کوکتل چیست و از چه موادی تهیه می‌شود؟

jgy

از آنجایی که مصرف نوشیدنی‌های الکلی در ایران غیر مجاز است، کوکتل ممکن است یک مفهوم کاملا جدید برای شما باشد، اما این نوشیدنی در اروپا، آمریکا و سایر کشور‌های غیر مسلمان جزو پرطرفدار‌ترین‌ها است و امروزه در بسیاری از کافه‌های لوکس سرو می‌شود. این مقاله تنها برای آشنایی بیشتر شما با نوشیدنی‌های کافی شاپی است.

کوکتل چیست؟

بطور کلی به هر نوشیدنی، پیش غذا یا غذای آماده‌ای که از دو یا چند ماده تشکیل شده باشد، کوکتل می‌گویند، اما در این مقاله قصد داریم درباره کوکتل‌های نوشیدنی صحبت کنیم که در تهیه آن‌ها حداقل از یک ترکیب الکلی استفاده می‌شود.

در حالی که این یک تعریف بسیار گسترده است، اما در روش مدرن تقریباً به هر نوشیدنی مخلوط به عنوان یک کوکتل اشاره می‌شود.

به بیان ساده، کوکتل یک نوشیدنی بر پایه الکل است که در تهیه آن حداقل از یک نوع الکل (مانند ودکا یا جین) و مواد طعم دهنده دیگری مانند آب میوه استفاده می‌شود.

برخی از کوکتل‌ها ترکیب ساده‌ای دارند و فقط شامل دو مایع هستند، در حالی که سایر کوکتل‌ها پیچیده‌تر‌اند و شامل یک مشروب پایه، چندین آبمیوه، ادویه جات و چاشنی‌های مختلف می‌شوند.

کوکتل‌ها در طیف گسترده‌ای از طعم‌ها از ترش تا شیرین گرفته تا تلخ، تند و… و اغلب در ابتدای غذا همراه پیش‌غذا سرو می‌شوند. 

نکته: کوکتل‌های غذایی معمولاً فینگر فودهایی هستند که سرد سرو می‌شوند.

علت نام‌گذاری کوکتل

کوکتل در لغت به معنای دم خروس است و به ترکیبات متنوع و رنگارنگ این نوشیدنی‌ اشاره دارد که شبیه به پر‌های رنگارنگ دم خروس است.

مهارت تهیه کوکتل

درست کردن کوکتل‌ها ممکن است در ظاهر ساده به نظر برسد، اما در حقیقت تعداد بی پایان مواد و ترکیبات می‌تواند کمی مشکل ساز باشد و این مهم‌ترین مهارتی است که افراد هنگام یادگیری علم میکسولوژی باید یاد بگیرند.

بیشتر بخوانید: موهیتو چیست؟ طرز تهیه موهیتو با جزئیات کامل

تاریخچه

کوکتل

مردم جهان از قرن‌ها پیش نوشیدنی‌های مختلف را با هم مخلوط کرده و از آن‌ها به عنوان اکسیرهای دارویی یا معجون‌های خانگی، استفاده می‌کردند.

با این حال، تنها در اوایل قرن ۱۸ و ۱۹ بود که ترکیب نوشیدنی‌ها برای لذت بردن و ایجاد تجربه‌های منحصر به فرد به یک روش معمول تبدیل شد.

البته بطور مشخص نمی‌توان گفت که کوکتل از کجا آمده است. برخی می‌گویند که این یک نوشیدنی یک اختراع آمریکایی است، در حالی که برخی دیگر استدلال می‌کنند که این نوشیدنی نخستین بار توسط خانواده سلطنتی در فرانسه تهیه شده است.

کلمه کوکتل، طبق فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد، برای اولین بار در در سال ۱۸۰۶ به صورت چاپی تعریف شد.

همچنین در سال ۱۸۶۲، فردی به نام “جری توماس” اولین راهنمای بارمن را با عنوان چگونه نوشیدنی‌ها را مخلوط کنیم نوشت. این اولین کتاب نوشیدنی منتشر شده در آمریکا بود و تا به امروزه همچنان به عنوان یک استاندارد برای میکسولوژیست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و مرجع محکمی برای تهیه یک کوکتل خوب و قدیمی است.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع طراحی منو کافی‌شاپ؛ چه آیتم‌هایی باید در منو کافه ارائه شود؟

انواع کوکتل

کوکتل‌ها بر اساس الکل پایه (ودکا، جین، ویسکی، تکیلا، براندی، رام و…) به گروه‌هایی مختلفی تقسیم می‌شوند.

اسلینگ، مارگاریتا، اسپریتز، های بال، دای کیری، تلنگر، ژولپ، سایدکار و مارتینی و… معروف‌ترین انواع کوکتل‌ها هستند.

لازم به ذکر است که امروزه کوکتل‌های جدید دائماً در حال اختراع هستند.

موکتل چیست؟

اگر یک کوکتل الکل نداشته باشد، معمولاً به آن «موکتل» یا «کوکتل غیر الکلی» می‌گویند.

ترکیبات رایج در تهیه این نوشیدنی شامل انواع آبمیوه‌، نوشابه‌، آب گازدار و بسیاری دیگر از مواد غیر الکلی است که با نسبت‌های مناسب با یکدیگر مخلوط می‌شوند.

در واقع کلمه موکتل مخفف واژه “میمیک” به معنی تقلید است که به شباهت زیاد این نوشیدنی به کوکتل‌ها اشاره دارد.

تفاوت کوکتل و موکتل

تفاوت کوکتل و موکتل

کوکتل و موکتل هر دو نوشیدنی‌های محبوبی در سراسر جهان هستند که در نگاه اول کاملا شبیه بهم به نظر می‌رسند، بنابراین اغلب مردم این نوشیدنی‌ها را باهم اشتباه می‌گیرند. مهم‌ترین تفاوت‌های کوکتل و موکتل عبارت‌اند از:

  • کوکتل‌ها نوشیدنی‌های الکلی هستن که درست کردن آن‌ها به دلیل دقیق بودن نسبت‌ها در استفاده از مواد، کار آسانی نیست، اما موکتل‌ها نوشیدنی‌های غیر الکلی هستند که از مخلوط میوه‌های مختلف، نوشابه‌ها، چای سرد و… تهیه می‌شوند و درست کردن آن‌ها هم بسیار آسان است.
  • در تهیه کوکتل‌ها از الکل به عنوان یکی از اجزای اصلی استفاده می‌شود، در حالی که موکتل‌ها غیر الکلی و بسیار سالم هستند.
  • طعم کوکتل‌ها معمولا تلخ یا ترش است و موکتل‌ها اغلب طعم شیرینی دارند.
  • کوکتل‌ها نشویدنی‌های نسبتا گران‌قیمتی هستند در حالی که موکتل‌ها قیمت مناسبی دارند.
  • کوکتل‌ها به دلیل داشتن الکل برای استفاده محدودیت سنی دارند، اما برای نوشیدن موکتل‌ها هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی