استارباکس؛ هر آنچه که باید در مورد غول قهوه دنیا بدانید

coffeeyarshakhes-(21)

امروزه استارباکس به عنوان بزرگترین کافی‌شاپ زنجیره‌ای جهان، بیش از ۳۰ هزار شعبه در ۷۰ کشور مختلف دارد. این برند سبک نوشیدن قهوه در آمریکا را متحول کرد و به مردم این کشور یاد داد که چگونه قهوه بنوشند. مشتریان استارباکس، علاوه بر کیفیت قهوه به دلیل حس خوب و محیط آرام و لذت بخشی که در فضای آن حاکم است ترجیح می‌دهند لحظات خود را در آن‌جا سپری کنند. این کافی‌شاپ علاوه بر قهوه و انواع نوشیدنی‌ها، لیوان‌ها و ماگ‌های مخصوص خود را که امروزه تبدیل به نمادی از قهوه و نوشیدنی‌های گرم شده‌اند به فروش می‌رساند.

تاریخچه استارباکس

داستان تاسیس استارباکس از آن‌جایی شروع شد که سه دوست به نام‌های گوردون‌بوکر، زو‌سیگل و جری بالدوین که به ترتیب نویسنده، معلم تاریخ و معلم زبان بودند، تصمیم به راه اندازی کسب و کاری جدید گرفتند. این سه نفر عاشق قهوه بودند و به کمک یک کارآفرین و بازاریاب به نام آلفرد پیت که یکی از خبره‌ترین افراد در زمینه قهوه بود و به واردات قهوه عربیکا به ایالات متحده می‌پرداخت نخستین شعبه کافی‌شاپ خود را در سیاتل آمریکا افتتاح کردند. آن‌ها به توصیه پیت، هدف خود را تنها ارائه دانه‌های قهوه و تجهیزات با کیفیت بالا قرار دادند. در طی ده سال کسب و کار آن‌ها رونق خوبی پیدا کرد و موفق شدند ۵ شعبه دیگر در سیاتل تاسیس کنند. در سال ۱۹۸۰ یکی از شرکا به نام سیگل تصمیم گرفت که به دنبال منافع دیگری برود و از شریکان خود جدا شد. یک سال بعد و در سال ۱۹۸۱ فردی به نام هوارد‌شولتز که نماینده فروش (Hammarplast)، یک شرکت سوئدی که استارباکس دستگاه‌های قهوه قطره‌ای را از آنها خریداری می‌کرد، متوجه بزرگ بودن سفارشات این شرکت شد و تصمیم گرفت از این کافی شاپ بازدید کند.

پیوستن هوارد شولتز به تیم استارباکس

شولتز پس از بازدید از استارباکس چنان تحت تاثیر قرار گرفت که یک سال بعد و در سال ۱۹۸۲ به عنوان رئیس بازاریابی در این کافی شاپ استخدام شد و با اضافه شدن او به ترکیب مدیریت استارباکس همه چیز تغییر کرد. او متوجه شد که مشتریان اولین بار به‌علت عدم شناخت کافی از قهوه‌های خوب، گاهی در فروشگاه‌ها احساس ناراحتی می کنند، بنابراین او بروشورهایی تولید کرد که یادگیری محصولات این شرکت را برای مشتریان آسان می‌کرد. در سال ۱۹۸۳استارباکس او را برای شرکت در یک نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی به میلان فرستاد. کافه‌های ایتالیا شولتز را تحت تاثیر قرار داد و تصمیم گرفت که مشابه این کار را در استارباکس انجام دهد. با این حال، بالدوین و باوکراز ایده شولتز استقبال نکردند، زیرا آنها نمی‌خواستند استارباکس انحراف زیادی از مدل سنتی تجارت خود داشته باشد و یک فروشنده قهوه و تجهیزات باقی بماند.

افتتاح ایل جورناله

شولتز بعد از اینکه نتوانست بالدوین و بوکر را ترغیب به پذیرش ایده کافه کند، در سال ۱۹۸۵ استارباکس را ترک کرد و کافی‌شاپ زنجیره‌ای خود را به نام ایل جورناله راه اندازی کرد. این کافی‌شاپ موفق بود و به سرعت در شهرهای مختلف گسترش یافت. هاوارد در سال ۱۹۸۷ حق امتیاز استارباکس را از صاحبانش خرید و آن را با کافی‌شاپ خود ادقام و اولین کافی‌شاپ استارباکس را با هدف بازسازی حال و هوای کافی‌شاپ‌های ایتالیا برای مردم آمریکا راه اندازی کرد. او به گسترش شعبه‌های کافی شاپ خود پرداخت و به زودی به بزرگترین کافی شاپ زنجیره‌ای در جهان تبدیل شد. با وجود رکود شدید اقتصادی در جهان و تعطیل شدن تعدادی زیادی از شعبه‌های استارباکس، این شرکت هیچ‌گاه بطور کامل تعطیل نشد و دست از تحول برنداشت. استار باکس برای هر مشکلی راه حلی پیدا کرد و همچنان در اوج باقی ماند.

 در اوایل قرن ۲۱، استارباکس در ده‌ها کشور در سراسر جهان شعبه‌های خود را تاسیس کرد و از سال ۲۰۰۳ به فروش غذا در کافه‌های خود پرداخت. در دنیای مدرن امروزی استارباکس به جایگاهی رسیده ک کافی‌شاپ‌های بزرگی به نام (Starbucks Reserve Roasteries) برای جذب توریست تاسیس کرده است. این کافه‌ها دارای فضای بزرگی با مساحت بیش از ۲۰۰۰ متر هستند و برای مشتریان خود برنامه‌های مختلفی در نظر گرفته‌اند. 

انتخاب لوگو

موسسان شرکت استار باکس برای نام‌گذاری برند خود با یک آژانس تبلیغاتی مشورت کردند. این آژانس به آن‌ها پیشنهاد داد که از ترکیب «ST» در اول نام برند خود استفاده کنند (او عقیده داشت که کلماتی که با این دو حرف آغاز می‌شوند دارای قدرت زیادی هستند). آن‌ها لیستی بلند از کلماتی که با این دو حرف آغاز می شد تهیه کردند و در نهایت از نام یکی از شخصیت‌های «ران موبی دیک» رمان معروف هرمان‌ملوین الهام گرفتند و نام شرکت خود را استارباکس گذاشتند. اصل شمای این شخصیت یک پری دریایی دو دم بود که در لوگوی استارباکس مورد استفاده قرار گرفت اما با شکل امروزی آن کاملا متفاوت بود. در سال ۱۹۸۷ و پس از خرید سهام استارباکس توسط هوارد شولتز رنگ لوگوی این شرکت به سفید و سبز تغییر کرد اما تصویر پری دریایی در وسط آن حفظ شد. لوگوی جدید تصویر واضح‌تری را به مشتریان ارائه داد و در آن تاکید می‌شد که استارباکس تنها برای فروش قهوه است. در سال ۱۹۹۲ بار دیگر منوی استارباکس تغییر کرد و شکلی شکیل‌تر و زیباتر به خود گرفت. از سال ۲۰۱۱ به بعد لوگوی استارباکس پس از تغییرات متعدد به شکل امروزی درآمد و مهمترین تغییر آن حذف نام استارباکس (STARBUCKS COFFEE) از دور آن بود. این تغییرات متعدد لوگو برای برند استاباکس بطور غیر مستقیم سود آوری نیز داشت و باعث شد افراد زیادی ماگ‌ها، تامبلر و کاپ‌هایی با نشان قدیمی استارباکس خریداری کنند. آن‌ّا معتقد اند که این ماگ‌ها بعدا ارزش کلکسیونری پیدا خواهند کرد.

مواردی که شاید هرگز در مورد استارباکس نمی‌دانستید

 • در استارباکس پیش بندهای سیاه مخصوص “استاد قهوه” است. باریستاهای استارباکس برای پوشیدن این پیش‌بند‌ها باید به استادکار‌های حرفه‌ای قهوه تبدیل شوند که همه چیز را در مورد این نوشیدنی می‌دانند. بنابراین، اگر سوالی در مورد قهوه دارید، به دنبال باریستا با یک پیش بند سیاه بگردید.
 •  حدود ۵۷٪ از بازار فروش قهوه در جهان متعلق به استارباکس است.
 • ثابت بودن قیمت‌ها در فروشگاه‌های استارباکس یکی از قوانین اصلی این شرکت می‌باشد. 
 • در کافی‌شاپ‌های استارباکس فنجان‌های کوچکی به نام «کوتوله» یا «سایز بچه» وجود دارد که ظرفیت این فنجان‌ها تقریبا به اندازه یک قاشق چای‌خوری سرپر است. این فنجان مخصوص بچه‌هاست و برای سرو شکلات داغ استفاده می‌شود.
 • منوی مخفی استارباکس در واقع یک لیست عظیم از ترکیبات نوشیدنی است که در منوی اصلی آن وجود ندارد و ۸۷۰۰۰ ترکیب نوشیدنی را شامل می‌شود.
 • این شرکت مزایای سخاوتمندانه‌ای را به کارکنان خود ارائه می دهد، از جمله ارائه خدمات درمانی به کارکنانی که ۲۰ساعت در هفته یا بیشتر کار می‌کنند. این شرکت سالانه ۳۰۰ میلیون دلار برای مراقبت‌های بهداشتی هزینه می‌کند که این مبلغ بیشتر از هزینه‌های آنها برای دانه‌های قهوه است.
 • در سال ۲۰۱۶، استارباکس طرحی را برای اهدا ۱۰۰٪ از غذای باقی‌مانده خود برای تغذیه گرسنگان اعلام کرد. آنها برای اهدا غذاهای فروخته نشده مانند ساندویچ و سالاد با شرکت Feeding America همکاری کردند.
 • اگر یک استارباکس جدید در یک محله افتتاح شود، مقادیر املاک در آن محل دو برابر نرخ نرمال افزایش می یابد.
 • در استارباکس برای جلوگیری از تداخل بوی قهوه تازه آسیاب شده با سایر رایحه‌ها، استفاده از عطر و ادکلن توسط کارکنان ممنوع است.
 • استارباکس از قانونی به نام «قانون ده دقیقه» پیروی می‌کند. این بدان معنی است که تمام کافی‌شاپ‌های این برند موظف‌اند ۱۰ دقیقه زودتر باز کنند و ۱۰ دقیقه دیر تر از وقت مقرر مغازه‌هارا ببنند. 
 • این شرکت بیش از ۳۰ هزار شعبه در سراسر جهان دارد و برآورد شده که بطور متوسط هر روز دو فروشگاه جدید افتتاح می‌کند.
 • فنجان‌هایی به نام«ترنتا» (با ظرفیت ۸۷۶ گرم)در استارباکس وجود دارد که گنجایش آن‌ها از ظرفیت معده شما نیز بیشتر است.
 • این شرکت بیش از ۲۰۰۰۰۰ نفر کارکنان مستقیم و درآمد سالیانه آن رقمی بالغ بر ۱۵ میلیارد دلار می‌بشاد.
 • آندرو‌گارفیلد، بازیگر فیلم اسپایدرمن و رپر‌تایلر، سازنده آن قبل از به شهرت رسیدن در استارباکس کار می‌کردند.
 • در منوی استارباکس علاوه بر قهوه، آب میوه‌های سرد، انواع اسموتی و نوشابه نیز وجود دارد.
 • علاوه بر شعبه‌های متعدد استارباکس در سراسر جهان، این شرکت چندین شعبه مخفی نیز دارد که به منظور محک زدن ایده‌های جدید تاسیس شده‌اند. این کافی‌شاپ‌ها تحت نام‌های متفاوتی فعالیت می‌کنند و طوری طراحی شده‌اند که از استارباکس متفاوت به نظر برسند.
 • استارباکس اغلب به دلیل موسیقی که همیشه در پس زمینه هر فروشگاه پخش می کنند، مشهور است. درسال ۲۰۰۷ پل مک کارتنی آلبوم خود را با لیبل استار باکس منتشر کرد و بعد از او نیز هنرمندانی همچون جیمز تیلور و جونی میچل این کار را انجام دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی