حقایقی جالب در مورد کافئین؛ چیزهایی که در مورد کافئین نمی‌دانستید

coffeeyarshakhes-(127)

کافئین یک محرک طبیعی است که اغلب در گیاهانی مانند چای، قهوه، کاکائو و… وجود دارد و با تحریک سیستم عصبی مرکزی (CNS) عضلات، مراکز کنترل فشار خون و قلب کار می‌کند. این ماده به شما کمک می‌کند تا هوشیار‌تر بوده و انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های روزانه خود را داشته باشید. در این مقاله قصد داریم حقایقی جالب در مورد این محرک پرمصرف را برای شما بیان کنیم.

1) کافئین خالص یک پودر سفید تلخ و بسیار سمی است و اگر طعم آسپرین خرد شده را چشیده باشید، می‌توانید طعم کافئین را نیز به خوبی تصور کنید.

کافئین

2) پرطرفدار‌ترین نوشیدنی‌های جهان یعنی قهوه ،کولا و چای هر سه حاوی کافئین هستند. (بجز این سه نوشیدنی حدود ۶۰ گیاه دیگر نیز کافئین دارند)

3) ۹۰٪ شما در طول روز بدون اینکه متوجه شوید، از طریق مواد غذایی مانند ژله، آدامس، آبنبات و… کافئین مصرف می‌کنید.

دریافت کافئین از طریق آبنبات و آدامس

4) قهوه‌ای که این روز‌ها به عنوان قهوه دیکف مصرف می‌شود کاملا بدون کافئین نیست و به مقدار ناچیزی ( حدود ۱۳ میلی‌گرم) کافئين دارد.

5) ۱۰ تا ۲۰ گرم کافئین کافی است تا یک انسان را از پا در بیاورد و باعث مرگ او شود! (این مقدار معادل ۴/۶۹ گالن قهوه است)

6) نوعی اسپری پاششی به نام Sprayable Energy وجود دارد که تنها کافی است آن را روی پوست بدنتان اسپری کنید تا از این طریق جذب بدن شده و شما را هوشیار‌تر کند.

7)گول نوشیدنی‌های انرژی‌زا مانند رد‌بول و مانستر را نخورید، آن‌ها در واقع کافئین کمتری نسبت به یک فنجان قهوه دارند و در عوض پر از مواد شیمیایی و شکر هستند، بنابراین شما با مصرف این قبیل نوشیدنی‌ها کالری زیادی را وارد بدنتان می‌کنید.

کافئین نوشابه‌های انرژی زا

9) جالب است بدانید که سربازان در طول جنگ‌های جهانی اول و دوم کافئین را به شکل قرص برای مقابله با فرسودگی حمل می‌کردند.

10) نوشیدنی‌های حاوی کافئین دارای اثر ملین هستند و باعث افزایش فعالیت دستگاه گوارش و اسید معده می‌شوند.

13) بطور کلی، محتوای کافئین برگ‌های چای نسبت به دانه‌های قهوه بیشتر است، اما به دلیل فرآیند خاص تهیه و دم‌آوری آن و کافئین کمتری به بدن می‌رساند. همچنین چای همچنین مملو از تانن است که باعث کاهش جذب کافئین می‌شود.

کافئین موجود در چای و قهوه

15) بدن انسان کافئین موجود در نوشابه را با سرعت بیشتری نسبت به قهوه جذب می‌کند.

15) مشاغل اصلی با بیشترین میزان مصرف کافئين عبارت‌اند از: دانشمندان، تکنسین‌های آزمایشگاهی، بازاریاب‌ها، مدیران آموزش، نویسندگان، پرستاران، پزشکان، تهیه‌کنندگان مواد غذایی، استادان دانشگاه، مددکاران اجتماعی و مدیران مالی.

16) درحالی که شکلات بطور معمول کمتر از ۱۰ میلی‌گرم کافئین دارد، هرچه شکلات تیره‌تر باشد محتوای کافئین‌ آن نیز بالا‌تر است.

17) قرص‌هایی که معمولا در رژیم‌های لاغری استفاده می‌شوند حاوی کافئين هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی