اسپرسو رو مدرن بنوش! اسپرسو توربو شات چیست؟

htgrur6u

از زمان اختراع دستگاه اسپرسوساز، تهیه اسپرسو تقریبا بدون هیچ تغییر و به یک روش معمول و شناخته شده انجام می‌شد، اما در سال‌های اخیر و با ظهور موج سوم قهوه، ایده‌های تازه‌ای را برای به روز رسانی این نوشیدنی پر طرفدار به وجود آمده است، یکی از این نوآوری‌ها پیدایش اسپرسو توربو شات است که به روشی کاملا متفاوت از اسپرسو معمولی تهیه می‌شود. در این مقاله با کافی یار همراه باشید تا با این روش مدرن و پرطرفدار بیشتر آشنا شوید.

شات اسپرسو چیست؟

شات‌های اسپرسو آنقدر سنت طولانی دارند که ممکن است انتظار داشته باشید که استخراج آنها در قانون قهوه مدون شود، اما در حقیقت هیچ تعریف دقیقی برای دوز، زمان، یا فشار لازم برای تهیه آن وجود ندارد. (در تئوری، روش دم‌آوری باید به گونه‌ای باشد که منجر به تهیه یک فنجان قهوه قوی و خوش طعم شود.)

با این حال طبق تعریف انجمن قهوه تخصصی، اسپرسو نوشیدنی با ظرفیت ۲۵ تا ۳۵ میلی لیتر (۲۰ تا ۳۰ گرم) است که از ۷ تا ۹ گرم قهوه ریز آسیاب شده و آب داغ با دمای ۹۲ تا ۹۵ درجه سانتیگراد تهیه می‌شود. این نوشیدنی تحت فشار آب ساکن از ۹ تا ۱۰ بار برای زمان کل استخراج ۲۰ تا ۳۰ ثانیه تهیه می‌شود.

همچنین دابل شات، استاندارد صنعت قهوه برای تهیه اسپرسو است، به طوری که اکثر کافه‌ها از دوز ۱۸ تا ۲۰ گرم قهوه آسیاب شده (گرایند شده) برای تولید ۴۰ گرم اسپرسو استفاده می‌کنند.

ایرادات اسپرسو

با وجود اینکه اسپرسو یک نوشیدنی پرطرفدار است و طیف وسیعی از نوشیدنی‌های کافی‌شاپی را شامل می‌شود، اما ایراداتی در فرآیند دم‌آوری آن وجود دارد.

در واقع تهیه این نوشیدنی برای بسیاری از افراد، بسیار دشوار است و حتی با پیشرفت تکنولوژی و پیدایش دستگاه‌های اسپرسوساز فوق پیشرفته، استخراج ناسازگار طعم‌ها همچنان به عنوان یک مشکل باقی مانده است.

اسپرسو توربو شات چیست؟

اسپرسو توربو شات

اسپرسو توربو شات یکی از جدید‌ترین انواع اسپرسو است که نام خود را از زمان استخراج سریع ۱۵ ثانیه‌ای گرفته و در بازار مدرن قهوه، با هدف ارائه محصولاتی با قوام و طعم مطلوب به وجود آمده است.

تهیه این نوشیدنی کاملا علمی است و با نسبت‌ها و اندازه‌گیری‌های دقیق صورت می‌گیرد.

پارامترهای معمولی توربو شات عبارتند از:

  • نسبت ۱:۲/۶ قهوه آسیاب شده متوسط ​.
  • به بازده اسپرسو فشار استخراج ۶ بار.
  • زمان استخراج ۱۵ ثانیه.

حجم یک شات توربو دقیقا مشابه اسپرسو معمولی است، اما بادی کمتر، شفافیت بیشتر و طعم شیرین تری دارد.

همچنین این نوشیدنی حاوی حدود ۶۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم كافئين است که این میزان برابر دوپیو یا دو شات اسپرسو است.

چرا اسپرسو توربو شات؟!

  • همانطور که می‌دانید، اسپرسو سنتی با مخلوطی از قهوه ایتالیایی با رست تیره که اغلب حاوی دانه‌های عربیکا و روبوستا هستند تهیه می‌شود، اما این روزها مصرف‌کنندگان، قهوه با سطح رست سبک‌تر و طعم‌های ملایم و شفاف را ترجیح می‌دهند. (این نوع قهوه به شرایط متفاوتی برای استخراج نیاز دارد.)
  • علاوه بر این، امروزه باریستاها و حتی کافی‌لاور‌هایی که در منزل قهوه تهیه می‌کنند، می‌توانند به تجهیزات پیشرفته و درجه یک دسترسی داشته باشند، به طوری که برخی از دستگاه‌های اسپرسوساز خانگی به شما امکان می‌دهند به راحتی فشار دستگاه را تنظیم کرده و طعم‌های مختلف را آزمایش کنید.
  • همچنین تحقیقات علمی در سال ۲۰۲۰ گزارش داد که با استفاده از قهوه با درجه آسیاب درشت‌تر، فشار کمتر و دوز کمتر قهوه می‌توان بازده استخراج بالاتری به دست آورد و این بدان معنا است که اساساً همه چیزهایی را که درباره اسپرسو می‌دانستیم، الزاما درست نیست!

سخن پایانی

اسپرسو، یکی از پرمصرف‌ترین انواع نوشیدنی قهوه در جهان است که تهیه و دم‌آوری آن در سال‌های اخیر دستخوش تغییر و تکامل شده است. (چیزهایی که زمانی نادرست تلقی می‌شدند اکنون به روندی تبدیل شده‌اند که متخصصان قهوه به دنبال آن هستند.)

اسپرسو توربو شات شکل مدرنی از اسپرسو است با استفاده از فشار کم، قهوه درشت آسیاب شده و زمان دم‌آوری بسیار کوتاه، طعمی باور نکردنی را به فنجان قهوه روزانه شما منتقل می‌کند.

تهیه این نوشیدنی مبنای علمی دارد وبا طعمی فوق‌العاده و باور نکردنی و بهبود قوام نوشیدنی، باعث صرفه جویی در هزینه کافی شاپ‌ها می‌شود، بنابراین توصیه می‌کنیم اگر در منزل یک دستگاه اسپرسو‌ساز حرفه‌ای دارید، این روش را برای تهیه اسپرسو امتحان کرده و طعم و ویژگی‌های آن را با دستور تهیه اسپرسو سنتی خود مقایسه کنید و نظر خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی