۶ راه آسان برای فوم گیری شیر در خانه؟ چگونه در خانه فوم شیر درست کنیم؟

coffeeyarshakhes

بدون شک، بهترین راه برای فوم گیری شیر در خانه و ایجاد کفی مخملی و زیبا استفاده از نازل بخار دستگاه اسپرسو‌ساز است، اما اگر دستگاه اسپرسوساز در دسترس ندارید و یا با نحوه تهیه فوم با استفاده از آن آشنا نیستید، نگران نباشید، راه‌های بی‌شماری برای فوم‌گیری شیر وجود دارد که شما می‌توانید با به کار گیری آن‌ها به نتیجه مطلوب برسید، در این مقاله به بیان چند راه آسان و کاربردی برای ایجاد فوم مخملی و باکیفیت بدون نیاز به دستگاه اسپرسوساز می‌پردازیم.

قبل از هر چیز بهتر است به راهنمای جامع کافی یار درباره فوم‌گیری شیر و نکات مهم مربوط به آن سر بزنید!

استفاده از شیشه درب دار

فوم گیری شیر با شیشه

شیشه درب دار یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای فوم‌گیری شیر است، کافی است شیر گرم شده را درون شیشه بریزید، درب آن را محکم ببندید و تکان دهید تا به بافت دلخواه برسید.

لازم به ذکر است، فوم تهیه شده در این روش دارای حباب‌های بزرگ و ناپایدار است و باید بلافاصله بعد از فوم گیری روی قهوه ریخته شود، به همین دلیل برای انجام لاته آرت چندان مناسب نیست.

نکته: برای جلوگیری از سوختن دست‌ها در این روش، بهتر است شیشه را با یک دستمال یا حوله نگه دارید.

در این روش فقط نصف شیشه را از شیر پر کنید تا فضای کافی برای فوم شیر وجود داشته باشد.

استفاده از همزن دستی

همزن دستی و یا لیسک، یک راه کاربردی برای فوم‌گیری شیر است که نسبت به روش قبلی حباب‌های ریز‌تر و فوم با کیفیت‌تری تولید می‌کند.

برای فوم گیری شیر با این روش، شیر گرم را داخل ظرف دلخواه بریزید و با یک همزن دستی به سرعت هم بزنید تا به فوم دلخواه برسید، هر چه سرعت هم زدن شما بالاتر باشد، کف شیر زودتر ظاهر می‌شود.

نکته: نحوه هم زدن شیر در این روش بسیار مهم است و حتما باید به صورت رفت و برگشتی (نه دایره‌ای) انجام شود.

استفاده از همزن برقی

فوم گیری شیر با همزن برقی

اگر به دنبال یک روش موثر برای فوم‌گیری شیر هستید که در مدت کوتاهی فومی مخملی و زیبا تولید کند، استفاده از همزن برقی بهترین گزینه برای شما است، کافی است شیر گرم شده را درون یک ظرف عمیق فلزی بریزید، همزن را روی دور متوسط قرار دهید و تا جایی که به نتیجه مطلوب برسید به هم زدن ادامه دهید.

فوم ایجاد شده با این روش ضخیم، فشرده و دارای حباب‌های بزرگ در سطح است و نسبت به دو روش قبل برای انجام هنر لاته کارایی بیشتری دارد.

استفاده از مخلوط کن

فوم گیری شیر با مخلوط کن

یکی از موثر‌ترین روش‌ها برای ایجاد فوم شیر استفاده از مخلوط‌ کن است، برای فوم‌گیری به این روش، شیر گرم را داخل مخلوط کن بریزید و با دور متوسط هم بزنید تا به فوم دلخواه دست پیدا کنید.

حباب‌های تشکیل شده با مخلوط کن نسبتا ریز، یکدست و یکنواخت هستند و از کیفیت قابل قبولی برخوردارند.

نکته: در طول فوم‌گیری با استفاده از مخلوط کن، درب آن را با یک حوله ظرفشویی بپوشانید تا از نشت شیر به بیرون جلوگیری شود.

کف ساز پمپی (کف شیر ساز)

فوم گیری شیر با فوم ساز

کف‌ساز پمپی یک وسیله ارزان از جنس استیل است که بطور اختصاصی برای فوم‌گیری شیر ساخته شده و کفی مخملی و با کیفیت تولید می‌کند.

برای فوم‌گیری شیر با این وسیله، شیر را گرم کنید و آن را داخل کف ساز بریزید، سپس به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه دسته آن را به سرعت بالا و پایین کنید تا به بافت دلخواه برسید.

فرنچ پرس

فوم گیری شیر در منزل

فرنچ پرس یک وسیله چند کاره است که می‌توان از آن برای تهیه قهوه، انواع دمنوش‌ها و حتی فوم‌گیری شیر استفاده کرد، کف ایجاد شده با استفاده از فرنچ‌پرس مخملی و با کیفیت است و می‌توان از آن برای انجام لاته آرت نیز استفاده کرد.

نحوه استفاده از این وسیله برای فوم‌گیری شیر مشابه استفاده از کف‌ساز شیر است، کافی است شیر را گرم کرده، آن را در فرنچ پرس بریزید و به سرعت به سمت بالا و پایین پمپ کنید تا فوم شیر ایجاد شود.

نکته مهم در رابطه با فوم‌گیری شیر با فرنچ پرس این است که آن را بیش از حد از شیر پر نکنید، زیرا شیر در هنگام کف کردن منبسط می‌شود و ممکن است به بیرون قهوه‌ساز نشت کند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید فرنچ پرس؟ هنگام خرید فرنچ پرس به چه نکاتی توجه کنیم؟

پیشنهاد ما

فوم گیری شیر در خانه

با وجود اینکه تمامی راه‌های گفته شده در بالا برای فوم‌گیری شیر کاربردی و نتیجه‌بخش هستند، اما اگر بخواهیم یکی از این روش‌ها را برای فوم گیری شیر در خانه به شما توصیه کنیم، خرید فرنچ پرس را پیشنهاد می‌کنیم، زیرا این قهوه‌ساز یک وسیله چند منظوره بوده و فوم تهیه شده توسط آن کاملا مخملی و با کیفیت است، اما اگر به فرنچ پرس دسترسی ندارید، استفاده از کف‌ساز شیر نیز می‌تواند نتیجه‌ای مشابه و قابل قبول داشته باشد.

برای تثبیت کف ایجاد شده در تمامی روش‌ها بهتر است آن را به مدت ۳۰ ثانیه در مایکروفر با درجه نسبتا بالا قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی