یک فنجان قهوه چقدر کافئین دارد؟

کافئین قهوه

تا به حال از خود پرسیده‌اید که یک فنجان قهوه‌ای که عاشقش هستید چه میزان کافئین دارد؟ یا این سوال برایتان پیش آمده است که کافئین قهوه چه تأثیری بر طعم آن می‌گذارد؟

اگر شما هم یکی از عاشقان این دانه قهوه‌ای رنگ زیبا هستید، باید این نکته را هم بدانید که هیچ دو فنجان قهوه‌ای شبیه به هم نیست و طعمی یکسان ندارد؛ پس می‌توان گفت که هیچ دو فنجان قهوه‌ای هم کافئین یکسان ندارند.

کافئین یک فنجان قهوه چقدر است؟

مقدار کافئین قهوه

کافئین موجود در قهوه به عواملی نظیر میزان آسیاب (گرایند) قهوه، دمای آب، زمان و نحوه دم‌کردن آن بستگی دارد. دکتر مگان میر (Megan Meyer)، مدیر بخش ارتباطات علمی شورای بین‌المللی غذا، معتقد است که قهوه‌هایی که رست سبک‌تری (لایت) دارند، به‌نسبت قهوه‌هایی که رست آنها سنگین و به‌اصطلاح دارک‌ است، کافئین بیشتری را در خود جای داده‌اند. ذکر این نکته هم حائز اهمیت است که قهوه‌هایی با رست سنگین، مزه‌ای قوی‌تر دارند. نکته‌ای دیگری هم که باید به یاد داشت این است که میزان کافئین قهوه به عوامل بسیاری وابسته است و از همین رو نمی‌توان یک مقدار دقیق برای کافئین موجود در هر فنجان قهوه تعیین کرد. در فهرست زیر میانگین میزان کافئین موجود در یک فنجان از قهوه‌های مختلف آورده شده است:

  • قهوه دمی: ۷۰ الی ۲۰۰ میلی‌گرم (میانگین ۹۵ میلی‌گرم)
  • قهوه بدون کافئین: ۲ الی ۴ میلی‌گرم (میانگین ۳ میلی‌گرم)
  • قهوه اسپرسو: ۴۷ الی ۷۵ میلی‌گرم (میانگین ۶۳ میلی‌گرم)
  • قهوه‌ فوری: ۶۵ الی ۸۰ میلی‌گرم
  • یک شات کافی لاته: ۴۷ الی ۷۵ میلی‌گرم
  • قهوه‌ساز‌های خانگی: ۷۵ الی ۱۵۰ میلی‌گرم
  • فرنچ‌ پرس: ۸- الی ۱۳۵ میلی‌گرم
  • قهوه کمکس: ۱۷۵ میلی‌گرم
  • قهوه سرد: ۱۵۵ میلی‌گرم

مصرف چه میزان کافئین در طول روز مجاز است؟

مهم نیست که قهوه خود را از کجا می‌خرید، رابوستا دوست دارید یا عربیکا، در کدام نوع دستگاه درست می‌کنید یا حتی کدام کافه را برای نوشیدن نوشیدنی‌تان انتخاب کرده‌اید، در هر صورت مصرف بیش از اندازه کافئین باعث بروز عوارضی در بدن شما خواهد شد. با اینکه قهوه دارای آنتی اکسیدان‌های فراوانی است و به‌گفته بسیاری از دانشمندان برای سلامت شما فواید زیادی دارد، اما با مصرف زیاد آن ممکن است دچار دردسر شوید. کافئین بالا می‌تواند باعث اختلال خواب، افزایش اضطراب و تپش قلب شود. میزان حساسیت هر فرد به کافئین متفاوت است، اما دکتر میر معتقد است که مصرف ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین در طول روز فرد را دچار مشکل نمی‌کند. به‌عبارت دیگر، شما می‌توانید حدود چهار فنجان قهوه خانگی در طول روز بنوشید و خطری هم سلامت شما تهدید نخواهد کرد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا هم اعلام کرده است که مصرف حداکثر ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین در طول روز مانعی ندارد و خطرناک نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی