اشتباهات رایج هنگام گرایند قهوه در منزل!

r5y

شاید این جمله را شنیده باشید که «قهوه بد بهتر از بدون قهوه ماندن است!»، با این حال اگر فرصتی برای نوشیدن یک فنجان قهوه عالی با طعم بی‌نقص داشته باشید، قطعا آن را از دست نمی‌دهید! همانطور که می‌دانید، عوامل متعددی بر طعم و کیفیت قهوه تاثیر می‌گذارند که در این بین اهمیت گرایند یا آسیاب دانه‌ها اغلب نادیده گرفته می‌شود، در حالی که استفاده از آسیاب مناسب یکی از نکات کلیدی برای تولید یک فنجان قهوه عالی است. البته اگر شما از آن دسته افرادی هستید که همیشه از قهوه از قبل آسیاب شده استفاده می‌کنید، ممکن است حتی متوجه تفاوت طعم آن با قهوه تازه نشوید. در این مقاله به بررسی اشتباهات رایج هنگام آسیاب قهوه می‌پردازیم.

زمان طلایی گرایند قهوه!

مهم‌ترین نکته برای دم‌آوری قهوه‌ای بی‌نقص و خوش طعم، آسیاب دانه‌ها درست قبل از شروع دم‌آوری است، بنابراین اگر یک قهوه‌خور حرفه‌ای هستید و قصد دارید تجربه خود از نوشیدن قهوه را بهبود ببخشید، بهتر است دانه‌های کامل قهوه را به جای دانه‌های از قبل آسیاب شده بخرید و گرایند آن را در منزل انجام دهید.

به یاد داشته باشید، قهوه از قبل آسیاب شده به راحتی کهنه می‌شود و فورا تازگی خود را از دست می‌دهد، زیرا به احتمال زیاد مدت نسبتا طولانی (بیش از ۳۰ دقیقه) از آسیاب آن‌ها گذشته تا به دست شما برسد.

نکته: دانه‌های قهوه را به درستی ذخیره کنید و از چهار عنصر مضر یعنی هوا، نور، گرما و رطوبت دور نگه دارید تا طراوت آن‌ها را به حداکثر برسانید.

عدم استفاده از ترازو!

اندازه گیری دقیق دانه‌های قهوه یک گام اساسی برای دستیابی به یک نوشیدنی خوش طعم و باکیفیت است.

اگر اغلب یا همیشه خودتان در منزل قهوه درست می‌کنید، برای راحتی و دقت بیشتر هنگام دم‌آوری، بهتر است از یک ترازوی دیجیتال برای اندازه‌گیری میزان قهوه و آب بر حسب گرم استفاده کنید.

نکته: قانون کلی این است که با دو قاشق غذاخوری قهوه در هر فنجان شروع کنید و سپس در صورت نیاز، دم‌کرده‌های بعدی را اصلاح کنید.

عدم تطبیق درجه گرایند با روش دم‌آوری!

میزان ریز یا درشت بودن ذرات قهوه ارتباط مستقیمی با روش دم‌آوری دارد و هر سطح و درجه‌ای، عطر و طعم متفاوتی از قهوه را به شما ارائه می‌دهد.

در واقع برخی از روش‌های دم‌آوری به نوع خاصی از آسیاب نیاز دارند تا بهترین طعم را داشته باشند، بنابراین، مهم است که بدانید کدام درجه آسیاب باید برای کدام روش دم‌آوری استفاده شود.

نکته: به طور کلی، روش‌های دم‌آوری که در آن‌ها ذرات قهوه مدت زمان طولانی تری با آب در تماس هستند، نیاز به آسیاب درشت‌تر دارند.

استفاده از آسیاب تیغه‌ای!

اگر از آسیاب تیغه‌ای برای گرایند دانه‌های قهوه خود استفاده می‌کنید، باید به شما بگویم که رایج‌ترین اشتباه در تهیه قهوه را مرتکب شده‌اید!

شما به هیچ عنوان نباید دانه‌های قهوه خود را با گرایندر تیغه‌ای آسیاب نکنید! انجام این کار منجر به تولید قهوه‌ای می‌شود که بدتر از قهوه از پیش بسته بندی شده‌ای است که از سوپرمارکت تهیه می‌کنید.

آسیاب‌های تیغه‌ای با چرخش بسیار سریع کار می‌کنند که باعث ایجاد گرما و اصطکاک می‌شود و این گرما و اصطکاک هر دو، برای قهوه شما مضر هستند، بنابراین اگر از این روش استفاده کنید، ممکن است متوجه شوید که نوشیدنی شما طعمی کهنه و شبیه به سوختگی دارد.

آسیاب زیاد یا کم قهوه!

از آنجایی که قهوه پس از آسیاب، به سرعت تازگی خود را از دست می‌دهد، اگر بیشتر از نیازتان قهوه آسیاب کنید، در نهایت آن را هدر خواهید داد، بنابراین، میزان مصرف روزانه خود را تعیین کرده و تنها به اندازه نیازتان قهوه آسیاب کنید.

بیشتر بخوانید: اشتباهات رایج هنگام تهیه‌ قهوه در منزل

تمیز نکردن گرایندر!

گرایندر نیز مانند دستگاه قهوه‌ساز و سایر تجهیزات دم‌آوری، باید مرتبا تمیز شده و ذرات باقی‌مانده از آسیاب قبلی از آن خارج شوند، در غیر این صورت قهوه باقی مانده در گرایندر با قهوه تازه شما ترکیب شده و طعم نوشیدنی نهایی را خراب می‌کند.

تنظیمات نامناسب گرایندر!

همانطور که به آن اشاره کردیم، هر روش دم‌آوری نیاز به درجه خاصی از آسیاب دارد، پس هر زمان که قصد تغییر روش دم‌آوری را داشتید، ابتدا درجه گرایندر خود را تغییر داده و آن را متناسب با روش دم‌آوری تنظیم کنید.

نکته: راهنمای موجود در بسته بندی گرایندر قهوه، معمولا تنظیم صحیح آسیاب را برای اکثر روش‌های دم‌آوری فهرست کرده است.

ذرات باقی‌مانده در گرایندر!

اگر متوجه شدید که مقداری قهوه درون گرایندر شما گیر کرده (که اغلب این اتفاق می‌افتد)، باید سریعا آن را خارج کنید.

این ذرات باقی مانده در بسیاری از موارد به راحتی با انگشت یا یک وسیله نوک‌تیزخارج می‌شوند. (قبل از قرار دادن هر چیزی در گرایندر، آسیاب خود را از برق بکشید)

با این حال اگر موفق به خارج کردن دانه قهوه با دست نشدید، سعی کنید آسیاب خود را وارونه کنید.

و به عنوان آخرین راه حل، ممکن است مجبور شوید برای خارج کردن دانه قهوه آسیاب را جدا کنید.

مرطوب بودن گرایندر!

مانند تمام وسایل برقی، آسیاب‌های اتوماتیک، به هیچ وجه نباید خیس شوند.

با این حال، حتی اگر از یک آسیاب‌ دستی برای گرایند قهوه استفاده می‌کنید باید کاملا آن را خشک نگه‌ دارید، در غیر اینصورت ذرات قهوه به آسیاب می‌چسبند و مانع از عبور سایر ذرات می‌شوند.

بیشتر بخوانید: اهمیت آسیاب قهوه درست قبل از شروع دم‌آوری؛ چه زمانی قهوه را آسیاب کنیم؟

سخن پایانی

دم کردن یک فنجان قهوه عالی بعد از آسیاب کردن دانه‌ها، شاید بسیار آسان به نظر برسد، اما وقتی اولین جرعه را می‌نوشید، متوجه می‌شوید که طعم آن شبیه کافی‌شاپ تخصصی محلی شما نیست.

با این حال خبر خوب این است که درست کردن قهوه عالی بیشتر به تکنیک استفاده شده مربوط می‌شود تا ابزارها، بنابراین اگر از اشتباهات رایج هنگام دم‌آوری قهوه اجتناب کنید، یک فنجان قهوه پر بادی در خانه شما به راحتی قابل دستیابی است.

به یاد داشته باشید استفاده آسیاب صحیح قهوه برای تهیه یک نوشیدنی بی‌نقص تنها زمانی موثر خواهد بود که از دانه‌های درجه یک و باکیفیت استفاده کنید.

اگر تازه وارد دنیای قهوه شده‌اید و در امر آسیاب قهوه مبتدی هستید، پیشنهاد می‌کنیم راهنمای جامع کافی یار درباره گرایند قهوه را مطالعه کرده و سپس به بررسی اشتباهات رایج درباره آن بپردازید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی