نسبت آب و قهوه در تهیه نوشیدنی چقدر مهم نیست؟ هر آنچه باید در این باره بدانید

coffeeyarshakhes-(74)

همه ما گاهی آب و قهوه را با بی‌دقتی درون قهوه‌ساز ریخته و به تنظیم دقیق نسبت این دو ماده اهمیت نمی‌دهیم و در نهایت با قهوه‌ای آبکی یا بد‌طعم رو‌به‌رو می‌شویم که به هیچ عنوان خوشایند نیست. در این مقاله قصد داریم کمی بیشتر وارد جزئیات شویم و نسبت‌های صحیح قهوه به آب در روش‌های رایج دم‌آوری را برای شما بیان کنیم.

نحوه محاسبه نسبت آب به قهوه

برای اندازه‌گیری نسبت‌ها، اول از همه به یک ترازوی مناسب آشپزخانه نیاز داریم. ساده‌ترین کار این است که ابتدا مواد را به گرم اندازه بگیرید،

به عنوان مثال ، اگر یک گرم قهوه و یک گرم آب دارید، نسبت ۱:۱ را در نظر می‌گیریم و یا اگر ۱ گرم قهوه و ۱۵گرم آب دارید، این نسبت ۱:۱۵ در نظر گرفته می‌شود. حالا همان نسبت ۱:۱۵ در نظر می‌گیریم و مقدار مناسب قهوه برای ۳۵۰ گرم آب را محاسبه می‌کنیم. برای این‌کار تنها کافی است ۳۵۰ را بر ۱۵ تقسیم کنید تا مقدار مناسب قهوه را بدست آورید. (۳۳/۲۳ گرم قهوه به ازای ۳۵۰ گرم آب)

می‌توانید این کار را به روش دیگری نیز انجام دهید. به عنوان مثال، اگر ۲۰ گرم قهوه دارید و باید میزان آب مورد نیاز را بفهمید، برای نسبت ۱:۱۵ تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که ۲۰ گرم را در ۱۵ ضرب کنید تا میزان مناسب آب بدست بیاید. ( ۲۰ گرم قهوه به ازای هر ۳۰۰ گرم آب)

نسبت‌های صحیح در روش‌های مختلف دم‌آوری

فرنچ پرس

نسبت آب و قهوه در تهیه قهوه با فرنچ پرس

فرنچ پرس رایج‌ترین وسیله برای تهیه قهوه به روش غوطه‌وری است، در این روش قهوه درون آب غوطه‌ور شده تا طعم‌های موجود در آن بطور کامل استخراج شوند. نسبت صحیح قهوه به آب برای ایجاد طعمی غنی‌تر ۱:۱۲ (یا ۳۰ گرم قهوه به ازای هر ۳۵۰ گرم آب) است اما اگر عادت به نوشیدن قهوه فرانسه ندارید برای شروع می‌توانید از نسبت ۱:۱۵ نیز استفاده کنید.

روش چکه‌ای یا پور‌اور

نسبت قهوه و آب در روش پوراور

روش قطره‌ای یا پوراور یک روش ساده و کار‌آمد تهیه قهوه‌ است و برای کسانی که وقت کافی در اختیار دارند و می‌خواهند کنترل بیشتری بر روی فرآیند دم‌آوری داشته باشند یک انتخاب عالی محسوب می‌شود. در این روش برخلاف فرنچ پرس، طعم‌های موجود در قهوه بهتر استخراج می‌شوند، به همین دلیل به مقدار قهوه کمتری نیاز است، نسبت صحیح قهوه به آب در روش چکه‌ای بین ۱:۱۷ تا ۱:۱۵ است. (نسبت ایده‌آل ۲۳ گرم قهوه با رست سبک به ازای هر ۳۵۰ گرم آب است)

روش کلدبرو یا دم‌سرد

نسبت آب و قهوه در تهیه کلد برو

کلد‌برو با سایر روش‌های تهیه قهوه کاملا متفاوت است، زیرا در این روش از آب گرم استفاده نمی‌شود و شما نگران استخراج بیش از حد و تلخ شدن طعم قهوه نخواهید بود، بنابراین در این روش فضای بیشتری برای خلاقیت وجود دارد و در نظر گرفتن نسبت‌ها کاملا سلیقه‌ای است، اما نسبت ایده‌آل برای تهیه قهوه کلد‌برو ۱:۵ تا ۱:۸ است. (توصیه می‌کنیم با ۳/۴ فنجان قهوه به ازای هر ۴ فنجان آب شروع کنید و تعادل مناسب با سلیقه خود را بیابید)

اسپرسو

نسبت آب و قهوه در تهیه اسپرسو

اکثر کافه‌ها برای تهیه اسپرسو از نسبت ۱:۲ استفاده می‌کنند، با این حال اگر تازه کار هستید و به تازگی نوشیدن اسپرسو را شروع کرده‌اید با مقداری کمتری مثلا نسبت ۱:۳ شروع کنید و سپس به نسبت ۱:۲ برسید.

سخن پایانی

نوشیدنی قهوه را تنها دو ماده آب و قهوه تشکیل می‌دهد، پس اگر خواستار یک نوشیدنی فوق‌العاده هستید، لازم است به جزئیات اهمیت بیشتری دهید و شروع به اندازه گیری دقیق این دو ماده کنید و این نکته را فراموش نکنید که کمترین تغییر در مقدار آب مصرفی و میزان قهوه در هر فنجان می‌تواند به شدت بر طعم نوشیدنی تأثیر بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی