تاثیر رنگ فنجان بر طعم قهوه؛ قهوه در لیوان سفید تلخ‌تره!

hgfh

همه ما می‌دانیم که طعم قهوه توسط عوامل بی‌شماری از جمله گونه، روش دم‌آوری، درجه رست، اندازه گرایند و… تعیین می‌شود، اما نکته‌ای که بسیاری از دوستداران قهوه ‌نمی‌دانند این است که حتی رنگ لیوانی که نوشیدنی در آن سرو می‌شود، می‌تواند طعم قهوه را متفاوت کرده و ویژگی‌های طعمی خاصی را به وجود آورد و این بدان معنا است که شما حتی می‌توانید طعم نوشیدنی خود را تنها با تغییر رنگ فنجان در طول روز تغییر دهید. این مقاله درباره تاثیر رنگ فنجان قهوه بر طعم نوشیدنی است.

تاثیر رنگ‌ها

برای طراحی یک فنجان قهوه ایده‌آل، باید عوامل زیادی در نظر گرفته شود. وزن، عرض دهانه فنجان، شکل کاسه داخلی، فرم دسته و… همه و همه به منظور بهبود تجربه نوشیدن قهوه در نظر گرفته شده‌اند، اما اخیراً گروهی از روانشناسان شواهدی ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد حتی رنگ لیوان نیز در تجربه شما از نوشیدن قهوه بسیار مهم و تاثیرگذار است. 

طبق تحقیقات علمی صورت گرفته، ثابت شده که با تغییر رنگ ظروف سرو، ممکن است حتی نیاز به هیچ افزودنی دیگری برای شیرین کردن قهوه خود نداشته باشید.

همانطور که می‌دانید، تمامی حواس بدن انسان از جمله بینایی، بویایی، چشایی و… همگی روی یکدیگر تأثیر دارند که این موضوع به عنوان جلوه‌های متقاطع شناخته شده و می‌تواند تفاوت زیادی در درک طعم‌ها ایجاد کند.

جالب است بدانید، برخی از لیوان‌های رنگی می‌توانند برای طرفداران قهوه که قهوه‌شان را کمی شیرین‌تر می‌پسندند، گزینه بهتری باشند. به عنوان مثال:

  • وقتی نوشیدنی خود را در یک لیوان آبی یا قرمز می‌نوشید، می‌توانید شیرینی بیشتری از قهوه خود دریافت کنید. این رنگ‌ها اغلب با میوه‌های شیرین مرتبط هستند و این امکان وجود دارد که مغز شما هنگام نوشیدن قهوه در آن‌ها، احساس تلخی را به شیرینی تبدیل کند، بنابراین می‌توان گفت استفاده از لیوان‌های آبی و قرمز بهترین راه برای لذت بردن از قهوه در طول روز می‌باشد.
  • فنجان سفید بهترین انتخاب برای افرادی است که نوشیدنی‌شان را تلخ می‌پسندند. این فنجان طعم قهوه را شدیدتر و قوی‌تر نشان می‌دهد و شما هنگام نوشیدن قهوه درون آن، ممکن است احساس کنید که نوشیدنی شیرینی کمتری دارد. (قهوه در لیوان‌های سفید ظاهراً طعم بیشتری نسبت به قهوه‌ای دارد که از فنجان‌ها یا لیوان‌های شیشه‌ای شفاف میل می‌شود!)
  • همچنین تصور می‌شود قهوه در لیوان‌های زرد دارای طعم ملایم‌تری است.
  • و در نهایت قهوه‌ای که در لیوان‌های قهوه‌ای رنگ نوشیده می‌شود بیش از حد قوی و غنی خواهد بود.

آنچه علم می‌گوید!

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴  نشان می‌دهد رنگ فنجانی که قهوه در آن سرو می‌شود، می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر نحوه درک طعم آن داشته باشد.

این مطالعه بر اساس ایده یک باریستا که به آن‌ها گفته بود چگونه فنجان‌های مختلف قهوه طعم نوشیدنی را تغییر می‌دهند، انجام شد.

این محققان آزمایش خود را با سرو کردن لاته‌های یکسان در فنجان‌های رنگی مختلف انجام دادند و از شرکت کنندگان خواستند ویژگی‌هایی مانند شدت و شیرینی قهوه را ارزیابی کنند.

این تیم دو آزمایش انجام دادند:

در مرحله اول، لاته در لیوان‌های آبی، سفید یا شفاف سرو شد و از شرکت‌کنندگان خواسته شد که شدت طعم قهوه را ارزیابی کنند. نتایج نشان داد که لاته‌های سرو شده در لیوان‌های سفید به‌طور ذهنی دارای شدت بیشتری نسبت به لاته‌های سرو شده در لیوان‌های شفاف هستند.

آزمایش دوم نسخه قوی‌تری از آزمایش اول بود و تعداد شرکت‌کنندگان در آن از ۱۸ به ۳۶ تغییر کرد و لیوان‌های شیشه‌ای شفاف با دسته‌های رنگی (آبی، سفید یا بدون دسته) برای حفظ متغیرهای خارجی مانند شکل یا چگالی لیوان استفاده شدند.

جالب توجه است که آزمایش دوم نیز تفاوت معنی داری را نشان داد، اما در شیرینی بر خلاف شدت!

در این مجموعه از آزمایشات، نتیجه گرفته شد که فنجان سفید طعم قهوه را به میزان قابل توجهی تلخ‌تر از نسخه‌های شفاف و آبی نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: قهوه را در چه لیوانی بخوریم؟

انتخاب رنگ فنجان در کافی‌شاپ‌ها!

توجه به رنگ فنجانی که قهوه در آن سرو می‌شود می‌تواند برای کافی‌شاپ‌ها مفید بوده و در سرو انواع نوشیدنی‌ها بکار برده شود.

به عنوان مثال، باریستا‌ها می‌توانند از فنجان‌های قهوه سفید سنتی برای نوشیدنی‌های قوی مانند اسپرسو، قهوه فیلتری یا آمریکانو استفاده کنند و در مواقعی که می‌خواهند طعم شیرین‌ را در نوشیدنی‌‌هایی مانند لاته، فلت وایت و کاپوچینو برجسته کنند فنجان‌های شفاف یا تیره‌تر را بکار ببرند.

سخن پایانی

تأثیرگذاری ظریف رنگ فنجان بر طعم قهوه تنها زمانی کارساز خواهد بود که نوشیدنی‌هایتان در ابتدا طعم عالی داشته باشند! به یاد داشته باشید که فانتزی ترین فنجان جهان نیز نمی‌تواند طعم یک اسپرسوی بد استخراج شده را بپوشاند، به همین دلیل ابتدا باید بر روی خرید دانه‌های مرغوب و باکیفیت و تجهیزات قابل اعتماد سرمایه‌گذاری کرده و سپس به فکر انتخاب رنگ فنجان، برای نوشیدنی خود باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی