نگهداری قهوه و هر آنچه که باید در مورد روش نگهداری قهوه بدانید

coffeeyarshakhes-(125)

نحوه صحیح نگهداری قهوه و اطمینان از تازه بودن آن در تهیه یک نوشیدنی با کیفیت اهمیت زیادی دارد، اما برخی از نکات و ترفند‌هایی که امروزه به کار برده می‌شوند، بیشتر از فایده به دانه‌های قهوه آسیب می‌رسانند. در ادامه با ما همراه باشید تا روش صحیح نگهداری قهوه در خانه را به شما آموزش دهیم.

اهمیت نگهداری قهوه

قهوه نیز مانند سایر مواد غذایی منقضی می‌شود و در اثر واکنش با اکسیژن طراوت و تازگی خود را از دست می‌دهد، در نتیجه نوشیدنی نهایی عطر و طعم واقعی و دلچسبی را که به دنبال آن هستید نخواهد داشت، با این وجود اگر این دانه‌ها را به درستی ذخیره کرده و در شرایط مطلوب نگهداری کنید، می‌توانید مدت زمان طولانی‌تری آن‌ها را تازه نگه دارید.

نکات مهم هنگام خرید قهوه

 • اولین قدم برای حفظ تازگی قهوه، خرید دانه‌های تازه است، بنابراین قبل از خرید تاریخ رست آن را چک کنید.
 • برای درست کردن یک نوشیدنی خوش عطر و طعم بهتر است هر بار به اندازه نیاز یک یا دو هفته خود قهوه خریداری کنید.
 • سعی کنید به جای خرید قهوه آسیاب شده، دانه قهوه بخرید و درست قبل از شروع دم‌آوری خودتان آن را آسیاب کنید، اما اگر در آسیاب کردن قهوه مشکل دارید، حتما باید آن را در حجم کم و تنها به میزان نیاز خریداری کنید.
 • بهترین گزینه برای خرید قهوه، مارک‌هایی هستند که بسته‌بندی خلاء و دریچه‌های یک طرفه برای خروج گاز‌های موجود در قهوه دارند،، زیرا عدم وجود دریچه‌های یک طرف می‌تواند باعث انبساط کیسه و یا حتی ترکیدن آن شود. ( بسته‌بندی دریچه‌دارقهوه اجازه می دهد گازها از بسته بندی قهوه خارج شوند اما هوا به داخل آن راه نمی یابد)

ظروف مناسب برای نگهداری قهوه

نگهداری قهوه
 • قرار گرفتن در معرض نور برای دانه قهوه بسیار مضر است، بنابراین سعی کنید برای نگهداری دانه‌های قهوه از ظروف مات استفاده کنید.
 • به محض باز کردن بسته بندی‌، قهوه به سرعت طراوت خود را از دست می دهد، به همین دلیل، بهتر است هر چه سریعتر قهوه را به ظرف مناسب دیگری منتقل کنید.
 •  اگر قهوه را در بسته‌بندی اصلی نگهداری می‌کنید یا آن را به کیسه دیگری منتقل کرده‌اید، سعی کنید قبل از بستن درب کیسه، تا جایی که ممکن است هوای موجود در آن را خارج کنید.

مکان مناسب برای نگهداری قهوه

 • رطوبت، نور و گرما دشمنان اصلی قهوه هستند و به سرعت باعث کاهش کیفیت دانه‌ها می‌شوند، بنابراین، قهوه باید در یک مکان خشک، خنک و تاریک نگهداری شود.
 •  توجه داشته باشید که فضا نگهداری قهوه در حالت ایده آل باید از منبع گرما مانند اجاق گاز دور باشد.
 • از قرار دادن قهوه کنار ادویه جات یا هر نوع مواد معطر جلوگیری کنید، زیرا قهوه به شدت جاذب است و رایحه‌های اطراف را به خود جذب می‌کند.

نگهداری قهوه در یخچال یا فریزر

 • قهوه به شدت متخلخل است و عطر و بو‌های اطراف را به خود جذب می‌کند و از آنجایی که یخچال و فریزر مملو از رایحه‌ غذا‌های مختلف هستند، نگهداری قهوه در این مکان‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.
 • همچنین به دلیل مرطوب بودن محیط یخچال، ذرات قهوه به سرعت با رطوبت واکنش داده و کیفیت خود را از دست می‌دهند.
 • اما اگر به هر دلیلی ناچار به قرار دادن قهوه در یخچال یا فریزر هستید، ابتدا آن را درون یک بسته‌بندی زیپ‌دار قرار دهید و سعی کنید تمام هوای موجود در بسته‌نبدی را خارج کرده و سپس آن را درون یک کیسه دیگر که نور از آن عبور نمی‌کند قرار دهید.

سخن پایانی

روش نگهداری قهوه

حفظ طراوت و تازگی دانه‌های قهوه تا حد زیادی به نحوه نگهداری آن بستگی دارد و مانند سایر مواد غذایی، اگر به درستی ذخیره شود، می‌تواند مدت زمان طولانی‌تری تازه بماند و عطر و طعم خود را حفظ کند، پس برای لذت بردن از یک نوشیدنی با کیفیت و خوش عطر و طعم در درجه اول نکات مهم ذخیره قهوه را رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی