ویژگی‌های قهوه خوب چیست؟ چطور قهوه خوب را بشناسیم؟

coffeeyarshakhes-(49)

برای پی‌بردن به ویژگی‌های قهوه خوب و تشخیص قهوه درجه یک باید موارد زیادی را در نظر بگیرید، زیرا عوامل مختلفی بر روی عطر، طعم و کیفیت نهایی قهوه تاثیر گذار هستند. در هنگام کشت قهوه، عواملی چون آب و هوا، ارتفاع، رطوبت، میزان نور خورشید و … بر روی کیفیت دانه‌های قهوه بسیار تاثیر گذار هستند. پس از برداشت هم، روش‌های مختلف پردازش ممکن است به طور چشمگیری مشخصات فنجان نهایی را تغییر دهند. علاوه براین‌ها خود شما نیز در تعیین کیفیت قهوه نقش مهمی دارید، زیرا عواملی که باعث خوب یا بد شدن کیفیت قهوه می‌شوند به دمای آب و مزه آن، زمان و حرارت دم کردن و حتی نوع آسیاب قهوه بستگی دارد. در این مقاله به بررسی عوامل تاثیر گذار بر کیفیت قهوه می پردازیم و شما را برای تهیه یک قهوه درجه یک راهنمایی می‌کنیم.

ویژگی‌‌‌های قهوه خوب از نظر ظاهری

عطر

در درجه اول عطر قهوه، کیفیت آن را لو می‌دهد و یک راه حل ساده برای تشخیص تازگی و مرغوبیت قهوه است. یک قهوه خالص و با کیفیت دارای عطر بی‌‌نظیری است که در فضای اطراف می‌پیچید و حتی در هنگام نوشیدن نیز خود را نشان می‌دهد. 

طعم

قهوه درجه یک از نظر طعم باید یک تلخی ملایم داشته باشد که حتی بتوان آن را بدون شیر و شکر نیز نوشید و طعم گس آن بعد از تمام شدن در دهان باقی بماند. به‌علاوه قهوه خوب بعد سرد شدن نیز دارای مزه خوبی است. اگر احساس کردید قهوه دارای طعم خاکی و یا چوب است به کیفیت قهوه خود شک کنید.

رنگ

رنگ قهوه‌ خالص و با کیفیت قهوه‌ای تیره و بسیار شفاف است. در مقابل، قهوه‌هایی که ناخالصی دارند و یا از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند، رنگشان قهوه‌ای روشن و کدر است.

گونه

بطور کلی دانه‌های قهوه‌ای که از گونه عربیکا هستند نسبت به روبوستا از عطر، طعم و کیفیت بهتری برخوردار اند و به همین دلیل گران قیمت تر هستند.

چه مناطقی قهوه با کیفیت تری کشت می‌کنند؟

از مناطق مهم تولید کننده قهوه با کیفیت، برزیل، ویتنام، اندونزی و کلمبیا هستند. همچنین مناطق استوایی آفریقا و کشور اتیوپی نیز یکی از بزرگترین مناطق کشت قهوه در جهان هستند.

ویژگی‌های قهوه خوب از نظر رست

 • اگر‌چه رست قهوه یک موضوع کاملا سلیقه ای است، اما بطور استاندارد یک قهوه با کیفیت نه زیاد رست شده و نه کم، به بیان دیگر دانه‌های قهوه نه خیلی تیره هستند و نه خیلی روشن. در غیر این صورت، قهوه تهیه شده به هیچ وجه طعم و عطر خوشایندی نخواهد داشت.
 • دمای رست نیز تاثیر زیادی بر کیفیت قهوه دارد. اگر دانه‌های قهوه با دمای بالا و در مدت طولانی تفت داده شوند دیواره سلول‌های قهوه خراب شده و از هم باز می‌شوند، در نتیجه روغن موجود در دانه‌های قهوه به مقدار قابل ملاحظه‌ای به بیرون تراوش می‌کند ولی اگر این دانه‌ها در دمای کمتری رست شوند دیواره‌های سلولی دانه‌‌های قهوه سالم مانده و منجر به ساخته شدن یک قهوه خوش طعم و با کیفیت بالا می‌شود. پس به خاطر داشته باشید که یکی از ویژگی‌های قهوه خوب این است که حتی بدون بیش از حد تفت دادن دانه‌های قهوه، دارای رنگ تیره و در عین حال رست خوب باشد.

 ویژگی‌های قهوه خوب از نظر گرایند

اگر طرفدار عطر و طعم منحصر به فرد قهوه هستید، بهتر است دانه‌های قهوه را دقیقا قبل از دم کردن گرایند (آسیاب) کنید. این امر نقش بسیار مهمی در کیفیت قهوه شما دارد، زیرا قهوه‌هایی که از قبل گرایند شده باشند به هیچ وجه به تازگی قهوه‌هایی که همان لحظه آسیاب می‌شوند نیستند.

نکاتی برای حفظ کیفیت قهوه در هنگام دم آوری

 •  قهوه زیاد جوشیده و قهوه درست دم نکشیده کیفیت و عطر و طعم قهوه را به شدت تحت تاثیر قرار داده و از اشتباهات رایج در دم‌آوری قهوه محسوب می‌شوند. پس حواستان باشد برای حفظ کیفیت قهوه خود از این اتفاقات جلوگیری کنید.
 • در طول دم کردن قهوه درجه حرارت قهوه‌ساز بسیار اهمیت دارد. بهترین دما برای تهیه قهوه با کیفیت و جلوگیری از دم آوری ضعیف قهوه ۱۹۵ تا ۲۰۵ درجه فارنهایت است.
 • برای درست کردن قهوه از آب زیاد استفاده نکنید. میزان آب استفاده شده در هنگام تهیه قهوه نقش بسیار مهمی در تهیه یک قهوه خوب دارد.
 • تمیز بودن دستگاه‌ قهوه‌ساز در عطر و طعم قهوه نهایی بسیار تاثیر گذار است. پس برای تهیه یک قهوه خوش عطر و طعم، دستگاه قهوه‌ساز را پس از هر بار مصرف کاملا تمیز کنید. 

ویژگی‌های یک اسپرسوی خوب

یک اسپرسو با کیفیت دارای دو تا سه میلی‌متر کرم و کف است و رنگی متمایل به فندقی دارد. همچنین وقتی به آن شکر اضافه می‌کنید به آرامی جذب اسپرسو می‌شود و بعد از غرق شدن شکر‌ها، کرم روی قهوه دوباره روی سطح ظاهر می‌شود. اگر اسپرسو درست دم نکشیده باشد و یا عصاره‌گیری آن ناقص باشد، کف کمی دارد و روی آن حباب‌های بزرگ تشکیل شده است. 

حفظ کیفیت قهوه در هنگام سرو

سعی کنید قهوه را در فنجان‌های چینی و یا سرامیکی سرو کنید تا دمای خود را به مدت طولانی‌تری حفظ کند. همچنین می‌توانید با گرم کردن فنجان قهوه قبل از سرو کیفیت قهوه خود را بالا ببرید.

حفظ کیفیت قهوه هنگام نوشیدن

برای تجربه یک قهوه خوش عطر و طعم بهتر است آن را گرم بنوشید، زیرا قهوه داغ بوی مطبوع‌تری نسبت به قهوه سرد شده دارد. زمانی که قهوه سرد شود طعم تلخی پیدا می‌کند و بو و مزه آن تغییر می‌کند. ایده‌آل ترین دما برای نوشیدن قهوه زیر ۲۵ درجه سانتی‌گراد است.

راهنمای خرید قهوه با کیفیت

 • یکی از ویژگی‌های قهوه خوب، درشت بودن دانه‌های آن است، زیرا هر چه دانه قهوه بزرگتر باشد، عطر و طعم بهتری خواهد داشت. به همین دلیل توصیه می‌شود در هنگام خرید قهوه، دانه‌های درشت را انتخاب کنید و اگر می‌خواهید پودر قهوه بخرید دقت کنید روی بسته بندی آن عبارت «AA» درج شده باشد. این عبارت نشان دهنده دومین دانه بزرگ در مقیاس طبقه‌بندی قهوه است و به دلیل کیفیت بهتر، معمولا با قیمت بالاتری به فروش می رسد.
 • سعی کنید همیشه قهوه‌های بسته‌بندی شده تهیه کنید، زیرا این قهوه‌ها در مقایسه با قهوه‌های باز و خارج از بسته‌بندی از کیفیت بالاتری برخوردار اند و در مجاورت هوا قرار نگرفته و اکسیده و خشک نشده اند. 
 • در هنگام خرید قهوه به تاریخ رست آن دقت کنید، زیرا تاریخ رست تاثیر مهمی در کیفیت قهوه دارد، پس سعی کنید قهوه‌ای بخرید که زمان رست آن حداکثر ۲ تا ۳ هفته قبل از تاریخ روز باشد. هرچه این زمان کمتر باشد قطعا کیفیت قهوه‌تان نیز بهتر می‌شود.
 • برای اطمینان از با کیفیت بودن قهوه به جای خرید پودر، دانه‌های قهوه بخرید، زیرا شما نمی‌دانید که پودر قهوه چه مدت در فروشگاه مانده است. همچنین با این کار می‌توانید با توجه به نوع دم آوری قهوه درجه گرایند مورد نظر را انتخاب کنید.

حفظ کیفیت قهوه در هنگام نگهداری

 • برای حفظ عطر و طعم قهوه آن را در ظروف در دار و داخل کابینت به دور از نور و گرما قرار دهید، زیرا در معرض هوا قرار گرفتن قهوه می‌تواند عطر و طعم آن را کاملا از بین ببرد. 
 • از آنجا که پودر قهوه به شدت جاذب رطوبت است، در مجاورت با هوا سریعا حالت خمیری پیدا می‌کند، پس بهتر است آن را به اندازه نیاز بخرید و از قرار دادن پودر قهوه در یخچال یا فریزر خودداری کنید زیرا قهوه در هوای شرجی کیفیت خود را از دست می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی