فیلتر کاغذی یا فلزی؟ کدام‌یک قهوه بهتری تولید می‌کند؟

hft

در نگاه اول، ممکن است تمامی فیلترهای قهوه یکسان به نظر برسند، زیرا همه آن‌ها از ته نشین شدن تفاله‌ها در نوشیدنی ما جلوگیری می‌کنند، اما اگر بطور تخصصی وارد دنیای قهوه شوید، متوجه خواهید شد که چگونه کوچکترین تغییر مانند جنس فیلتر می‌تواند تاثیر زیادی در نوشیدنی شما داشته باشد و باعث ایجاد رایحه، بادی، اسیدیته و…مختلفی شود، اما اینکه چرا جنس فیلتر قهوه تا این حد اهمیت دارد سوالی است که در ادامه به آن پاسخ داده و به مقایسه دو فیلتر کاغذی و فلزی خواهیم پرداخت.

فیلترهای کاغذی

این روز‌ها اکثر قهوه‌نوشان حرفه‌ای برای دم‌آوری قهوه از فیلتر کاغذی استفاده می‌کنند. این فیلتر بسیار جاذب است و روغن‌ها و رسوبات قهوه را جذب می‌کند؛ در نتیجه باعث تولید یک فنجان قهوه شفاف با طعم ملایم می‌شود.

با وجود اینکه در سال‌های اخیر، پیدایش فیلترهای کاغذی استاندارد، تا حد زیادی از تولید قهوه‌هایی با طعم سوخته و تلخ جلوگیری کرده و کیفیت نوشیدنی شما را بهبود می‌بخشد، اما به لطف نوآوری‌های رست مدرن و روش‌های جدید فرآوری قهوه، دیگر نیازی به استفاده از فیلترهای کاغذی برای دم‌‌آوری یک فنجان قهوه خوش طعم نیست.

مزایا

 • فیلترهای کاغذی در کاهش روغن قهوه بسیار عالی عمل می‌کنند و منجر به تولید نوشیدنی پر از طعم‌های زنده و شفاف می‌شوند.
 • تمیز کردن فیلتر کاغذی به سادگی بیرون انداختن یا کمپوست کردن آن است!
 • امروزه این فیلتر‌ها برای هر نوع قهوه‌سازی به راحتی در دسترس هستند.

معایب

 • فیلترهای کاغذی قابل استفاده مجدد نیستند.
 • در حالی که تفاله‌های قهوه و برخی فیلترهای کاغذی را می‌توان کمپوست کرد، اما این محصولات هنوز هم مقدار زیادی زباله ایجاد می‌کنند، بنابراین اگر تصمیم دارید یک سبک زندگی پایدار یا بدون زباله داشته باشید، فیلترهای کاغذی ممکن است انتخاب مناسبی برای شما نباشند.

فیلتر فلزی

فیلترهای فلزی معمولا از جنس فولاد ضد زنگ هستند و بر خلاف فیلتر‌های کاغذی، برخی از روغن‌ها و رسوبات موجود در قهوه را به فنجان نهایی منتقل می‌کنند.

همانطور که می‌دانید، بیش از ۷۰۰ ترکیب معطر در قهوه وجود دارد و از آنجایی که هیچ کاغذ ریز بافته‌ای برای جذب روغن‌های طبیعی یا گرفتن ذرات میکروسکوپی وجود ندارد، برخی از از این ترکیبات معطر وارد نوشیدنی شما می‌شوند. این روغن‌ها و ریزدانه‌ها مسئول احساس خوشبویی دهان و طعم‌های غنی هستند که بسیاری از افراد از آن لذت می‌برند.

کسانی که از طعم شیرین و غنی قهوه لذت می‌برند، فیلتر‌های فلزی را به فیلتر‌های کاغذی ترجیح می‌دهند.

مزایا

 • برای تجربه طعم‌ها و عطرهای طبیعی و عمیق قهوه، فیلتر فلزی را انتخاب کنید.
 • به لطف ریزدانه‌ها و روغن‌های طبیعی موجود در قهوه، از قهوه‌ای پر بادی لذت خواهید برد.
 • فلیتر‌های فلزی قابل استفاده مجدد هستند و شما با داشتن آن‌ها، دیگر نیازی به خرید مداوم فیلتر ندارید.
 • فیلترهای فلزی ضایعات کاغذ یا پلاستیک را به صفر می‌رسانند.

معایب

 • به دلیل طراحی خاص، تمیز کردن فیلترهای فلزی می‌تواند یک چالش باشد. (اگر فیلتر شما کاملاً تمیز نشود، نوشیدنی بعدی ممکن است طعم بدی داشته باشد)
 • فیلترهای فلزی به گونه‌ای ساخته شده‌اند که بر روی تمامی قهوه ساز‌ها قابل استفاده نیستند و شما باید برای تغییر روش دم‌آوری از فیلتر مخصوص به آن روش و قهوه ساز استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: انواع فیلتر قهوه را بشناسید؛ هر آنچه که باید مورد فیلترهای قهوه بدانید

فیلتر کاغذی یا فلزی؟ کدام بهتر است؟

مقایسه فیلتر کاغذی با فیلتر فلزی

در پاسخ باید گفت، هیچ یک از انواع فیلترهای گفته شده نسبت به دیگری برتری ندارند و این شما هستید که باید متناسب با سبک زندگی و سلیقه شخصی خود فیلتر مناسب را انتخاب کنید، اما برای کمک به شما در انتخاب فیلتر مناسب، پیشنهاد می‌کنیم به سوالات گفته شده در زیر پاسخ دهید:

چه طعم یا ویژگی‌هایی را در قهوه دوست دارید؟

همانطور که می‌دانید، هر فیلتر، طعم و ویژگی‌های متفاوتی را از قهوه استخراج می‌کند.

برای طعم‌های ملایم و یک فنجان قهوه شفاف، فیلتر کاغذی را انتخاب کنید و برای دستیابی به طعمی غنی و پربادی، نوشیدنی خود را با یک فیلتر فلزی تهیه کنید.

چقدر می‌خواهید هزینه کنید؟

بهترین فیلتر برای شما به میزان هزینه‌ای که می‌خواهید خرج کنید نیز بستگی دارد.

قیمت فیلتر فلزی بین ۱۵ تا ۳۰ دلار است و شما تنها یکبار آن را خریداری می‌کنید. البته به خاطر داشته باشید که برای هر روش دم‌آوری باید یک فیلتر مخصوص خریداری کنید.

فیلترهای کاغذی قابل استفاده مجدد نیستند و شما باید هر بار پس از اتمام دم‌آوری آن‌ها را دور بریزید. قیمت یک بسته ۱۰۰ عددی از فیلتر‌های کاغذی بین ۸ تا ۱۵ دلار است و بسته به تعداد دفعاتی که در روز قهوه دم‌ می‌کنید، می‌تواند مدت زمان زیاد یا کمی دوام بیاورد!

به هر حال فیلترها، خرید خیلی گرانی نیستند، اما اگر می‌خواهید در درازمدت در هزینه خود صرفه‌جویی کنید، یک فیلتر فلزی قابل استفاده مجدد برای شما بهتر است.

چقدر از زمان خود را به تمیز کردن اختصاص می‌دهید؟

استفاده از فیلتر‌های کاغذی بسیار ساده است، کافی است بعد از اتمام دم‌آوری آن‌ها کمپوست کرده و یا دور بریزید.

از طرف دیگر، فیلترهای فلزی به شست‌ و شوی خوب برای حذف ریزدانه‌ها از میان فولاد ضد زنگ نیاز دارند.

بنابراین هنگامی که به پاکسازی سریع نیاز دارید و یا در سفر، فیلترهای کاغذی بهترین گزینه برای شما هستند.

آیا حفاظت از محیط زیست برای شما مسئله مهمی است؟

قهوه‌نوشانی که به محیط زیست اهمیت می‌دهند و از یک سبک زندگی پایدار و بدون ضایعات پیروی می‌کنند، به خوبی می‌دانند که فیلترهای فلزی قهوه قابل استفاده مجدد، به بهترین وجه با نیازهایشان مطابقت دارند. (در حالی که فیلترهای کاغذی بازیافتی و سازگار با محیط زیست وجود دارند، اما همچنان مقداری زباله تولید می‌کنند)

آیا روش دم‌آوری شما به فیلتر خاصی نیاز دارد؟

برای دم‌آوری قهوه با قهوه‌سازی‌هایی مانند ایروپرس یا وی۶۰ شما می‌توانید هم از فیلتر فلزی و هم از فیلتر کاغذی استفاده کنید، اما برای برخی از روش‌های جدیدتر ممکن است فیلتر فلزی مشابهی در دسترس نباشد، بنابراین قبل از انتخاب فیلتر، مطمئن شوید که قهوه ساز شما نیازی به استفاده از فیلتر خاصی ندارد.

سخن پایانی

برای دم‌آوری یک نوشیدنی بی‌نقص و خوش‌طعم، قبل از انتخاب روش دم‌آوری و خرید فیلتر، حتما از کیفیت و تازه بودن دانه‌های قهوه اطمینان حاصل کنید.

به یاد داشته باشید حتی گران‌ترین فیلتر‌های فلزی و کاغذی نمی‌توانند طعم‌های بد و ناخوشایند موجود در قهوه بی‌کیفیت و ارزان قیمت را از بین ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی