چگونه مطالب درج شده بر روی بسته‌بندی قهوه را مانند یک حرفه‌ای بخوانیم؟

coffeeyarshakhes-(270)

اگر بطور مرتب قهوه می‌نوشید، احتمالا هنگام خرید دانه‌ها با اسامی، مارک‌‌ها و نوشته‌های متفاوتی رو به رو شده‌اید که همین امر تشخیص بهترین برند از نظر کیفیت و با توجه به نیاز شما را به مشکل مواجه کرده است، اما نگران نباشید، برای حل این مشکل کافی است به مطالب درج شده بر روی بسته‌بندی قهوه توجه کرده و آن‌ها را با دقت بیشتری بخوانید، در ادامه با راهنمای جامع کافی‌یار همراه باشید تا شما را با اسرار درج شده بر روی بسته‌بندی قهوه‌ها و معانی هر یک بیشتر آشنا کنیم.

تاریخ رست

همانطور که می‌دانید، قهوه یک محصول کشاورزی با طول عمر محدود است و این واقعیتی است که شرکت‌های قهوه با تمرکز بر سود خود تلاش کرده‌اند آن را تضعیف کنند، به همین دلیل برای نگهداری محصولات خود در قفسه‌ فروشگاه‌ها و کاهش نیاز به نظارت دقیق بر تازگی قهوه‌شان، فقط تاریخ «بهترین تا» را روی کیسه چاپ می‌کنند و با این کار این تصور را به شما می‌دهند که ماه‌ها برای استفاده از قهوه فرصت دارید، اما در واقعیت باید بدانید که طراوت و تازگی دانه‌های قهوه در عرض یک یا دو هفته پس از برشته شدن به اوج خود می‌رسد و پس از گذشت این زمان کیفیت خود را از دست می‌هد.

به عنوان یک قاعده کلی ، بهتر است از خرید قهوه‌هایی که بر روی بسته بندی آن‌ها عبارت “بهترین تا” درج شده خودداری نمایید و به جای آن به دنبال تاریخ دقیق رست یا برشته شدن قهوه باشید.

منشاء

همانطور که می‌دانید، دانه‌های قهوه داخل میوه‌های خاصی که گیلاس نامیده می‌شود رشد می‌کنند، به همین دلیل اگر یکی از آن دانه‌ها را از گیلاس بیرون بیاورید و در شرایط مناسب درون خاک قرار دهید، نهایتا یک گیاه قهوه خواهید داشت.

برخی از رست‌کننده‌ها با افتخار کشور، منطقه، مزرعه و حتی کشاورزانی که با آن‌ها قرارداد می‌بندند را اعلام می‌کنند تا شما به راحتی بتوانید مسیر تولید قهوه خود را ردیابی کرده و برشته‌کنندگان را پیدا کنید، بنابراین بهتر است از خرید قهوه‌‌هایی که هیچ اشاره‌ای به منطقه، مزرعه یا کشاورز ندارند، خودداری کنید.

از طرف دیگر، متاسفانه فقر در میان تولیدکنندگان قهوه در همه جا وجود دارد و خریداران در طول تاریخ به سوء استفاده از کشاورزان شناخته شده اند، اگرچه این معاملات فریبنده در دنیای مدرن بسیار کمتر شده، اما همچنان برخی از روست‌کننده‌ها به شرایطی که کارگران قهوه هنگام خرید دانه‌های قهوه‌شان با آن مواجه می‌شوند، اهمیت نمی‌دهند، شما می‌توانید با خودداری از خرید کیسه‌های قهوه‌ای که در آن‌ها منشاء و یا مزرعه درج نشده، کارگران را از شر معاملات غیراخلاقی و فقر سیستماتیک رهایی بخشید.

مشخصات طعمی

قهوه یک دانه جادویی با ویژگی‌های طعمی بسیار متفاوت است و اگر روستر محصولی با کیفیت عالی داشته باشد، طعم واقعی قهوه خود را بر روی بسته بندی درج می‌کند.

به عبارت دیگر، برشته‌کننده‌های حرفه‌ای قهوه که در این حوزه به صورت تخصصی کار می‌کنند معمولا بر روی بسته‌بندی قهوه‌های خود عباراتی قرار می‌دهند که شما به راحتی بتوانید آن‌ها را با زبانی که برای توصیف قهوه خود استفاده می‌کنید، تشخیص دهید، این بدان معناست که برشته کننده آنقدر از کیفیت دانه‌های قهوه خود مطمئن است که حاضرشده تمامی نت‌های ظریف موجود در آن را بر روی بسته‌بندی درج کند.

در بهترین حالت، یادداشت‌های مزه فقط تشبیهاتی برای کمک به توصیف طعم متفاوت یک قهوه نسبت به قهوه‌های دیگر هستند، پس اگر بسته بندی‌هایی پیدا کردید که یادداشت‌های طعمی بسیار خاصی روی آن درج شده می‌توانید با خیال راحت به آن اطمینان کرده و قهوه باب میل خود را خریداری کنید.

سعی کنید از خرید قهوه‌هایی که بر روی بسته‌بندی آن‌ها کلماتی مانند لذیذ یا خوش طعم ذکر شده خودداری کنید، این ادعا‌ها معنای واقعی ندارند و فقط باعث گمراهی مشتری برای خرید محصولی با کیفیت پایین‌تر می‌شوند، زیرا هیچ استاندارد خاصی وجود ندارد که بدانیم آیا دانه‌ها واقعاً نوشیدنی قهوه‌ لذیذی تولید می‌کنند یا خیر.

نام

اکثر روست‌کننده‌های قهوه تخصصی محصولات خود را بر اساس مزرعه، تعاونی یا منطقه‌ای که قهوه در آن کشت شده نامگذاری می‌کنند، به عنوان مثال اگر کیسه‌ قهوه‌ای را با «finca» یا «estate» در عنوان مشاهده کردید، به احتمال زیاد از یک مزرعه خاص با درجه ردیابی بسیار بالایی تهیه شده است.

به عبارت دیگر، شرایط محیطی که قهوه در آن رشد می‌کند بر طعم آن تأثیر می‌گذارد و خریدارانی که بصورت تخصصی قهوه می‌نوشند متوجه شباهت‌ها و تفاوت‌های قهوه در مناطق مختلف می‌شوند. به عنوان مثال قهوه یرگاچف در اتیوپی قهوه‌های اسیدی و سبک با رایحه‌های گلی قوی تولید می‌کند در حالی که قهوه های برزیلی دارای اسیدیته پایین و طعم‌های آجیلی برجسته هستند.

پردازش

به فرایندی که بین برداشت گیلاس‌های رسیده قهوه تا صادرات دانه‌های خشک و سبز روی می‌دهد “پردازش” گفته می‌شود که بطور کلی بر اساس عواملی مانند هزینه، در دسترس بودن آب و غیره به سه روش تخصصی انجام شده و هر یک تاثیر فوق العاده‌ای بر طعم قهوه دارند، این سه روش عبارت اند از:

  • مرطوب یا شسته
  • طبیعی یا خشک
  • و عسلی یا پالپ زدایی طبیعی.

در کشورهایی مانند کلمبیا، گواتمالا و کنیا، قهوه به طور عمده به روش مرطوب پردازش می‌شود، این قهوه‌ها دارای طعم‌های تمیز، ظریف و پیچیده‌ای هستند که شیرینی بیشتری دارند، به همین دلیل بسیاری از رست‌کننده‌های قهوه تخصصی این روش را ترجیح می‌دهند.

فرایند طبیعی که به عنوان فرایند خشک شدن زیر آفتاب نیز شناخته می‌شود، در کشور‌هایی مانند یمن و اتیوپی غربی که به آب کافی دسترسی ندارند و یا مکان‌هایی که مقیاس کشاورزی بسیار بزرگی دارند (مانند برزیل) استفاده می‌شود و نمای میوه‌ای با طعم‌های برجسته توت یا زغال اخته ایجاد می‌کند.

و در نهایت روش عسلی که اساساً ترکیبی بین پردازش شسته شده و طبیعی است و به تازگی در برخی کشور‌ها مانند کاستاریکا انجام می‌شود.

تنوع و گونه

مانند هر محصول کشاورزی دیگر، تنوع یا گونه گیاه قهوه تأثیر زیادی بر طعم و مزه آن دارد، به عنوان مثال گونه بوربون تفاوت زیادی با گیشا دارد، حتی اگر آنها در یک مزرعه رشد کرده باشند، پس در هنگام خرید قهوه حتما به تنوع گیاهی و گونه آن دقت کنید.

بیشتر بخوانید: عربیکا و روبوستا چه فرقی با یکدیگر دارند؟ تفاوت عربیکا و روبوستا را بخوانید!

ارتفاع رشد

در حالی که ارتفاع رشد قهوه یکی از فاکتور‌های مهم در تعیین کیفیت آن است، تعداد بسیار کمی از مصرف کنندگان به آن توجه می‌کنند، به عنوان یک قاعده کلی، هر چه ارتفاع رشد گیاه قهوه بیشتر باشد، نوشیدنی نهایی شما کیفیت بالا‌تری خواهد داشت.

در واقع درختان قهوه که در ارتفاعات رشد می‌کنند دارای غلظت بالاتری از قند و اسید هستند که همین امر منجر تولید یک فنجان قهوه شیرین تر و پیچیده تر می‌شود، در حالی که قهوه‌های با ارتفاع پایین تر اسیدیته کمتری دارند و معمولاً طعم آن‌ها ساده‌تر، ملایم‌تر و شکلاتی است.

به عنوان یک قاعده کلی می‌توان ارتفاع کشت قهوه را با معیار (MASL) یا ارتفاع از سطح دریا بیان کرد:

  • ارتفاع زیاد: ۱۵۰۰ MASL
  • ارتفاع متوسط: ۱۴۰۰ – ۱۵۰۰ MASL
  • ارتفاع کم: ۱۰۰۰ – ۱۴۰۰ MASL

بیشتر بخوانید: ارتفاع چه تأثیری بر طعم قهوه دارد؟ هر آنچه که باید در مورد تأثیر ارتفاع بر طعم قهوه بدانید

سخن پایانی

بسته بندی قهوه

اکثر رست‌کننده‌های قهوه تخصصی یا اسپشیالیتی، اطلاعات زیادی را بر روی بسته‌بندی قهوه های خود خود درج می‌نمایند که کمتر کسی معانی تک تک آن‌ها را درک می‌کند، در این مقاله اطلاعات جامعی درباره فرآیند تهیه قهوه (از هنگام کاشت تا رست و آماده‌سازی) گرده‌آوری کردیم که درک این اطلاعات در ابتدا ممکن است کمی گیج‌کننده به نظر برسند، اما هنگامی که بر نحوه خواندن بسته‌بندی‌های مختلف قهوه مسلط شدید، پیدا کردن بهترین قهوه متناسب با نیازتان بسیار آسان تر خواهد بود، اما پیشنهاد می‌کنیم ابتدا شروع به کاوش و امتحان قهوه‌های تخصصی مختلف کرده و طعم قهوه مورد علاقه خود را پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی