راهنمای خرید اسپرسوساز تجاری برای کافه، رستوران یا هر کسب و کار دیگر مربوط به قهوه!

KTJYJRJTJ

خرید دستگاه اسپرسوساز، مهم‌ترین قدم در تاسیس یک کافه‌ تخصصی و مدرن است، بنابراین جای تعجب نیست که تازه‌واردان دنیای قهوه و حتی باریستا‌های کهنه کار هنگام خرید آن کمی وسواس به خرج داده و به خوبی تحقیق کنند! در این راهنما به بیان مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام خرید اسپرسوساز تجاری در نظر بگیرید می‌پردازیم تا به شما کمک کنیم برخی از حدس و گمان‌ها را از فرآیند تصمیم گیری و انتخابتان حذف کنید.

ظرفیت دستگاه

اولین عامل مهمی که باید به آن توجه کنید، میزان کل ظرفیت تولید قهوه در کافی‌شاپ شما است.

در واقع شما باید تعداد مشتریانی را که در شلوغ‌ترین ساعات کاری کافه، قهوه سفارش می‌دهند را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، آیا شما قصد تاسیس یک کافه‌ تخصصی را دارید که در شلوغ‌ترین ساعات کاری، بیش از ۱۵۰ فنجان قهوه سرو می‌کند و یا فضای کسب و کار شما جایی مانند رستوران یا کتابخانه است و قهوه در درجه دوم اهمیت قرار دارد؟ (چند باریستا باید بطور همزمان با دستگاه کار کنند؟)

برای شروعِ ارزیابیِ ظرفیتِ ماشین‌های مختلف، می‌توانید ویژگی‌هایی مانند اندازه دیگ بخار و همچنین قدرت عنصر گرمایش دیگ را با هم مقایسه کنید. البته این اعداد همیشه بینش قطعی در مورد پتانسیل دستگاه به شما نمی‌دهند، اما می‌توان فرض کرد که دیگ بخار بزرگ‌تر در نهایت ظرفیت بخار بیشتری نسبت به دیگ بخار کوچکتر دارد.

بسیاری از کافه‌ها بطور میانگین حدود ۳۰ تا ۵۰ نوشیدنی اسپرسو در ساعت سرو می‌کنند که برای تولید این میزان قهوه، اسپرسو سازی با دیگ بخار ۷ تا ۱۰ لیتر به خوبی کار می‌کند.

با این حال، اگر فکر می‌کنید که کافه شما می‌تواند از این میزان پیشی بگیرد قطعاً باید دستگاهی با اندازه دیگ بخار بزرگتر خریداری کنید! 

لازم به ذکر است که اکثر اسپرسو سازهای تجاری اختصاصی فقط با قابلیت برق ۲۲۰ ولت در دسترس هستند، اگرچه ممکن است استثناهایی برای این قاعده وجود داشته باشد!

همچنین دستگاه‌های ۱۱۰ ولت معمولا برای مصارف خانگی یا کاربردهای تجاری با حجم بسیار کم مناسب هستند. (جایی که شما هرگز نیازی به نوشیدن بیش از چند نوشیدنی پشت سر هم نخواهید داشت.)

نکته: توان و ظرفیت آب، هیچکدام به تنهایی پتانسیل خروجی کل دستگاه را تعیین نمی‌کنند، اما نگاه کردن به هر دو معیار می‌تواند به شما ایده خوبی از توانایی یک اسپرسوساز بدهد.

تعداد هدگروپ

علاوه بر موارد گفته شده در بالا، ظرفیت دستگاه به تعداد هدگروپ‌ها نیز بستگی دارد .

اکثر قهوه سازهای حرفه‌ای دارای ۲، ۳ یا ۴ هدگروپ هستند و این تعداد هدگروپ‌ها است که تعیین می‌کند چند باریستا می‌توانند به طور همزمان با دستگاه کار کنند.

به خاطر داشته باشید که هد گروپ بیشتر همیشه به معنای بهتر بودن قهوه‌ساز نیست، زیرا ممکن است با فضای موجود در پشت پیشخوان محدود شوید.

ظرفیت بویلر نیز عامل مهمی در انتخاب دستگاه قهوه ساز مناسب است و باید آنقدر بزرگ باشد که در ساعات اوج مصرف آب گرم کافی برای شما فراهم کند.

به یا داشته باشید، هر چه یک دستگاه بزرگ‌تر باشد، به هزینه و فضای بیشتری برای نگهداری نیاز دارد.

اتوماتیک، نیمه اتوماتیک یا دستی؟

اسپرسوساز تجاری

روشی که باریستا برای تهیه نوشیدنی استفاده می‌کند یکی از مهم‌ترین نکاتی است که شما باید هنگام خرید دستگاه اسپرسوساز در نظر بگیرید!

بطور کلی دستگاه‌های اسپرسوساز تجاری به چهار دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • اسپرسوساز اهرمی یا دستی،
  • اسپرسوساز نیمه اتوماتیک،
  • اسپرسوساز اتوماتیک،
  • و اسپرسوساز فوق اتوماتیک!

هر کدام از این دستگاه‌ها نیاز به توجه و مهارت متفاوتی از سوی باریستا دارند و به شما امکان کنترل کم و یا زیاد بر نوشیدنی نهایی را می‌دهند.

اسپرسوساز دستی

یک دستگاه اسپرسوساز دستی دارای اهرم و فنر است و برای تهیه اسپرسو به ایجاد فشار توسط باریستا نیاز دارد. این نوع ماشین به دلیل ماهیت عملی تجهیزات و عملکرد مکانیکی فنرها، بیشترین تنوع طعمی را ایجاد می‌کند و به باریستا این امکان را می‌دهد تا بر تمامی مراحل تولید اسپرسو، کنترل کافی داشته باشد.

لازم به ذکر است که دستگاه‌ اسپرسوساز دستی نسبت به اکثر ماشین‌های “مدرن” به تعمیر و نگهداری بیشتری نیاز دارد.

اسپرسوساز نیمه اتوماتیک

ماشین‌های نیمه اتوماتیک هم برای شروع و هم برای توقف دم‌آوری اسپرسو، به باریستا نیاز دارند، اما فشار مورد نیاز آن بجای باریستا، از یک پمپ مکانیکی تامین می‌شود.

در حالی که این دستگاه ثبات فشار دم‌آوری را تا حد زیادی افزایش می‌دهد، اما هنوز هم در صورت عدم توجه باریستا، در بازده اسپرسو نوساناتی دارد!

ماشین‌های نیمه اتوماتیک معمولا دارای قطعات قابل جابجایی هستند و باید به صورت دستی رسوب زدایی شوند.

همچنین نگهداری آن‌ها نسبت به همتایان اتوماتیک خود آسان‌تر است، زیرا فاقد آسیاب قهوه داخلی یا سایر قطعات پیچیده هستند.

اسپرسوساز اتوماتیک

اسپرسوساز‌های اتوماتیک در طی چند سال گذشته با اجرای چندین ارتقاء، محبوبیت بیشتری در قهوه تخصصی پیدا کرده‌اند.

از ماشین‌هایی که دوز ثابتی از آب را در هر اسپرسو پخش می‌کنند گرفته، تا ماشین‌هایی که به‌طور خودکار دوز قهوه‌ و میزان آب مصرفی برای دم‌آوری را محاسبه می‌کنند، ماشین‌های خودکار بسیار متنوعی در بازار وجود دارند که در مشاغل مختلف به خوبی کار می‌کنند.

بزرگترین مزایای ماشین‌های اتوماتیک در قوام قهوه و همچنین آزادی دستگاه برای مدیریت سایر وظایف در حین دم‌آوری اسپرسو توسط یک باریستا است.

اسپرسوساز فوق اتوماتیک

ماشین‌های سوپر اتوماتیک اساساً ربات‌های قهوه‌سازی هستند که مراحل مختلف تهیه اسپرسو، از آسیاب کردن گرفته تا وزن کردن، تنظیم دما، دم‌آوری و…را از ابتدا تا انتها با فشار دادن یک دکمه انجام می‌دهند.

این ماشین‌ها اغلب در کافی‌شاپ‌های بزرگ دیده می‌شوند و بدون دخالت باریستا یک قهوه استثنایی تولید می‌کنند.

ایمنی اسپرسوساز

با وجود اینکه دستگاه‌های اسپرسوساز تجاری همگی دارای گواهی استاندارد هستند، اما همیشه ایده خوبی است که قبل از خرید، تمامی گواهی‌های مربوط به آن (مانند برچسب CE) را بررسی کنید تا مطمئن‌ترین انتخاب را داشته باشید. 

همچنین بسیاری از تولیدکنندگان، خدمات پس از فروش مناسبی را ارائه می‌دهند که در صورت نیاز می‌تواند کمک کننده باشد.

نکته: قوانین ایمنی می‌تواند از مکانی به مکان دیگر متفاوت باشد، پس قبل از خرید حتما این نکته را در نظر داشته باشید.

بودجه شما

بررسی اینکه چه مقدار از کل بودجه شما باید صرف خرید دستگاه اسپرسوساز شود، به شما کمک می‌کند تا گزینه‌های پیش روی خود را تقریباً بلافاصله محدود کنید.

قیمت دستگاه‌های اسپرسوساز از هزار تا ده‌ها هزار دلار متغیر است و انتخاب بین آن‌ها تا حد زیادی به میزان بودجه شما بستگی دارد.

نوع دیگ بخار

دیگ بخار تنظیم شده در اسپرسوساز شما، نحوه گرم شدن، ذخیره و استفاده آب برای قسمت‌های مختلف دستگاه را تعیین می‌کند. دستگاه‌های اسپرسوساز تجاری تقریباً همیشه در یکی از دو دسته زیر قرار می‌گیرند:

  • دستگاه‌های مبدل حرارتی
  • و دستگاه‌های دوگانه/چند دیگ بخاری.

دستگاه‌های مبدل حرارتی از یک دیگ برای تولید بخار و گرم کردن آب برای دم‌آوری قهوه استفاده می‌کنند و ممکن است دما و فشار را بسیار سریع‌تر از دستگاه‌های دو دیگ بخار از دست بدهند، به همین دلیل برای استفاده در حجم بالا چندان مناسب نیستند.

در حالی که دستگاه‌های دو یا چند دیگ بخاری از دیگ‌های مختلف برای اهداف مختلف استفاده می‌کنند (یکی برای تولید بخار و یک یا چند دیگ برای گرم کردن آب) تا شما کنترل دقیق‌تری بر روی نقطه تنظیم دمای آب داشته باشید. (این موضوع همچنین به معنای افزایش ثبات دما در مقایسه با دستگاه مبادله حرارتی است)

نکته: دستگاه‌هایی که دارای چند دیگ بخار هستند، معمولاً به دلیل ظرفیت بالا و قوام استخراج، قیمت بالا‌تری نسبت به دستگاه‌های مبدل حرارتی دارند.

اسپرسوساز‌های دارای PID

یکی از مواردی که تأثیر زیادی بر عملکرد اسپرسوساز شما دارد، وجود یک کنترلر PID است.

کنترل‌کننده‌های PID برای ارائه بازخورد منظم به عناصر گرمایشی دستگاه شما کار می‌کنند و هرگونه انحراف از دمای نقطه تنظیم دیگ بخار را یادداشت می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که دما در محدوده قابل قبول باقی می‌ماند.

این کنترل‌کننده‌، تفاوت بزرگی در عملکرد دیگ بخار ایجاد می‌کند و به لطف ثبات دما، موجب استخراج‌ منسجم‌تر و پایدارتر می‌شود.

بیشتر بخوانید: چگونه دمای آب را در دستگاه اسپرسوساز تنظیم کنیم؟

سهولت استفاده و نگهداری

مانند تمام تجهیزات حرفه‌ای و با کارایی بالا، تعمیر و نگهداری دستگاه اسپرسو‌ساز یک مسئله کلیدی است.

این موضوع هم به کارهای روزمره مانند تمیز کردن دستگاه و هم به سهولت تعمیر آن در صورت بروز مشکلات فنی اشاره دارد.

ما توصیه می‌کنیم دستگاه اسپرسوساز خود را هر چند ماه یکبار با استفاده معمولی رسوب زدایی کنید، اما اگر آب شما دارای محتوای مواد معدنی بالایی باشد، ممکن است مجبور شوید این کار را در فواصل زمانی کمتری انجام دهید.

امروزه تقریباً تمام دستگاه‌های اسپرسو ساز اتوماتیک موجود در بازار به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بطور خودکار تمیز می‌شوند، اما هنوز هم به رسوب زدایی مرتب نیاز دارند، بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم یک دستگاه اسپرسوساز تجاری اتوماتیک که دارای قطعات قابل جداسازی است انتخاب کنید، زیرا این انعطاف‌پذیری را به شما می‌دهد تا هر چند وقت یکبار دستگاه خود را به صورت دستی و عمیق تمیز کنید. (البته باید به کارکنان خود آموزش دهید تا کیت را جدا کرده و دوباره کنار هم قرار دهند.)

در پایان، هر دستگاه اسپرسوساز تجاری را که انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که بادوام است و در صورت بروز مشکل، به راحتی تعمیر می‌شود.

بیشتر بخوانید: آموزش تمیزکردن دستگاه اسپرسو ساز؛ چگونه اسپرسوماشین را تمیز کنیم

ویژگی‌های منحصر به فرد

در نهایت، برخی از دستگاه‌های اسپرسوساز دارای قابلیت‌های اضافی، از جمله تزئینات مختلف و ویژگی‌های منحصر به فرد هستند که شما می‌توانید هنگام تصمیم گیری نهایی آن‌ها را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، دستگاه‌های اسپرسوساز که از جنس فلز یا چوب طرح دار برای پانل‌های بدنه هستند و یا قسمت‌هایی از آن‌ها دارای جنس برنجی، مسی و… است، نسبت به سایر قهوه ساز‌های موجود در بازار قیمت بالا‌تری دارند.

گزینه‌های دیگر ممکن است شامل سیستم‌های بخاردهی خودکار یا نازل‌های بخار عایق‌شده باشد که از باریستاها در برابر سوختگی‌های دردناک دست‌ها و بازوها محافظت می‌کند.

کیفیت اسپرسو

خرید اسپرسوساز تجاری

کیفیت و طعم اسپرسو، تمام چیزی ست که مشتریان به آن اهمیت می‌دهند، بنابراین، پس از اینکه انتخاب خود را بر اساس فاکتورهای بالا به دو یا سه دستگاه محدود کردید، نظرات کاربران را در مورد طعم، کیفیت و قوام شات اسپرسو برای هر کدام از آن‌ها را بخوانید.

قیمت دستگاه اسپرسوساز تجاری چقدر است؟

اسپرسو سازهای تجاری بسیار گران قیمت تر از دستگاه‌های اسپرسوساز خانگی هستند، بنابراین اگر قصد دارید صدها قهوه را در طول روز بفروشید، باید سرمایه گذاری قابل توجهی بر روی دستگاه قهوه ساز خود داشته باشید.

با وجود اینکه دستگاه‌های اسپرسوساز از نظر قیمت و ویژگی‌ها دارای تنوع بسیار بالایی هستند، اما حتی در ارزان‌ترین حالت، حداقل ۱۰۰۰ دلار قیمت دارند.

گران‌ترین دستگاه‌های اسپرسوساز نیز بین ۴۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ دلار هستند.

چرا دستگاه های اسپرسوساز تجاری اینقدر گران هستند؟

راهنمای خرید اسپرسوساز تجاری

قهوه ساز‌های تجاری گرانترین انواع اسپرسو‌ساز در بین سایر قهوه‌ساز‌ها هستند.

این دستگاه‌‌ها قطعات سنگینی مانند پمپ آب (قابلیت رساندن حداقل ۹ بار فشار)، سیستم گردش آب، دیگ بخار و سری‌های متعدد برای پاسخگویی به تقاضای سریع برای مشتریان دارند و ساخت چنین ماشین‌هایی نیازمند رعایت استانداردهای مهندسی و ایمنی دقیق است، به همین دلیل با قیمت گزافی به بازار عرضه شده و به فروش می‌رسد.

همچنین دستگاه‌های اسپرسوساز تجاری برای تحمل حجم کاری سنگین کافه‌های شلوغ ساخته شده‌اند، بطوری که گران‌ترین دستگاه اسپرسوساز خانگی نیز نمی‌تواند مانند یک دستگاه اسپرسو‌ساز تجاری عمل کنند.

در حالی که برخی از این تفاوت‌های قیمتی منعکس‌کننده افزایش ظرفیت خروجی یا کیفیت مواد و ساخت است، برخی از قیمت‌های نهایی بیشتر به افزایش ثبات عملکرد یا اضافه شدن امکانات اضافی موجود و نمای خارجی خیره‌کننده مربوط می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی