coffeeyarshakhes-(71)

چرا باید به قهوه نمک اضافه کنیم؟ قهوه و نمک چطور می‌شود؟

بسیاری از افراد روز خود را با یک فنجان قهوه به همراه کمی شکر و یا خامه شروع می‌کنند، اما آیا می‌دانید که برخی افراد بجای شکر در نوشیدنی خود نمک می‌ریزند؟ در این مقاله قصد داریم درباره ترکیب قهوه و نمک و فواید آن صحبت کنیم.

تاریخچه

گفته می‌شود در گذشته مردم مناطق ساحلی به دلیل در دسترس نبودن آب شیرین، برای تهیه قهوه از آب شور دریا استفاده می‌کردند. همچنین داستان‌های مختلفی درباره سربازان ارتش وجود دارد که آن‌ها برای بهبود طعم تلخ قهوه بی‌کیفیت به نوشیدنی خود نمک می‌زدند. شواهد زیادی درباره این ترکیب در کشور‌های مختلفی از جمله مجارستان، اسکاندیناوی، تایوان، سیبری و… نیز وجود دارد و این امر بخش جدایی ناپذیر از فرهنگ قهوه نوشی در این کشور‌هاست.

فواید اضافه کردن نمک به قهوه

فواید ترکیب قهوه و نمک

کاهش تلخی قهوه

این یک واقعیت علمی است که سدیم به عنوان یکی از اجزای اصلی نمک، تلخی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد، زیرا با اضافه کردن نمک به قهوه، جوانه‌های چشایی به جای تلخی به عطر و طعم شور واکنش نشان می‌دهند، در نتیجه نمک می‌تواند در پوشاندن تلخی قهوه حتی از قند نیز موثر‌تر باشد. پس اگر قصد دارید مصرف قند خود را محدود کنید و در عین حال از تلخی بیش از حد قهوه جلوگیری کنید، نمک می‌تواند جایگزین مناسبی باشد.

بهبود کیفیت آب

آبی که برای مدت طولانی در دستگاه قهوه‌ساز باقی بماند کهنه می‌شود و از آنجا که کیفیت قهوه تا حد زیادی به کیفیت آب استفاده شده در تهیه آن بستگی دارد، پس قطعا بر روی عطر و طعم نهایی نوشیدنی شما تاثیر خواهد گذاشت. اضافه کردن نمک به قهوه کیفیت آب را بهبود می‌بخشد و باعث متراکم شدن آن و در نتیجه ایجاد بافت ضخیم‌تر در قهوه می‌شود.

بهبود طعم قهوه

برخی افراد عقیده دارند که نمک مزه خوبی به نوشیدنی می‌بخشد و به بهبود طعم آن کمک می‌کند. این امر ممکن است به این دلیل باشد که نمک می‌تواند شیرینی را افزایش دهد.

فواید سلامتی اضافه کردن نمک به قهوه

فواید سلامتی ترکیب قهوه و نمک
  • همانطور که می‌دانید، قهوه سرشار از آنتی‌اکسیدان و مواد مغذی است و فواید زیادی برای سلامتی دارد. با این حال، ترکیب قهوه با مواد شیرین کننده و خامه به دلیل مصرف زیاد قند، باعث افزایش وزن می‌شود و سلامتی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. قهوه شور به عنوان یک جایگزین جامد برای قند و سایر شیرین کننده‌ها عمل می‌کند و باعث چاقی نمی‌شود.
  • نمک می‌تواند اسید موجود در قهوه را کاهش دهد و از ریفلاکس معده تا حدی جلوگیری کند.
  • قهوه سطح سدیم بدن را کاهش می‌دهد، افزودن نمک به دانه‌های قهوه می‌تواند از بروز این امر جلوگیری کند.

چه مقدار نمک به قهوه اضافه کنیم؟

اگر قصد ترکیب کردن قهوه و نمک را دارید این نکته را فراموش نکنید که مقدار نمک نباید به قدری باشد که بر روی طعم قهوه تاثیر گذاشته و باعث شوری آن شود. بطور کلی برای خنثی کردن تلخی، به ازای هر ۶ قاشق غذاخوری قهوه یک چهارم قاشق چای‌خوری نمک اضافه کنید.

سخن پایانی

اگر برای درست کردن قهوه از دانه‌های با کیفیت استفاده کنید و برای دم‌آوری آن، روش‌های درست و اصولی را بکار ببرید دیگر نیازی به اضافه کردن نمک برای بالا بردن کیفیت قهوه نخواهید داشت، زیرا قهوه مرغوب طعم ملایم و خوشایند دارد و تلخی آن به هیچ عنوان آزار‌دهنده نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.