coffeeyarshakhes-(65)

چگونه با موکاپات کرمای بیشتری از قهوه بگیریم؟ نکاتی برای افزایش کرما

وجود کرما بر روی فنجان اسپرسو، کیفیت و تازگی آن را تضمین می‌کند و با ایجاد یک لایه روغنی باعث حفظ تمام عطر‌های موجود در نوشیدنی می‌شود. با وجود اینکه این لایه روغنی معمولا با استفاده از فشار زیاد در دستگاه‌های اسپرسو ساز تشکیل می‌شود و تهیه آن با سایر وسایلی مانند موکاپات کمی دشوار است، اما غیر ممکن نیست. بسیاری این سؤال را مطرح می‌کنند که چطور کرمای موکاپات را بیشتر کنیم؟ در ادامه قصد داریم نکاتی را برای شما بیان کنیم تا بتوانید با استفاده از موکاپات در خانه اسپرسو به همراه کرمای فوق‌العاده تهیه کنید.

از دانه‌های قهوه تازه استفاده کنید

درست مثل میوه، سبزیجات و هر خوراکی دیگری دانه‌های قهوه نیز کهنه می‌شوند و کیفیت خود را از دست می‌دهند. دانه‌های قهوه تازه رست شده بیشترین پتانسیل را برای ایجاد کرما دارند، در نتیجه بهتر است تا وقتی تازه هستند از آنها لذت ببرید.

از درجه رست مناسب استفاده کنید

برای اینکه کرمای موکاپات ما بیشتر شود استفاده از درجه رست ایده‌آل یک نکته کلیدی محسوب می‌شود. قهوه‌هایی با رست بیش از حد تیره کرمای زیادی تولید نمی‌کنند و برعکس اگر رست قهوه سبک باشد نوشیدنی نهایی طعم خوبی نخواهد داشت، در نتیجه شما چیزی مابین این دو نیاز دارید. می‌توانید قهوه‌های رست شده مناسب برای اسپرسو را بصورت آماده خریداری کنید. این نکته را فراموش نکنید که کیفیت رست نقش مهم و اساسی در تهیه کرما دارد، پس اگر قهوه خود را از منبع مطمئنی خریداری کنید، اسپرسوی شما خوش طعم و دارای کرما خواهد بود.

از آب گرم استفاده کنید

استفاده از آب گرم برای افزایش کرمای موکاپات

استفاده از آب گرم قند‌های موجود در قهوه را کاراملی می‌کند و همین امر باعث ایجاد کرما در اسپرسو می‌شود. فقط مراقب باشید که برای این کار به هیچ عنوان از آب جوش استفاده نکنید، زیرا آب بیش از حد داغ می‌تواند قهوه را بسوزاند و طعم آن را تحت تاثیر قرار دهد. شما می‌توانید ابتدا آب را داخل کتری گرم کنید و پس از گرم شدن و رسیدن به دمای مطلوب آن را درون موکاپات بریزید. دامنه دمایی مطلوب حدود ۹۲ تا ۹۶ درجه سانتیگراد است.

از حرارت ملایم استفاده کنید

استفاده از حرارت ملایم برای افزایش کرمای موکاپات

استفاده از حرارت متوسط یک روش عالی برای کنترل تهیه قهوه است. این کار ممکن است باعث کند‌تر شدن روند تهیه قهوه شود اما در این صورت کرمای بهتری خواهید داشت و دیگر نگران سوختن و بد طعم شدن نوشیدنی نخواهید بود.

نوع دانه‌های قهوه

جالب است بدانید که بعضی از قهوه‌ها هرگز کرما تولید نمی‌کنند. بهترین نوع دانه قهوه برای تهیه اسپرسو دانه‌های عربیکا هستند. همچنین برخی از دانه‌های روبوستا به دلیل توانایی تولید کرم معمولاً در ترکیب قرار می‌گیرند. پیشنهاد ما برای اینکه کرمای موکاپات بیشتر شود استفاده از قهوه اتیوپی است. 

درجه گرایند (آسیاب) مناسب

درجه گرایند مناسب برای تهیه کرمای موکاپات

دانه‌های قهوه برای تهیه اسپرسو باید به گونه‌ای آسیاب شوند که آب نتواند خیلی زود از میان قهوه عبور کرده و مانع از تشکیل کرما گردد. اما مواظب باشید که قهوه‌ها بیش از حد ریز نشوند زیرا در این صورت اسپرسو‌ساز شما نمی‌تواند آب را از طریق فشار وارد دانه‌های قهوه کند و یا به سختی این کار انجام می‌شود. با کمی آزمون و خطا می‌توانید درجه گرایند مناسب برای تولید یک کرمای فوق‌العاده را پیدا کنید.

سخن پایانی

گرچه برخی معتقد‌اند که موکاپات فشار مناسبی برای ایجاد کرما ندارد اما با رعایت اصولی که در بالا بیان کردیم می‌توانید با استفاده از موکاپات یک اسپرسو با کیفیت و همراه با کرما تهیه کنید، فقط باید توجه کنید که این کار ممکن است کمی زمان‌بر باشد و برای خبره شدن در این کار باید صبور باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.