طعم عربیکای آسیایی؛ آيا در آسیا قهوه عربیکا کشت می‌شود؟

he5yu

ابریشمی، غنی، خاکی و کمی تند، کلماتی هستند که بیشتر برای توصیف قهوه‌های عربیکا کشت شده در آسیای جنوب شرقی استفاده می‌شوند. آب و هوای شگفت‌انگیز و جنگل‌های دست نخورده این منطقه که دارای چندین توده آبی و رشته‌کوه‌های آتشفشانی بی‌شمار و سر به فلک کشیده هستند، شرایط رشد شگفت‌انگیزی را برای قهوه فراهم می‌کنند. در بسیاری از کشورهای این قاره، تجارت قهوه تحت سلطه مزارع کوچک خانوادگی است که از روش‌های سنتی برای کشت و برداشت استفاده می‌کنند و این بدان معنا است که قهوه، اگرچه گواهی ارگانیک ندارد، اما رشد آن به طور کاملا طبیعی انجام می‌شود. در این مقاله به بررسی ویژگی‌های اصلی قهوه آسیایی می‌پردازیم که بر اساس کشور تفکیک شده‌‌اند.

آغاز کشت قهوه در آسیا

صنعت قهوه، تاریخچه‌ای غنی و پیچیده دارد که ریشه‌های آن عمیقاً با استعمار و برده داری (به ویژه در آسیا) در هم آمیخته است.

در واقع می‌توان گفت صنعت قهوه آسیا، مانند بسیاری دیگر از کشور‌های جهان، محصول تاریخ استعمار است.

قدرت‌های استعماری هلندی، فرانسوی و بریتانیایی کشت قهوه را در قرن‌های ۱۷ و ۱۸ آغاز کرده و پتانسیل زمین و آب و هوای حاصلخیز آسیا، به ویژه اندونزی و ویتنام را برای رشد این محصول ارزشمند دیدند.

با این حال، معرفی قهوه به آسیا برای مردم این منطقه جنبه‌های منفی زیادی داشت.

قدرت‌های استعماری اغلب از جمعیت محلی به عنوان برده برای کشت قهوه استفاده می‌کردند. به عنوان مثال، هلندی‌ها سیستم «Cultuurstelsel» را در اندونزی اجرا و مردم محلی را مجبور کردند که بخشی از زمین خود را به کشت قهوه برای شرکت هند شرقی هلند اختصاص دهند. (این سیستم استثمارگر بود و به فقر و قحطی گسترده منجر شد.)

به طور مشابه، در ویتنام، استعمارگران فرانسوی از سیستم کار «Corvée» استفاده کردند که به موجب آن ویتنامی‌های محلی مجبور به کار در مزارع، اغلب تحت شرایط سخت و غیرانسانی بودند.

پژواک این گذشته ظالمانه تا به امروز همچنان احساس می‌شود و بسیاری از کشاورزان قهوه در این کشورها در فقر زندگی می‌کنند.

با وجود این تاریخ سیاه، آسیا به عنوان یک بازیگر مهم در صنعت جهانی قهوه ظاهر شده و ایفای نقش می‌کند.

بیشتر بخوانید: کدام کشور بهترین قهوه جهان را تولید می‌کند؟

قهوه آسیا

قهوه‌های کشت شده در آسیا هم طرفداران متعصب و هم دشمنان قسم خورده دارند، اما بطور کلی این قهوه‌ها در دنیای غرب چندان محبوب نیستند.

همچنین قهوه‌های آسیایی معمولاً نسبت به قهوه‌های آفریقایی و آمریکای جنوبی از لحاظ کیفیت پایین‌تر در نظر گرفته می‌شوند، زیرا دارای رایحه‌ خاکی‌تر، اسیدیته کمتر و تلخی و شوری بیشتر هستند.

ویژگی‌های کلی قهوه آسیا

 • اسیدیته: کم
 • بادی: متوسط ​​تا سنگین
 • درجه رست مناسب: متوسط تیره تا دارک
 • ویژگی‌های اصلی: غنی، خامه‌ای، تند، خاکی
 • نت‌های طعمی برجسته: شکلات تلخ، ادویه جات

کشور‌های تولید کننده قهوه در آسیا

عربیکا آسیا

اندونزی، هندوستان، ویتنام، چین، تایلند، مالزی، فیلیپین و لائوس از جمله کشور‌های آسیایی هستند که قهوه تولید می‌کنند، با این حال، کیفیت دانه‌های تولید شده در این مناطق با یکدیگر متفاوت است.

در میان کشور‌های آسیایی، ویتنام از نظر میزان تولید و اندونزی و هندوستان از لحاظ مرغوبیت از سایر کشور‌ها بالا‌تر هستند.

توجه داشته باشید که در این مقاله فقط کشورهای آسیایی که عمدتاً به پرورش قهوه عربیکا در سایه می‌پردازند را بررسی می‌کنیم.

قهوه هندوستان

هندوستان به تولید چای‌های باکیفیت در جهان معروف است اما جالب است بدانید که میزان تولید قهوه در این کشور بسیار بالاست.

قهوه‌های هندوستان اکثرا در ارتفاعات جنوبی این کشور و در کنار ادویه‌جاتی مانند دارچین و هل کشت می شوند و همین امر باعث شده تا قهوه‌های هندوستان از عطر و طعمی قوی و تند برخوردار باشند.

 • مناطق رشد: کرالا، کارناتاکا، تامیل نادو
 • فصل برداشت: اکتبر تا فوریه
 • اسیدیته: کم
 • بادی: متوسط
 • نت‌های طعمی غالب: آجیل، وانیل و ادویه‌جات

قهوه کارناتاکا؛ متعادل و آجیلی

کارناتاکا در بخش جنوب غربی هند قرار دارد و دانه‌های کشت شده در این منطقه به دلیل طعم متعادل و ملایم خود در بین دوستداران قهوه محبوب هستند.

قهوه کارناتاکا اغلب دارای نت‌های آجیلی و تند، با بادی متوسط ​​تا پر توصیف می‌شوند و برای تهیه قهوه فیلتری و اسپرسو بسیار مناسب هستند.

کرالا؛ جواهر پنهان

کرالا در مجاورت کارناتاکا قرار دارد و جواهری پنهان در دنیای قهوه است.

دانه‌های کشت شده در این منطقه طعمی شیرین و اسیدیته ملایم دارند و با رایحه‌های غنی، شکلاتی و آجیلی برای کسانی که تجربه قهوه ملایم‌تری را ترجیح می‌دهند بسیار مناسب هستند.

قهوه اندونزی

اندونزی، یکی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ آسیایی و چهارمین تولیدکننده اصلی قهوه در جهان است و به دلیل طعم بی نظیر و کیفیت بالای دانه‌هایی که تولید می‌کند تحسین بین المللی را برانگیخته است.

این کشور به کشت قهوه عربیکا، به ویژه مندلینگ سوماترا و سولاوسی توراجا مشهور است. (اگرچه “جاوا” به عنوان مترادف نوشیدنی حداقل به زبان انگلیسی منتقل شده است)

قهوه‌های اندونزیایی در خاکستر آتشفشانی و میان فلفل‌ها و ادویه‌ها رشد می‌کنند و در میان سایر قهوه‌ها به داشتن نت‌های تقریباً خوش طعمشان معروف‌اند.

 • مناطق کشت قهوه: جاوا، سولاوسی و سوماترا
 • فصل برداشت: ژوئن، ژانویه
 • اسیدیته: کم / متوسط
 • بادی: سنگین
 • نت‌های طعمی غالب: شکلات، ادویه

جاوا، مترادف با قهوه

اصطلاح جاوا در بسیاری از نقاط جهان با قهوه مترادف شده است، در حالی یک جزیره اندونزیایی با تاریخچه غنی است و به دوستداران قهوه یک طعم کلاسیک و منحصر به فرد ارائه می‌دهد.

قهوه جاوا به دلیل بادی سنگین، نت‌های گلی و ادویه‌ای و اسیدیته بیشتر نسبت به سایر قهوه‌های اندونزی بسیار پرطرفدار است.

سوماترا؛ خوش طعم و منحصر به فرد

سوماترا، غربی ترین جزیره اندونزی، تجربه‌های جسورانه و منحصر به فردی از قهوه ارائه می‌دهد.

قهوه‌های سوماترایی غنی از بافت خامه‌ای ضخیم، اسیدیته کم و پایه شکلاتی عمیق تقریبا تلخ هستند.

مندلینگ؛ غنی و پیچیده

قهوه مندلینگ به خاطر بادی کامل، اسیدیته کم و طعم پیچیده شناخته شده است.

آچه، خاص و پرطرفدار

قهوه آچه (گایو) به خاطر نت‌های خاکی، چوبی و گیاهی در جهان مشهور است.

سولاوسی؛ میوه‌ای و همه پسند

سولاوسی، به ویژه قهوه توراجا، طعم منحصر به فرد با ویژگی‌های میوه‌ای و تند را ارائه می‌دهد.

سخن پایانی

قهوه آسیا

تمامی قهوه‌های آسیایی از دانه‌های قوی جاوا گرفته تا انواع عجیب و غریب سوماترا، هر یک داستان منحصر به فردی را روایت می‌کند و صرف نظر از ذائقه و ترجیح شخصی شما، برای هر سلیقه‌ای مناسب هستند.

اگر قصد کشف قهوه‌های آسیایی را دارید بهتر است سفر خود را از قهوه ملایم و متعادل کارناتاکا به نوشیدنی‌های جسورانه و منحصر به فرد آچه آغاز کنید.

البته نباید از این واقعیت غافل شد که عوامل زیادی بر طعم و کیفیت قهوه تاثیر گذار هستند و این موضوع حتی بین دو کشور تولیدکننده قهوه نیز ممکن است کاملا متفاوت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی