قهوه سفید چیست؟ هر آنچه که باید در مورد قهوه سفید بدانید

coffeeyarshakhes-(53)

این روز‌ها مدام در دنیای قهوه و قهوه‌نوشی روش‌های مختلفی برای سرو و نوشیدن قهوه ابداع می‌شود که یکی از همین روش‌ها قهوه سفید است. اگر عاشق قهوه هستید و به دنبال یک نوشیدنی جدید و متفاوت برای امتحان کردن می‌گردید، این مقاله را از دست ندهید.

قهوه سفید چیست؟

خیلی از افراد تصور می‌کنند قهوه سفید یک مفهوم جدید در دنیای قهوه است که توسط کافی‌شاپ‌ها برای بازار‌یابی و جذب مشتری بیشتر اختراع شده، اما جالب است بدانید که این روش در خاورمیانه قدمتی طولانی دارد و اولین‌ بار توسط یمنی‌ها ابداع شده است. نام این قهوه هیچ ارتباطی به اضافه کردن شیر یا خامه به نوشیدنی ندارد و نباید آن را با فلت وایت اشتباه گرفت. چیزی که قهوه سفید را از سایر قهوه‌ها متمایز می‌کند، فرایند رست (بو دادن) سبک است. به طور کلی، دانه‌های قهوه در دمای ۲۰۴ تا ۲۴۸ درجه سانتی‌گراد (برای درجه سبک تا تیره‌تر) رست می‌شوند، اما قهوه سفید در دمای بسیار کمتر و حدود ۱۶۲ تا ۱۷۶درجه سا‌نتی‌گراد و در مدت زمان کوتاه‌تر بو داده می‌شود و در واقع مانند قهوه نیمه بو داده شده است.

ویژگی‌های کلی قهوه سفید

میزان کافئین

به دلیل رست سبک و مدت‌زمان کوتاه‌تر، این قهوه مقدار کافئین بالاتری نسبت به دانه‌های قهوه با رست تیره تر دارد.

طعم

در این قهوه دلیل فرآیند رست با دمای پایین و مدت زمان کمتر، کارامل‌سازی اتفاق نمی‌افتد و قهوه طعم شیرین‌تری نسبت به قهوه سیاه معمولی پیدا می‌کند. این قهوه بطور کلی از طعمی آجیلی، مغز‌دار، یکدست و با اسیدیته خاص برخوردار است.

نحوه رست

رست قهوه سفید

روش های مختلفی برای تفت دادن قهوه خود وجود دارد و شما می‌توانید دانه‌های قهوه را بر روی اجاق، ماهی‌تابه و یا دستگاه‌های رستر برشته کنید. برای انجام این کار، دانه‌های قهوه را به مدت ۶ دقیقه و در دمایی بین ۱۶۲ تا ۱۷۶ درجه سانتی‌گراد تفت دهید. پس از اتمام مراحل رست، اجازه دهید دانه‌های قهوه خنک شوند و به مدت ۲ روز استراحت دهید تا تمام ترکیبات معطر آن‌ها آزاد شوند.

گرایند (آسیاب) دانه‌‌ها

نحوه گرایند قهوه سفید

دانه‌های قهوه سفید محتوای آب بیشتری دارند و بسیار سخت هستند، به همین دلیل آسیاب کردن آن‌هابطور قابل توجهی سخت‌تر از سایر قهوه‌هاست و برای گرایند آن‌ها باید از دستگاه‌های آسیاب تجاری و تخصصی استفاده کنید.

نکته: به هیچ عنوان دانه‌های قهوه سفید را با دستگاه‌های آسیاب قهوه خانگی خرد کنید، زیرا ممکن است منجر به آسیب دیدن دستگاه شما شود.

آیا قهوه سفید واقعاً سفید است؟

رنگ قهوه سفید

با اینکه رنگ این قهوه نسبت به اکثر قهوه‌های رست شده روشن‌تر است و در مقایسه با قهوه‌های با رست تیره‌تر، کمرنگ به نظرمی‌رسد اما در واقع سفید نیست و پس از دم کشیدن، رنگ بژ مایل به زرد پیدا می‌کند.

روش دم آوری

انتخاب روش دم‌آوری برای این نوشیدنی کاملا سلیقه‌ای است و شما می‌توانید با هر وسیله‌ای از جمله دستگاه اسپرسو، آئروپرس و…این قهوه را تهیه کنید.

نحوه سرو

برای سرو این نوشیدنی معمولا از شیر یا خامه استفاده نمی‌شود اما برخی افراد معتقد‌اند که مخلوط شیر بادام با این قهوه طعم خوبی پیدا می‌کند. همچنین پیشنهاد ما به شما این است که قهوه سفید خود را تا وقتی داغ است بنوشید.

آیا قهوه سفید برای سلامتی مفید است؟

برخی از متخصصان معتقد‌اند که دانه‌های سبز قهوه حاوی مقدار زیادی اسید کلروژنیک (نوعی آنتی اکسیدان قوی) هستند که ممکن است مزایای بی شماری برای سلامتی داشته باشند و به کاهش وزن، کاهش قند خون، کاهش فشار خون و بهبود عملکرد قلب و عروق کمک کند. تفت دادن قهوه میزان اسید کلروژنیک را کاهش می‌دهد و از آنجایی که قهوه سفید دارای درجه رست بسیار روشن است، مقدار زیادی از این عناصر آنتی اکسیدانی طبیعی را در خود نگه می‌دارد و در نتیجه می‌توان آن را سالم تر از قهوه سیاه دانست. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی