egqwew4t4

پاک اسکرین (Puck Screen) چیست؟ آيا ارزش خرید را دارد؟

اگر چه درست کردن یک شات اسپرسو خوش طعم با کرمای فوق‌العاده نیازمند استفاده از قهوه با کیفیت و آسیاب مناسب است، اما شما برای رسیدن به بهترین نتیجه به چیزی فرا‌تر از این دو نیاز دارید. برای این منظور ابزار و وسایل گوناگونی وارد بازار شده که فروشندگان آن‌ها ادعا می‌کنند کیفیت اسپرسو را بهبود می‌بخشند، اما اگر صادقانه بگوییم بسیاری از این ابزارها بی‌فایده هستند و تاثیر چندانی در طعم نوشیدنی شما نخواهند داشت. با این حال، یکی از ابزارهایی که توجه ما را به خود جلب کرده و اخیرا در دنیای قهوه ترند شده، وسیله‌ای به نام پاک اسکرین است. در این مقاله همراه ما باشید تا به شما بگوییم که پاک اسکرین چیست و آیا ارزش خرید دارد یا خیر؟

پاک اسکرین چیست؟

پاک اسکرین (Puck Screen) یک دیسک فلزی کوچک، نازک و سوراخ‌دار است که درست قبل از قفل کردن پورتافیلتر در هد گروپ بر روی قهوه آسیاب شده قرار داده می‌شود تا آب داغ پیش از تماس با ذرات قهوه، ابتدا از این صفحه عبور کند.

این صفحه ساده فلزی یک نوآوری نسبتاً جدید است که در بخش قهوه تخصصی مورد توجه قرار گرفته و ادعا می‌شود که به توزیع یکنواخت آب در سطح قهوه و جلوگیری از کانالینگ کمک می‌کند.

برخی از علاقه مندان به قهوه نیز می‌گویند که پاک اسکرین با افزایش بادی نوشیدنی به بهبود قوام عصاره‌گیری کمک می‌کند و منجر به یک شات اسپرسوی متعادل تر و خوش طعم تر می‌شود.

مزایای اصلی این صفحه فلزی عبارت اند از:

  • بهبود توزیع آب،
  • جلوگیری از کانالینگ،
  • و تمیزی دستگاه.

در ادامه نگاهی دقیق تر به هر یک از این مزایا می‌اندازیم:

بهبود توزیع آب

مزیت اصلی صفحه‌های پاک اسکرین این است که موجب بهبود توزیع آب در بین ذرات قهوه می‌شود و در نتیجه طعم بهتری را به همراه دارد.

البته قسمت شاور دستگاه اسپرسوساز به طور خاص برای این کار طراحی شده است، اما بسته به نوع دستگاهی که دارید، این قابلیت ممکن است ضعیف‌تر یا قوی‌تر عمل کند.

به عنوان مثال اگر یک دستگاه اسپرسوساز دارید که با قدرت زیاد آب را از گروپ خارج می‌کند یا احساس می‌کنید که استخراج طعم‌ها یکنواخت نیست بیشترین سود را از یک پاک اسکرین خواهید برد.

برای سنجش عملکرد این وسیله دو شات اسپرسو درست کردیم، یکی با پاک اسکرین و دیگری بدون آن!

در نهایت متوجه شدیم اسپرسویی که با استفاده از پاک اسکرین تهیه شده تلخی کمتری داشته و یکنواخت‌تر و متعادل‌تر است.

جلوگیری از کانالینگ

مزیت بعدی این ابزار جلوگیری از کانالینگ یا کانال‌سازی قهوه است.

این اتفاق زمانی می‌افتد که به دلیل ضعیف بودن برخی نقاط در بستر قهوه، آب به طور ناموزون از بین آن‌ها عبور می‌کند و مانع ایجاد جریان یکنواخت در داخل پرتافیلتر می‌شود.

اگر در طول فرایند تهیه اسپرسو کانالینگ اتفاق بیفتد، کیفیت نوشیدنی نهایی به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. (این اسپرسو در عین حال که ضعیف و ترش است طعم بیش‌ از حد تلخی دارد.)

یکی از راه‌های تشخیص کانالینگ و استخراج یکنواخت طعم‌ها بررسی تفاله‌های باقی مانده از قهوه است.

هنگام استفاده از پاک اسکرین، تفاله‌های قهوه باقی مانده فشرده تر، جامد تر و روان تر است.

شاور تمیز

مزیت نهایی استفاده از پاک اسکرین تمیزی بیشتر دستگاه شما، به ویژه صفحه دوش (شاور) و بسکت اسپرسو است.

در واقع این صفحه به عنوان یک مانع عمل کرده و از رسیدن تفاله قهوه به قسمت‌های مختلف دستگاه از جمله شاور جلوگیری می‌کنند و با کاهش احتمال گرفتگی، به طور بالقوه عمر این اجزای حیاتی را افزایش می‌دهد.

وقتی شما از پاک اسکرین استفاده می‌کنید، متوجه خواهید شد که قهوه کمتری روی صفحه شاور پس از استخراج گیر کرده است. (به این معنی که ذرات قهوه کمتر به سمت دستگاه مکیده می‌شوند).

همچنین قسمت بسکت نیز هنگام استفاده از این صفحه بسیار تمیز تر خواهد بود.

می‌توان گفت پاک اسکرین با تمیز نگه داشتن قسمت‌های مختلف اسپرسو ساز به شما امکان می‌دهد تا دستگاه خود را کمتر تمیز کرده و از این طریق نیز طول عمر آن را افزایش دهید.

آیا پاک اسکرین بهتر از صفحات کاغذی هستند؟

بله، صفحه‌های فلزی پاک اسکرین بهتر از صفحه‌های کاغذی هستند، زیرا قابل استفاده مجددند، جریان آب را بهبود می‌بخشند و از گیر کردن قهوه بیشتر روی صفحه شاور دستگاه شما جلوگیری می‌کنند.

معایب

در حالی که این ابزار کوچک می‌تواند برای شات‌های اسپرسوی شما معجزه کند، اما قطعا بدون اشکال نیست.

نگرانی اصلی در استفاده از پاک اسکرین، گرفتگی احتمالی آن است.

سوراخ‌های کوچک یا مش در صورت نگهداری نادرست (تمیز نکردن آن‌ها) ، می‌توانند با گذشت زمان توسط رسوبات مسدود شوند، پس برای جلوگیری از ایجاد هرگونه انسداد بسیار مهم است که پاک اسکرین خود را به طور منظم تمیز کنید.

همچنین در صورت استفاده از پا اسکرین، جریان آب کندتر خواهد بود، بنابراین دانه‌های قهوه را باید کمی درشت تر آسیاب کنید.

آیا پاک اسکرین ارزش خرید دارد؟

پاک اسکرین

اکنون که مزایای پاک اسکرین را مرور کردیم، می‌توانیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا ارزش خرید دارد یا خیر؟

پاسخ این سوال، در نهایت به ترجیحات و نیازهای فردی بستگی دارد. 

اگر دستگاه و شاوری دارید که آب را به طور یکنواخت از بین ذرات قهوه عبور می‌دهد و جریان تهیه اسپرسو تقریبا به طور یکنواخت انجام می‌شود، به غیر از مزیت تمیزی، خرید پا اسکرین مزیت زیادی برایتان نخواهد داشت.

اما اگر دستگاه اسپرسوساز شما عصاره گیری ناقصی دارد یا در طول فرآیند تولید اسپرسو کانالینگ ایجاد می‌شود از خرید پاک اسکرین سود بیشتری خواهید برد.

در حقیقت پاک اسکرین برای کسانی که به دنبال عصاره گیری مداوم و طعم بهتر در شات های اسپرسو خود هستند، یک انتخاب ارزشمند خواهد بود.

در نهایت این وسیله قیمت چندانی ندارد و شما می‌توانید آن را با قیمت ارزان تهیه کنید و میزان تاثیر آن در طعم قهوه خود را آزمایش کنید.

پاک اسکرین چگونه کار می‌کنند؟

اگر تصمیم به استفاده از پاک اسکرین دارید به سادگی می‌توانید مراحل زیر را دنبال کرده و اسپرسو بهتری تهیه کنید:

  • ابتدا قهوه خود را مانند همیشه آسیاب کنید.
  • آن را به طور یکنواخت درون پورتافیلتر پخش کنید. (تمپ قهوه را به طور صحیح انجام دهید)
  • پاک اسکرین را روی قهوه آسیاب شده قرار دهید و به آرامی فشار دهید.
  • پورتافیلتر را دوباره به دستگاه اسپرسو وصل کنید و فرآیند استخراج را مثل همیشه شروع کنید.
  • در نهایت باید یک شات اسپرسو متعادل از پورتافیلتر شما بیرون بیاید.

اگر همه چیز خوب پیش رفت، می‌توانید به راحتی پاک اسکرین را از پورتافیلتر بیرون بیاورید و سپس آن را به طور کامل با آب گرم بشویید.

سخن پایانی

بدون شک پاک اسکرین یک راه حل جادویی برای دستیابی به اسپرسوی عالی نیست و عوامل کلیدی دیگری از جمله کیفیت قهوه، قوام آسیاب و تکنیک درست دم‌آوری همچنان نقش مهمی در تجربه کلی قهوه دارند.

با این حال این صفحه می‌تواند برای طرفداران مشتاق اسپرسو که به ثبات طعم اهمیت می‌دهند، یک انتخاب ارزشمند باشد.

پاک اسکرین با قیمت نسبتاً پایین در مقایسه با بسیاری از وسایل موجود در دنیای قهوه و اسپرسو، یک سرمایه گذاری کوچک است که می‌تواند تفاوت قابل توجهی در ثبات شات و طعم نوشیدنی شما ایجاد کند.

در نهایت به یاد داشته باشید، همه چیز در دنیای قهوه تخصصی در مورد آزمایش و تکمیل هماهنگی بین متغیرهای دم‌آوری است و سرمایه‌گذاری روی یک پاک اسکرین می‌تواند قطعه گمشده‌ای در جستجوی شما برای یک اسپرسوی عالی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.