عبارت “۱۰۰٪ عربیکا” به چه معنا است؟ همه چیز درباره قهوه ۱۰۰٪ عربیکا

coffeeyarshakhes-(253)

برند‌های مختلف تولید‌کننده قهوه معمولا بر روی بسته‌بندی قهوه‌های خود اصطلاحات متفاوتی درج می‌کنند که هر کدام معانی خاص خود را دارند، این اصطلاحات ممکن است برای افرادی که به تازگی شروع به نوشیدن قهوه کرده‌اند کمی گیج‌کننده به نظر برسد و انتخاب قهوه مناسب را برایشان دشوار کند. یکی از رایج ترین نوشته‌ها بر روی بسته بندی قهوه عبارت “۱۰۰٪ عربیکا” است که در این مقاله به بیان مفهوم آن می‌پردازیم.

گونه‌های مختلف قهوه

همانطور که می‌دانید انواع مختلفی از گیاه قهوه وجود دارد که از میان آن‌ها تنها دو گونه عربیکا و روبوستا بصورت تجاری کشت و تولید می‌شوند، پس برای درک بهتر مفهوم “۱۰۰٪ عربیکا” بهتر است ابتدا به بررسی تفاوت‌های کلیدی میان این دو گونه بپردازیم:

عربیکا

عربیکا حدود ۷۰٪ از تولید قهوه جهان را تشکیل می‌دهد و طبق گفته بسیاری از دوستداران قهوه نسبت به روبوستا طعم بهتری دارد، البته طعم و کیفیت یک قهوه تا حد زیادی به منشا، نحوه پردازش، روش دم‌آوری و بسیاری از موارد دیگر بستگی دارد.

برای بیان مشخصات طعمی این گونه از قهوه دستور‌العمل یا توصیف کلی وجود ندارد و طعم آن می‌تواند از شکلاتی، تند، گلی، کاراملی، اسیدی، میوه ای و … متغیر باشد.

گونه عربیکا حدود ۱۰۰۰۰ سال قدمت دارد و محتوای کافئین آن در مقایسه با دانه‌های قهوه روبوستا کمتر است.

روبوستا

قهوه کانفورا (canephora) که معمولا روبوستا نامیده می‌شود حدود ۱۰۰۰۰۰ سال پیش تکامل یافته و از آنجایی که رشد آن نسبت به عریبکا بسیار ارزان‌ و آسان‌‌تر است، اغلب در تهیه قهوه‌ها ترکیبی یا قهوه فوری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این گونه از قهوه در برابر آفات و بیماری‌ها مقاوم‌تر است و می‌تواند در شرایط‌ متفاوت آب و هوایی به خوبی رشد کند.

میوه گیاه روبوستا به طور طبیعی کافئین بیشتری دارد و در هنگام تهیه اسپرسو کرما بیشتری تولید می‌کند.

بسیاری از مصرف کنندگان روبوستا طعم آن را تندتر و تلخ‌تر از عربیکا توصیف کرده و از آن برای متعادل کردن اسیدیته عربیکا استفاده می‌کنند.

عبارت ۱۰۰٪ عربیکا به چه معنا است؟

قهوه ۱۰۰٪ عربیکا

اصطلاح ۱۰۰٪ عربیکا به قهوه‌ای اشاره دارد که بطور خالص از عربیکا تهیه شده و حاوی هیچ قهوه روبوستایی نیست، به همین دلیل اکثر برندها از این برچسب برای نشان دادن کیفیت بالای قهوه‌های تولیدی خود استفاده می‌کنند.

در سال‌های گذشته که گونه عربیکا بر بازارهای جهانی تسلط داشت (قبل از اواسط قرن بیستم) نیازی به بازاریابی این‌چنینی نبود، اما زمانی که روبوستا شروع به گسترش بیشتر کرد، فشاری برای متمایز کردن عربیکا به عنوان گونه مرغوب‌تر به وجود آمد، به همین دلیل بسیاری برند‌ها ناچار به اضافه کردن برچسب ۱۰۰٪ عربیکا بر روی بسته بندی قهوه شدند.

آيا قهوه ۱۰۰٪ عربیکا به معنی با کیفیت ترین نوع قهوه است؟

عبارت ۱۰۰٪ عربیکا سطح خاصی از کیفیت را تضمین نمی‌کند و نباید به عنوان نشانه‌ای از مرغوبیت قهوه تفسیر شود. در واقع این برچسب “بیانیه‌ای واقعی در مورد محتویات کیسه” است و نه بیشتر!

همچنین برای سنجش مرغوبیت قهوه باید تعریف هر شخص از یک فنجان قهوه باکیفیت و انتظاراتی که هنگام نوشیدن آن دارد نیز در نظر گرفته شود شاید شما به دنبال یک قهوه بسیار خاص هستید که طعم متفاوتی داشته باشد و یا به تولید کرما بیشتر در ترکیب اسپرسو کمک کند، در این صورت گونه روبوستا ممکن است خیلی بیشتر از یک عربیکا برای شما مناسب باشد.

سنجش کیفیت قهوه

پیشنهاد می‌کنیم برای سنجش کیفیت قهوه به راه‌های مطمئن‌تر از جمله نمره کاپینگ قهوه بروید. قهوه‌هایی که از فرآیند کاپینگ امتیاز ۸۰ به بالا را دریافت کنند به عنوان قهوه تخصصی در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که قهوه کالایی (که برای ترکیب سوپرمارکت‌ها و فوری استفاده می‌شود) معمولاً دارای امتیاز بین ۶۵ تا ۸۰ هستند.

همچنین اگر به دنبال تهیه یک فنجان قهوه با کیفیت هستید، می‌توانید از یک روستر قهوه محلی یا کافی شاپ تخصصی دیدن کنید و از آنها راهنمایی بخواهید.

سخن پایانی

۱۰۰٪ عربیکا

امروزه اکثر قهوه‌های تخصصی به سبک مدرن جزئیاتی را در پشت بسته بندی قهوه به اشتراک می‌گذارند که نشان می‌دهد قهوه ۱۰۰٪ عربیکا است، این اطلاعات نه تنها جزئیات بیشتری در مورد قهوه در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهد، بلکه اغلب به آنها اطمینان می‌دهد که قهوه قابل ردیابی است و بصورت اخلاقی تولید شده است. به بیان دیگر درج اصطلاح ۱۰۰٪ عربیکا برای مصرف‌کننده‌های قهوه تخصصی بسیار ابتدایی است و در هیچ‌کجای بسته بندی قهوه‌های درجه یک درج نمی‌شود. در عوض بسته‌بندی قهوه‌های اسپشیالیتی مملو از اطلاعات قابل ردیابی کامل مانند نام مزرعه، مکان، نام مالک، تنوع گیاهی خاص، سال تولید محصول و… هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی