رابطه درجه رست با روش دم‌آوری؛بهترین روش دم‌آوری قهوه با توجه به پروفایل رست!

coffeeyarshakhes-(264)

امروزه با توجه به طیف گسترده‌‌ای از روش‌های دم‌آوری و دستگاه‌های قهوه‌ساز، پیدا کردن بهترین روش ممکن است کمی دلهره‌آور به نظر برسد، با این حال یکی از ساده ترین راه‌ها برای انتخاب روش دم‌آوری، هماهنگی آن با پروفایل رست است، اصطلاح “پروفایل رست” به نحوه برشته‌شدن دانه قهوه یا مدت زمان رست آن اشاره دارد و بطور کلی به چهار گروه اصلی روشن، متوسط، اسپرسو و تیره تقسیم می‌شود. در این مقاله به معرفی برخی از رایج‌ترین روش‌ها که با پروفایل‌های رست خاصی تناسب بیشتری دارند می‌پردازیم.

بهترین روش دم‌آوری برای رست‌های سبک

رست مناسب برای قهوه پوراور

ویژگی‌های کلی

 • رنگ: قهوه‌ای روشن
 • سطح: خشک، کدر، بدون روغن
 • طعم: ملایم، میوه‌ای و قوی
 • اسیدیته: زیاد
 • تلخی: کم

بطور کلی قهوه‌هایی که دارای رست‌های سبک‌تر هستند بهتر است با استفاده از روش‌های قطره‌ای یا پوراور مانند کمکس، وی ۶۰ و… دم‌آوری شوند، این روش‌ها بسیار مقرون به صرفه بوده و راهی آسان برای تهیه یک فنجان قهوه تمیز، غنی و سبک با طعم‌های لطیف به شمار می‌روند.

برای تهیه قهوه به این روش، تنها به دانه‌های قهوه آسیاب شده با درجه گرایند متوسط، آب جوش و فیلتر کاغذی نیاز دارید.

زمان کلی برای آماده‌سازی قهوه به روش پوراور بین ۳ تا ۵ دقیقه است و بطور متوسط هر بار ۴ فنجان قهوه تولید می‌کند.

بهترین روش دم‌آوری برای رست‌های مدیوم یا متوسط

روش دم‌آوری با توجه به پروفایل رست

ویژگی‌های کلی

 • رنگ: قهوه‌ای ملایم
 • سطح: خشک، کدر، بدون باقی گذاشتن روغن
 • طعم: غنی و قوی
 • اسیدیته: متوسط رو به بالا
 • تلخی: کم

برخی از درجه‌های رست‌ مانند مدیوم توانایی دم‌آوری با طیف گسترده‌ای از روش‌ها را دارند و شما برای تهیه قهوه با استفاده از آن‌ها می‌توانید روش‌های متفاوتی را امتحان کرده و هر بار قهوه‌ای بی‌نظیر و منحصر به فرد تهیه کنید، اما بطور کلی مناسب ترین روش‌ها باید دم‌آوری قهوه‌هایی که دارای رست متوسط هستند عبارت‌اند از:

پوراور

در حالی که اکثر مردم برای تهیه قهوه به روش پوراور از رست‌های سبک استفاده می‌کنند، اما شما می‌توانید برای ایجاد طعم‌های متنوع و منحصر به فرد از رست‌ مدیوم نیز استفاده کنید، در واقع برخی از روش‌های دم‌آوری مانند پوراور قابلیت استفاده از درجه‌های مختلف رست را دارند و هر بار قهوه‌ای خوش طعم با طعم متفاوت ارائه می‌دهند.

کلدبرو

کلدبرو یکی از ارزان‌ترین و آسان‌ترین روش‌های دم آوری است که قهوه‌ای شیرین و خوش طعم تولید می‌کند، بطور کلی قهوه‌های تهیه شده با این روش تلخی و اسیدیته کمتری دارند و برای آن دسته از قهوه‌نوش‌هایی که نمی‌توانند اسیدیته زیاد را تحمل کنند، اما همچنان طعم خوب قهوه را دوست دارند یک گزینه عالی محسوب می‌شود.

قهوه کلد برو در مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت آماده شده و یک فنجان قهوه با کیفیت تولید می‌کند.

بهترین روش دم‌آوری برای رست فول سیتی (اسپرسو)

انتخاب روش دم‌آوری مناسب با درجه رست

ویژگی‌های کلی

 • رنگ: نسبتا تیره
 • سطح: نسبتا خشک با رگه‌هایی از روغن
 • طعم: تعادلی دلنشین از عطر مطبوع و طعمی غنی
 • اسیدیته: متوسط رو به پایین
 • تلخی: متوسط

دستگاه اسپرسوساز

فرآیند تهیه قهوه با استفاده از دستگاه اسپرسوساز نسبت به سایر فرآیند‌های دم‌آوری کمی متفاوت است و در مدت ۳۰ ثانیه یک شات اسپرسو قوی‌ و غنی‌ تولید می‌کند. این روش دم‌آوری برای کسانی که دوست دارند یک نوشیدنی سریع و پر کافئین بنوشند بسیار مناسب است.

نکته: بهتر است از برشته‌های سبک در تهیه اسپرسوساز استفاده نکنید زیرا نمی‌تواند فشار ایجاد شده برای تولید اسپرسو را تحمل کند.

فرنچ پرس

فرنچ پرس یک قهوه ساز مقرون به صرفه است که از روش غوطه‌وری برای ایجاد یک فنجان قهوه ابریشمی و صاف با بادی قوی استفاده کرده و در مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه حدود ۴ فنجان قهوه قوی و خوش طعم تولید می‌کند.

بهترین روش دم‌آوری برای قهوه‌هایی با رست تیره

رست دارک و روش مناسب برای دم‌آوری آن

ویژگی‌های کلی

رنگ: قهوه‌ای تیره، متمایل به سیاه

سطح: خیلی براق

طعم: دودی

اسیدیته: کم

تلخی: زیاد

انتخاب روش دم‌آوری مناسب برای قهوه‌هایی با رست تیره کمی آسان‌تر است و شما می‌توانید از روش‌های مختلفی برای تهیه نوشیدنی مورد علاقه خود استفاده کنید:

دستگاه اسپرسوساز

اگر علاقمند به تهیه قهوه با روش‌های تحت فشار مانند اسپرسو هستید، رست تیره بهترین گزینه برای شما است و می‌تواند قهوه ایده‌آلتان را تهیه کند، پس اگر دستگاه اسپرسو‌ساز دارید با خیال راحت از رست‌های تیره استفاده کنید و از طعم خاص و منحصر به فرد نوشیدنی خود لذت ببرید.

ایروپرس

ایروپرس یک قهوه‌ساز جادویی برای تهیه قهوه‌هایی با رست تیره است و به شما این امکان را می‌دهد تا در مدت ۶۰ ثانیه یک فنجان قهوه معمولی با کیفیت، قهوه کلد برو و نوشیدنی‌هایی مشابه اسپرسو تهیه کنید. یکی از منحصر به فرد ترین ویژگی‌ها درباره ایروپرس این است که درجه گرایند برای تهیه قهوه با استفاده از آن اهمیت چندانی ندارد.

سخن پایانی

انتخاب روش دم‌آوری مناسب با توجه به پروفایل رست یکی از نکات مهم در تهیه قهوه درجه یک است و شما با رعایت آن می‌توانید هر زمانی از روز به راحتی یک فنجان قهوه عالی و خوش طعم تهیه کنید، اما به یاد داشته باشید، برخلاف رست، درجه گرایند حتما باید متناسب با روش دم‌آوری و تکنیک آماده سازی قهوه انتخاب شود، پس برای رسیدن به نتیجه مطلوب این نکات را در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی