راهنمای جامع انتخاب مکان مناسب برای تاسیس کافه، کافی شاپ و رستوران!

انتخاب مکان مناسب، یکی از مهم‌ترین و در عین حال هیجان‌انگیز‌ترین مراحل راه‌اندازی هر کافه، کافی شاپ یا رستورانی است و تا حد زیادی بر عملکرد روزمره، سودآوری و گسترش احتمالی آن‌ها تأثیر می‌گذارد. این کار نیازمند برنامه‌ریزی و بررسی دقیق و کارآمد است و تصمیماتی که اکنون می‌گیرید بر موفقیت کسب و کار شما در آینده اثر مثبت و منفی خواهد داشت. در این مقاله به بیان ده نکته مهم و اساسی که برای انتخاب مکان مناسب برای تاسیس کافه، کافی‌شاپ و یا رستوران باید به آن‌ها توجه کنید، می‌پردازیم.

توجه به پتانسیل رشد مکان انتخابی

قبل از هر چیز شما باید اهداف خود را مشخص کرده و بررسی کنید که آيا مکان مورد نظر شما پتانسیل کافی برای رشد بالقوه کسب و کار در آینده را دارد یا خیر؟ و یا اینکه آيا با گسترش تجارت شما در آینده، می‌توان از حداکثر فضای تجاری این مکان استفاده کرد؟

کافی‌لاور‌ها کجا هستند؟

راهنمای انتخاب مکان کافه

در مرحله اول شما به عنوان صاحب کافی‌شاپ باید به این موضوع توجه داشته باشید که قشر خاصی از افراد جامعه معمولا بیشتر از دیگران قهوه می‌نوشند، بنابراین، به دنبال مکانی باشید که جمعیت بیشتری از کافی‌لاور‌ها در آنجا حضور دارند. 

بطور کلی، دانشجویان، والدین و بسیاری از کارمندان برای افزایش انرژی در طول روز قهوه می‌نوشند، بنابراین بهترین مکان برای راه اندازی کافی شاپ در نزدیکی دانشگاه‌ها، مدارس، کتابخانه‌ها، مراکز خرید، مراکز تجاری، فرودگاه و مکان‌های تفریحی است.

بودجه را در نظر بگیرید!

راهنمای انتخاب مکان کافی شاپ

بدون شک میزان بودجه شما، مهم‌ترین و تعیین کننده‌ترین عامل برای انتخاب مکان کافی‌شاپ است و باید به عنوان راهنمای اصلی در نظر گرفته شود.

بطور کلی:

 • تاسیس یک کافی‌شاپ در کلان شهرها که معمولاً هزینه‌های زندگی بالاتری دارند، دشوار‌تر است، زیرا شما باید هزینه بیشتری برای ورود به بازار، هزینه‌های عملیاتی و اجاره یا رهن مکان مورد نظر بپردازید، بنابراین اگر پول کافی برای تاسیس کافه در این مناطق را ندارید، بهتر است گزینه‌های دیگر را بررسی کنید. با این حال، اگر بتوانید در این نوع بازار بمانید، پتانسیل زیادی برای رسیدن سود بالا وجود دارد.
 • اگر می‌خواهید کافی شاپ خود را در منطقه ای راه اندازی کنید که دارای جمعیت زیادی است و در عین حال هزینه‌ زندگی پایین‌تری نسبت به کلانشهر دارد، پیشنهاد می‌کنیم به دنبال مکانی در حومه شهر باشید. به طور معمول، در این مناطق قیمت املاک و مستغلات کمتر است و برای شروع کسب و کار جدید یک گزینه عالی محسوب می‌شود. (شما در این مناطق هنوز هم می‌توانید سبک و منویی را ارائه دهید که در محیط شهری مورد استقبال قرار می‌گیرد.)
 • گزینه بعدی برای تاسیس کافی‌شاپ، شهر‌های کوچکی هستند که ساکنان آن اغلب یکدیگر را می‌شناسند، به همین دلیل از کسب و کار‌های کوچک محلی حمایت می‌کنند. هزینه زندگی در شهرهای کوچک نیز بسیار پایین است و شما برای تاسیس کافه خود نیاز به سرمایه‌گذاری‌های کلان نخواهید داشت. (در بسیاری از شهر‌های کوچک کافه‌های زیادی وجود ندارد و شما می‌توانید اولین نفر باشید!)

سؤالات مهمی است که قبل از انتخاب مکان برای کسب و کار خود باید به آن‌ها پاسخ دهید:

 • آیا بودجه شما می‌تواند اجاره مکان مورد نظر را پوشش دهد؟
 • در مورد هزینه جابجایی چطور؟
 • آیا امکان اجاره مکان وجود دارد؟
 • آیا شرایط قرارداد اجاره با نیازهای شما مطابقت دارد یا برای تجارت شما مفید است؟

دسترسی عالی!

راهنمای انتخاب مکان برای تاسیس کافی شاپ

دسترسی آسان به مکان کافه، کافی‌شاپ یا رستوران یکی از ویژگی‌های کلیدی و مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید.

در واقع شما به عنوان صاحب کافه باید اطمینان حاصل کنید که مکان کافه یا رستوران شما در دسترس عموم است و به راحتی می‌توان آن را پیدا کرد.

عوامل کلیدی دیگری که در این مرحله به آن توجه داشته باشید عبارت‌اند از:

 • پارکینگ،
 • دسترسی به خیابان،
 • مسیرهای حمل و نقل عمومی
 • و دسترسی افراد معلول. (فراهم کردن امکان دسترسی ویلچر به این معنی است که همه می‌توانند به کافی شاپ شما بیایند تا از آنچه شما ارائه می‌دهید لذت ببرند.)

نکته: موقعیت مکانی شما بر توانایی تامین کنندگان برای ارائه مواد مورد نیاز کافه یا رستوران، چه به صورت روزانه و چه در شرایط اضطراری تاثیر می‌گذارد.

مشتریان هدف را در نظر بگیرید!

مکانی که شما برای تاسیس کافه خود انتخاب می‌کنید، بطور مستقیم بر نوع مصرف کننده مورد نظر تأثیر می‌گذارد، بنابراین، یک قدم اساسی در انتخاب محل کافی شاپ این است که بدانید مشتری‌های هدف شما چه کسانی هستند.

به عنوان مثال، اگر قصد دارید کافه‌ای در نزدیکی یک دانشگاه باز کنید، مصرف کننده هدف شما احتمالاً دانشجویانی هستند که می‌خواهند قبل از رفتن به کلاس قهوه بخورند.

و یا اگر قصد دارید کافه خود را در یک مرکز خرید باز کنید، مشتریان شما ممکن است کاملاً متفاوت باشند، بنابراین مهم است که در منطقه تحقیق کنید و نوع مصرف کنندگانی را که به کسب و کارهای اطراف مراجعه می‌کنند تعیین کنید.

بیشتر بخوانید: کافی‌شاپ سیار (Mobile cafe) چیست؛ همه چیز درباره کافه سیار و چالش‌های مربوط به آن!

به رقبای خود توجه کنید!

دانستن اینکه چه کسب و کار‌هایی در نزدیکی مکان مورد نظر شما وجود دارد یکی از نکات بسیار مهمی است که حتما باید آن را در نظر بگیرید، زیرا اگر یک کافی شاپ یا نوع دیگری از تجارت مرتبط با قهوه را در یک بازار بیش از حد اشباع شده از این کسب و کار تاسیس کنید، احتمال موفقیت شما بسیار کمتر خواهد بود، بنابراین تا حد امکان سعی کنید از راه اندازی مغازه در نزدیکی یک کافه، کافی شاپ یا رستوران خودداری کنید.

همچنین شما باید اطمینان حاصل کنید که محصولاتی که قصد ارائه آن‌ها را دارید، تقاضای بالایی دارند.

اندازه فضای داخلی

شما به عنوان صاحب یک کافه، حتما باید مکان مورد نظر را از لحاظ اندازه فضای داخلی و کاربرد قسمت‌های مختلف آن بررسی کنید. (کافی شاپ‌ها باید فضای بزرگ و کاربردی داشته باشند.)

در مرحله اول، شما به یک فضای کاری مناسب برای نگهداری انواع دستگاه‌های قهوه ساز و تمام تجهیزات لازم نیاز دارید.

همچنین از آنجایی که کافی‌شاپ‌ها مکانی برای استراحت و صرف کار‌های مختلف هستند، باید فضای کافی برای قرار دادن انواع مبلمان از جمله میز، صندلی‌های راحتی و سایر وسایل مورد نیاز در نظر گرفته شود.

در نهایت، اگر قصد دارید در کافه خود منوی صبحانه یا ناهار نیز داشته باشید، به یک فضای اضافی برای آشپزخانه نیز نیاز دارید.

بیشتر بخوانید: برای تاسیس کافه چه تجهیزاتی بخریم؟ لیست کامل تجهیزات کافه

مکان‌هایی که قبلا کافه بودند!

پیشنهاد ما این است که تا حد امکان به دنیا مکان‌هایی باشید که قبلا رستوران، کافه یا کافی‌شاپ بوده‌اند و یا در زمینه خدمات غذایی فعالیت داشته‌اند.

اگر مکان مورد نظر، قبلا کافه، کافی شاپ یا رستوران بوده و کسب و کار مشابه شما در آن فعالیت کرده است، هزینه‌های بازسازی کاهش پیدا می‌کند، زیرا این فضا به احتمال زیاد زیرساخت‌های مورد نیازتان را دارد.

در این شرایط بهترین کار این است که از طراحان و متخصصین این زمینه بخواهید آن مکان را بازرسی کند و به شما بگویند که آيا این مکان برای یک تجارت خدمات غذایی قابل اجرا است یا خیر؟

هنگامی که مکان خود را انتخاب کردید، مرحله بعدی، تعیین هزینه ساخت و ساز کسب و کار شما است.

طراحان دکوراسیون و متخصصین این زمینه، بر اساس الزامات کسب‌وکارتان، بودجه‌ای را برای طراحی و مکان مورد نظر با کسی و کارتان به شما می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.