coffeeyarshakhes-(4)

چرا بعد از نوشیدن قهوه معده‌درد می‌گیریم؟ راه‌هایی برای جلوگیری از معده درد بعد از نوشیدن قهوه

قهوه یک نوشیدنی سالم است و فواید زیادی برای سلامتی دارد، اما برخی افراد پس از نوشیدن آن دچار ناراحتی معده و سوزش سر دل می‌شوند، به همین دلیل از مصرف این نوشیدنی خوش عطر و پر خاصیت به طور کلی صرف نظر می‌کنند، در حالی که راه‌های آسانی برای رفع این مشکل و نوشیدن یک فنجان قهوه سالم، بدون ایجاد ناراحتی معده وجود دارد. در این مقاله به بررسی دلایل ایجاد ناراحتی معده و راه‌های رفع آن می‌پردازیم.

کافئین بالا

یکی از اثرات اولیه کافئین بر دستگاه گوارش، تحریک معده و ایجاد ناراحتی‌های گوارشی است، در واقع مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند ماهیچه‌های انتهای مری یا اسفنکتر تحتانی (LES) را شل کند و باعث رفلاکس اسید و ترشح آنتی اسیدها شود. (علائم ناراحتی معده پس از مصرف کافئین ممکن است شامل احساس سوزش در قفسه سینه، درد قفسه سینه و سوزش و طعم اسیدی در پشت گلو باشد)

با این حال تأثیر اصلی کافئین بر روی سیستم عصبی است که می‌تواند باعث ایجاد عصبانیت شدید شود و تا ساعت‌ها در بدن شما باقی بماند (یک فرد معمولی تقریباً نیمی از کافئین قهوه خود را پس از ۵ یا ۶ ساعت هنوز در جریان خون خود دارد) این احساس پریشانی و تحریک بیش از حد باعث می‌شود که برخی افراد احساس کنند معده آنها ناراحت است یا درد می‌کند.

بیشتر بخوانید: عوامل موثر بر کافئین قهوه را بشناسید؛ هر چیزی که باید در مورد قهوه و کافئین بدانید!

راه حل

 اگر اغلب پس از مصرف کافئین دچار مشکلات معده می‌شوید قهوه بدون کافئین را امتحان کنید، نوشیدن قهوه دیکف یا بدون کافئین می‌تواند به کاهش ناراحتی معده و مشکلات گوارشی مربوط به آن کمک کند.

نکته: قهوه‌های بدون کافئین ممکن است برای قهوه‌نوشانی که به طعم قهوه اهمیت زیادی می‌دهند و به دنبال نوشیدنی‌های به شدت فرآوری شده نیستند، گزینه عالی نباشد.

اسیدیته بالا

قهوه بطور طبیعی یک نوشیدنی اسیدی است و حتی برای افرادی که سابقه علائم سوزش سر دل ندارند نیز می‌تواند مشکلات گوارشی از جمله افزایش ترشح اسید معده، سوزش سر دل، سوء هاضمه، رفلاکس اسید، ناراحتی عمومی معده و.. ایجاد کند.

اسیدیته قهوه همچنین می‌تواند سد مخاطی محافظ سیستم گوارش شما را بشکند و باعث تحریک زخم‌ها و مشکلات دیگری در دستگاه گوارش شود.

نکته: بطور کلی pH قهوه، که میزان اسید موجود در آن را نشان می‌دهد حدود ۵ است که این میزان ممکن است بسته به اندازه آسیاب و نحوه برشته کردن کمی متفاوت باشد. (این ویژگی بر غلظت اسید‌هایی مانند اسید کلروژنیک، اسید کوینتیک و اسید سیتریک در فنجان قهوه تأثیر می‌گذارد)

راه حل

یکی از بهترین راه ها برای تهیه یک فنجان قهوه دوستدار معده، استفاده از قهوه کم اسید است، برخی از انواع قهوه به طور طبیعی اسید کمتری دارند، به این معنی که برای سیستم گوارش شما نیز بهتر هستند.

محیط و خاکی که قهوه در آن رشد می‌کند می‌تواند بر اسیدیته دانه‌های قهوه تأثیر بگذارد.

قهوه‌ای که در ارتفاعات بالاتر می‌روید اسید کمتری دارد.

حتی کشت قهوه در سایه می‌تواند اسیدیته آن را کاهش دهد.

درجه گرایند

اندازه آسیابی که برای تهیه قهوه استفاده می‌کنید نیز ممکن است بر میزان اسیدی بودن قهوه تاثیر بگذارد، بطور کلی قهوه‌‌هایی با درجه گرایند درشت‌تر نسبت به قهوه‌های ریز‌تر اسیدیته کمتری دارند و در نتیجه کمتر ناراحتی معده ایجاد می‌کنند. (اگر همیشه از دانه‌های قهوه با درجه گرایند ریز استفاده می‌کنید، ممکن است ناخواسته به معده خود آسیب رسانده باشید)

راه حل

برای حل این مشکل بهتر است هنگام دم‌آوری قهوه از روش‌هایی استفاده کنید که به درجه گرایند درشت‌تر نیاز دارند.

وجود شیر و افزودنی‌های مصنوعی در قهوه

قندها و شیرین کننده‌های مصنوعی که در تهیه برخی از نوشیدنی‌های قهوه مورد استفاده قرار می‌گیرند با نفخ شکم و التهاب کلی بدن مرتبط هستند، هضم آنها دشوار است و به طور بالقوه علائم سوزش سر دل را تشدید می‌کنند.

علاوه بر این برخی افراد به لاکتوز موجود در شیر حساسیت دارند و ممکن است ناراحتی معده آن‌ها به دلیل استفاده از شیر باشد نه قهوه! بنابراین، اگر بدن شما به لاکتوز حساس است، حتی مقادیر کم شیر نیز می‌تواند باعث نفخ، ناراحتی معده و سایر مشکلات گوارشی شود.

راه حل

اگر به لاکتوز موجود در شیر حساسیت دارید و یا پس از نوشیدن قهوه‌های حاوی شیر و قند‌های مصنوعی دچار ناراحتی معده می‌شوید، بهتر است از قهوه‌های بدون شیر مانند بلک کافی استفاده کنید، اما اگر دوست دارید قهوه خود را همراه با شیر بنوشید، می‌توانید شیر‌های غیر لبنی مانند شیر نارگیل، شیر بادام و… را امتحان کنید.

دمای آب

دمای آبی که برای دم کردن قهوه استفاده می‌کنید تاثیر بسیار زیادی در میزان اسیدی بودن نوشیدنی شما دارد و می‌تواند مشکلات گوارشی ایجاد شده را کاهش یا افزایش دهد.

بطور کلی قهوه‌هایی که در تهیه آن‌ها از آب داغ استفاده می‌شود نسبت به قهوه‌های سرد دم مشکلات گوارشی و درد معده بیشتری ایجاد می‌کنند.

راه حل

تهیه قهوه به روش کلد برو یکی از راه‌های موثر برای کاهش اسید معده و مشکلات گوارشی است، بنابراین افرادی که مبتلا به ناراحتی معده هستند می‌توانند با تغییر روش‌های دم‌آوری و تهیه قهوه سرد دم از این مشکل جلوگیری کنند. 

طبق مطالعات انجام شده، دم کردن قهوه با آب سرد، مواد شیمیایی و ترکیبات تحریک کننده کمتری (از جمله اسیدهای مختلفی را که به طور طبیعی در دانه های قهوه وجود دارد) استخراج می‌کند، در نتیجه برای افراد با معده‌ حساس مناسب‌تر است.

با این حال اگر به نوشیدن قهوه‌‌ گرم عادت دارید، استفاده از فیلترهای کاغذی با کیفیت بالا نیز ممکن است به مرور زمان از ناراحتی‌ معده بکاهد، زیرا فیلتر کاغذی بیشتر کافستول موجود در برخی قهوه‌ها را از بین می‌برد و به کاهش مشکلات گوارشی کمک می‌کند.

درجه رست

فرآیند برشته کردن و دم‌آوری قهوه بر محتوای اسید آن  تاثیر می‌گذارد، به عنوان مثال، قهوه‌هایی با رست لایت‌تر نسبت به قهوه‌های تیره، اسیدیته کمتری دارند.

راه حل

اگر از ناراحتی معده رنج می‌برید بهتر است از قهوه‌هایی با رست لایت و حتی رست طلایی استفاده کنید.

قهوه طلایی یک نوشیدنی خوش طعم و سرشار از آنتی اکسیدان است که دارای ترکیبات ضد التهابی و تمام مواد سالمی است که قهوه را برای شما به یک نوشیدنی مفید تبدیل می‌کند. این نوشیدنی نسبت به سایر رست‌های قهوه دارای اسید طبیعی پایینی است (۵ برابر کمتر از قهوه معمولی!) و مشکلات گوارشی برای شما ایجاد نمی‌کند.

نوشیدن قهوه با شکم خالی

نوشیدن قهوه با معده خالی در بسیاری از موارد باعث ایجاد شکم درد و ناراحتی معده می‌شود، در واقع هنگامی که شما به تنهایی ( بدون هیچ خوراکی دیگری) و با شکم خالی قهوه می‌نوشید، هیچ چیزی برای مهار اسیدیته قهوه در معده شما وجود ندارد و ترکیبات خاص موجود در نوشیدنی مستقیماً با دستگاه گوارش شما تعامل داشته و در غلظت های بالاتر اثرات محرک‌ها را تقویت می‌کنند که همین امر می‌تواند موجب تحریک پوشش معده و مجرای روده شود.

راه حل

برای حل این مشکل بهتر است از نوشیدن قهوه در ابتدای صبح و هنگامی که ناشتا هستید خودداری کنید و همراه با قهوه خوراکی‌هایی مانند کیک، کروسان، دونات و … میل کنید.

یشتر بخوانید: با قهوه چی سفارش بدیم؟ پاسخ به سؤالی که هر بار که کافه می‌روید، در ذهن دارید

استفاده از دانه‌های کهنه و بی‌کیفیت

جالب است بدانید، کیفیت قهوه‌ای که می‌نوشید تا حد زیادی میزان سالم بودن نوشیدنی شما را تعیین می‌کند و به شما می‌گوید که آیا قهوه باعث ناراحتی معده می‌شود یا خیر!

در واقع نوشیدنی تهیه شده از قهوه‌های بی‌کیفیت علاوه بر طعم نامطلوب، بسیار اسیدی است و حتی ممکن است حاوی آلاینده‌های مختلفی مانند قارچ باشد که باعث ایجاد مشکلات سلامتی از جمله تحریک معده می‌شود، برخی از این سموم و قارچ‌ها در فرآیند برشته کردن زنده می‌مانند و می‌توانند شما را بیمار کنند.

راه حل

بطور کلی استفاده از قهوه‌های مرغوب با درصد عربیکا بالا نسبت به قهوه‌های فوری و قهوه‌هایی که دارای رنگ‌های مصنوعی هستند مشکلات گوارشی کمتری ایجاد می‌کنند، بنابراین هنگام خرید دانه‌های قهوه سعی کنید نوشته‌های درجه شده روی بسته‌بندی را با دقت بخوانید و مارک‌هایی را خریداری کنید که دارای مشخصات کامل هستند.

بیشتر بخوانید: چگونه مطالب درج شده بر روی بسته‌بندی قهوه را مانند یک حرفه‌ای بخوانیم؟

آیا قهوه باعث زخم معده می شود؟

نوشیدن قهوه بطور مستقیم باعث ایجاد زخم معده نمی‌شود، اما می‌تواند درد معده و سایر علائم مربوط به آن تشدید کند، بنابراین اگر از زخم معده رنج می‌برید بهتر است از نوشیدن بیش از حد قهوه خودداری کرده و میزان استفاده از آن را به حداقل برسانید.

سخن پایانی

راه‌هایی برای جلوگیری از معده درد بعد از نوشیدن قهوه

با وجود اینکه قهوه سرشار از آنتی اکسیدان و مواد مفید است و می‌تواند مزایای بی‌شماری برای سلامتی داشته باشد، اما بسیاری از افراد به دلیل مشکلات گوارشی ایجاد شده پس از نوشیدن آن، سعی در ترک کامل این نوشیدنی خوش عطر و طعم می‌کنند، غافل از اینکه گاهی یک تغییر ساده در نحوه تهیه و سرو قهوه می‌تواند به شما کمک کند تا از نوشیدنی مورد علاقه خود لذت بیشتری ببرید و هنگام نوشیدن آن احساس بهتری داشته باشید.

فراموش نکنید که قهوه یک نوشیدنی انعطاف پذیر است که به روش‌های مختلفی تهیه و سرو می‌شود و شما می‌توانید با بکارگیری راه‌های گفته شده در بالا قهوه خود را به شیوه‌ سالم‌تری بنوشید.

و در آخر به یاد داشته باشید حتی اگر ناراحتی معده دارید می‌توانید به میزان متعادل و بدون بروز هیچ گونه علائمی قهوه بنوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.