coffeeyarshakhes-(16)

قهوه رو با دقت درست کن! آشنایی با اندازه‌گیری‌های معمول قهوه

اگر کافی‌لاور هستید و بطور روزانه قهوه می‌نوشید، احتمالا می‌دانید که چگونه یک فنجان قهوه خوب درست کنید، اما اگر قصد تهیه نوشیدنی‌های جدید را داشته باشید و از دستور‌ تهیه‌های مختلف پیروی کنید، همه چیز می‌تواند بسیار پیچیده شود. در حالی که برخی از مواد اولیه برای اندازه‌گیری به شات نیاز دارند، برخی دیگر از آن‌ها به صورت فنجان، گرم، اونس یا اسکوپ اندازه‌گیری می‌شوند. در واقع بسته به نوع نوشیدنی و یا حتی روش دم‌آوری، واحد اندازه‌گیری مواد اولیه می‌تواند کاملا متفاوت باشد. در ادامه با راهنمای کافی یار برای اندازه‌گیری‌های رایج قهوه مانند شات‌ها، فنجان‌ها، اونس‌ها و … همراه باشید.

واحد‌های اندازه‌گیری و تبدیل آن‌ها به یکدیگر

رست تیره یا روشن؟ عربیکا یا روبوستا؟ پوراور یا فرنچ پرس؟

در حالی که تمامی این موارد و انتخاب بین هر یک آن‌ها می‌تواند بر طعم نوشیدنی شما تاثیر مستقیم داشته باشند، اما اگر اندازه گیری‌ مواد اولیه را به درستی انجام ندهید، هیچ کدام از این روش‌ها اهمیت چندانی نخواهند داشت؛ بنابراین بهتر است با واحد‌‌های رایج برای اندازه گیری قهوه و نحوه تبدیل آن‌ها به یکدیگر به خوبی آشنا باشید.

بطور خلاصه:

 • دانه‌های قهوه و ذرات آسیاب شده، مواد خشکی هستند که از نظر وزن به صورت اونس، گرم، قاشق غذاخوری، قاشق چای‌خوری، پیمانه و… اندازه گیری می‌شوند.
 • قهوه دم شده و اسپرسو، مایع هستند و بر حسب حجم در فنجان و اونس مایع اندازه‌گیری می‌شوند.

البته درک این موضوع ممکن است کمی مشکل باشد، زیرا بسیاری از افراد برای اندازه‌گیری میزان مواد اولیه، به جای فنجان‌های استاندارد، از لیوان یا فنجان‌هایی استفاده می‌کنند که روزانه از آن قهوه می‌نوشند. (منظور آنها یک فنجان اندازه گیری مقدار قهوه نیست!)

همچنین روش دم‌آوری قهوه نیز مهم است، زیرا برخی از قهوه‌ساز‌ها به مقدار مشخصی قهوه نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر انعطاف‌پذیری زیادی را برای استفاده به میزان دلخواه ارائه می‌دهند.

در ادامه یک راهنمای سریع برای اندازه‌گیری وزن خشک معمولی و اندازه گیری حجم مایع استاندارد آورده شده است:

تبدیل‌های اندازه گیری مایع:

 • یک اونس مایع = دو قاشق غذاخوری
 • یک فنجان =۱۶ قاشق غذاخوری
 • یک فنجان = هشت اونس مایع
 • یک قاشق غذاخوری = ۰/۵ اونس مایع

تبدیل اندازه گیری خشک:

 • یک اونس = ۲۸/۶ گرم
 • یک قاشق غذاخوری = ۱۴/۳ گرم
 • ۱۴/۳ گرم = ۰/۵ اونس
 • دو قاشق غذاخوری = یک اونس

اما یک پیمانه قهوه چقدر است؟

گنجایش قاشق کوچکی که در یک کیسه قهوه آسیاب شده قرار دارد، معمولاً دو قاشق غذاخوری یا ۲۸/۶ گرم است.

چگونه هر بار طعم ثابتی را دریافت کنیم؟

اگر یک قهوه‌خور حرفه‌ای هستید، برای اطمینان از کیفیت نوشیدنی خود، قطعا به یک ترازوی دیجیتال بسیار دقیق نیاز دارید.

در واقع شما با داشتن یک ترازوی دیجیتال، هر بار از مقدار ثابتی قهوه برای دم‌آوری استفاده می‌کنید و در نتیجه طعم یکسانی را دریافت خواهید کرد.

نکته: هرگز از قاشق‌هایی که برای خوردن غذا یا سایر مواد خوراکی استفاده می‌کنید به عنوان معیاری برای اندازه گیری مواد اولیه تکیه نکنید و به جای آن یک مجموعه استاندارد از قاشق‌های اندازه گیری یا پیمانه‌ در دسترس داشته باشید تا از میزان دقیق مواد اولیه اطمینان حاصل کنید.

چند دانه قهوه نیاز داریم؟

اندازه دانه قهوه بسته به نوع دانه (عربیکا، روبوستا یا لیبریکا) و سطح رست (دارک، مدیوم یا لایت) متفاوت است. به عنوان مثال، ۲۰ عدد دانه قهوه با رست لایت یا روشن به اندازه ۲۰ عدد دانه قهوه با رست تیره یا دارک، پودر قهوه تولید نمی‌کند، بنابراین نمی‌توان از تعداد دانه‌ها به عنوان معیاری برای اندازه‌گیری دقیق مواد اولیه استفاده کرد.

همانطور که می‌دانید، حدود دو قاشق غذاخوری قهوه آسیاب شده برای تهیه یک فنجان استاندارد ۷ اونسی لازم است، اما برای تولید آن دو قاشق غذاخوری قهوه آسیاب شده باید چند دانه را در آسیاب بریزید؟

بطور کلی، برای یک فنجان قهوه قطره‌ای کلاسیک، به حدود ۰/۳۸ اونس یا ۱۰/۶ گرم دانه کامل قهوه برای تولید دو قاشق غذاخوری قهوه آسیاب شده نیاز دارید.

اگر یک فنجان اندازه گیری را با دانه‌های کامل به اندازه یک فنجان پر کنید، حدود سه اونس دانه قهوه خواهید داشت و در صورتی که این سه اونس دانه قهوه را آسیاب کنید، حدود ۸۵ گرم قهوه آسیاب شده خواهید داشت، پس یک فنجان دانه کامل می‌تواند حدود سه فنجان قهوه دم کرده مایع تولید کند.

همه چیز درباره نسبت‌ها است!

اندازه‌‌گیری های معمول قهوه

شما برای دم‌آوری قهوه تنها به آب و قهوه آسیاب شده نیاز دارید و نسبتی که بین این دو وجود دارد، یک نوشیدنی “کامل” را می‌سازد. (نسبت قهوه آسیاب شده به آب مستقیما بر قدرت و طعم نوشیدنی شما تأثیر می‌گذارد.)

بسیاری از باریستا‌ها در کافی شاپ خود از نسبت طلایی پیروی می‌کند که برابر با یک گرم قهوه آسیاب شده در هر ۱۸ میلی لیتر آب است. (برای تهیه یک فنجان قهوه دم کرده استاندارد شش اونسی، به ۳/۴ فنجان آب داغ و دو قاشق غذاخوری قهوه آسیاب شده نیاز دارید.)

البته نسبت طلایی، استانداردی است که توسط انجمن تخصصی قهوه تعیین شده، اما این بدان معنا نیست که این نسبت برای تمامی روش‌های دم‌آوری مناسب است!

در حقیقت، مقدار پودر قهوه‌ای که برای دم کردن یک فنجان قهوه نیاز دارید، تا حد زیادی به روش دم‌آوری که استفاده می‌کنید و همچنین قدرت قهوه‌ای که ترجیح می‌دهید بستگی دارد. بطور کلی:

 • اگر قهوه نسبتا قوی دوست دارید، می‌توانید از دانه‌های بیشتر و آب کمتری (نسبت طلایی ۱:۱۳ یا ۱:۱۵) استفاده کنید.
 • اگر ترجیح می‌دهید قهوه خود را با طعم ملایم‌تر بنوشید، می‌توانید از دانه‌های کمتر و آب بیشتری (نسبت طلایی ۱:۱۸) استفاده کنید.
 • و اگر قهوه‌ فوق‌العاده قوی با طعمی تلخ را ترجیح می‌دهید، نسبت ۱:۱۰ را انتخاب کنید.

یک شات اسپرسو چقدر است؟

همانطور که می‌دانید، اسپرسو پایه بسیاری از نوشیدنی‌های قهوه است، بنابراین بهتر است نسبت‌ها و میزان استفاده از دوز قهوه و آب برای دم‌آوری آن را بدانید:

طبق تعریف انجمن قهوه تخصصی، اسپرسو نوشیدنی با ظرفیت ۲۵ تا ۳۵ میلی لیتر (۲۰ تا ۳۰ گرم) است که از ۷ تا ۹ گرم قهوه ریز آسیاب شده و آب داغ با دمای ۹۲ تا ۹۵ درجه سانتیگراد تهیه می‌شود. این نوشیدنی تحت فشار آب ساکن از ۹ تا ۱۰ بار برای زمان کل استخراج ۲۰ تا ۳۰ ثانیه تهیه می‌شود. (یک شات اسپرسو برابر با ۱ اونس مایع است.)

همچنین دابل شات، استاندارد صنعت قهوه برای تهیه اسپرسو است، به طوری که اکثر کافه‌ها از دوز ۱۸ تا ۲۰ گرم قهوه آسیاب شده برای تولید ۴۰  گرم اسپرسو استفاده می‌کنند. (دو شات اسپرسو برابر با ۲ اونس مایع است.)

هر بسته، چند فنجان قهوه تولید می‌کند؟

بطور کلی، هر کس قهوه خود را به شکل متفاوتی تهیه کرده و ترجیحات و سبک دم‌ آوری منحصر به فردی دارد.

برخی افراد برای قوی تر کردن نوشیدنی از قهوه بیشتری استفاده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر، ترجیح می‌دهند، قهوه خود را با پودر کمتر یا آب بیشتری درست کنند.

با این حال، می‌توانیم از برخی اندازه‌گیری‌ها و نسبت‌های اولیه استفاده کنیم تا به یک تخمین تقریبی برسیم که یک بسته قهوه چند فنجان نوشیدنی تولید می‌کند؟

فرض کنید یک قوطی ده اونسی دانه قهوه خریداری کرده‌ اید؛ وقتی آن‌ها را آسیاب می‌کنید، در نهایت ده اونس قهوه آسیاب شده خواهید داشت. (صرف نظر از اینکه آن‌ها آسیاب شده یا کامل هستند، وزن کل یکسان است!)

بطور کلی، برای درست کردن یک فنجان قهوه (شش اونسی)، به ۲ قاشق غذا‌خوری یا ۲۸/۳ گرم قهوه آسیاب شده نیاز داریم و از آنجایی که یک بسته ۱۰ اونسی حاوی ۲۸۳ گرم قهوه است، تعداد فنجان‌های قهوه‌ای که می‌توان با استفاده از آن تهیه کرد به شرح زیر محاسبه می‌شود:

۲۸۳ گرم تقسیم بر ۲۸/۳ گرم (مقدار مورد نیاز در هر فنجان) = ده فنجان قهوه.

بنابراین، اگر شما دو فنجان قهوه در روز می‌نوشید، یک قوطی ده اونسی دانه قهوه برای مصرف ۵ روزتان کافی است. (خرید یک بسته جدید هر پنج روز یکبار، راهی عالی برای اطمینان از طراوت و تازگی دانه‌های قهوه است.)

به خاطر داشته باشید که دو فنجان در روز، یعنی دو فنجان شش اونسی (که بسیار کوچک هستند) که با استفاده از نسبت طلایی قهوه به آب تهیه می‌شود.

سخن پایانی

مهم نیست که برای درست کردن قهوه از چه دانه‌هایی استفاده می‌کنید و یا کدام روش دم‌آوری را برای درست کردن نوشیدنی خود ترجیح می‌دهید، در هر صورت یک نکته کلیدی وجود دارد و آن این است که برای تهیه یک فنجان قهوه عالی، بی‌نقص و درجه یک، حتما از دانه‌های تازه رست شده استفاده کنید.

در حالی که خرید عمده می‌تواند مقرون به صرفه یا راحت‌تر باشد، بهتر است قهوه را در بسته‌بندی‌های کوچک خریداری کرده و برای اطمینان از کیفیت نوشیدنی، دانه‌ها را درست قبل از شروع دم‌آوری آسیاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.