فراپه (Frappé) چیست؟ طرز تهیه فراپه حرفه‌ای را در کافی‌یار بخوانید

coffeeyarshakhes-(92)

اگر برای روز‌های گرم سال به یک نوشیدنی خنک و با طراوت نیاز دارید، فراپه می‌تواند فوق‌العاده عمل کند. در ادامه به معرفی این نوشیدنی بی‌نظیر و طرز تهیه آن می‌پردازیم.

فراپه چیست؟

فراپه نوعی نوشیدنی سرد است که از قهوه، شکر، یخ و آب تهیه می‌شود و گاهی برای بهبود طعم آن، به جای آب از بستنی و یا شیر استفاده می‌کنند. بر روی این نوشیدنی لایه‌ای خامه‌ای قرار دارد و می‌توان افزودنی‌های مانند شکر، وانیل و سس‌های شیرین نیز به آن اضافه کرد. این نوشیدنی در نقاط مختلف جهان به شیوه‌های متفاوت تهیه می‌شود اما قهوه جزو ثابت ترکیب است و نمی‌توان آن را حذف کرد. 

تاریخچه

گفته می‌شود فراپه نخستین بار در قرن نوزدهم و در اروپا اختراع شده است، اما نسخه محبوب این نوشیدنی که امروزه در بیشتر کشورهای دنیا مصرف می‌شود در سال ۱۹۵۷ در یونان و توسط فردی به نام دیمیتریس واکو‌ندیوس (یکی از کارمندان شرکت نستله) و بطور کاملا اتفاقی اختراع شد. او می‌خواست با استفاده از شِیکر نوشیدنی قهوه فوری تولید کند و از آنجایی که آب داغ در دسترس نداشت، از آب سرد و تکه‌های یخ استفاده کرد. رفته رفته مصرف این نوشیدنی گسترش یافت و به یکی از محبوبترین نوشیدنی‌های یونان تبدیل شد.

فراپه

در چندین دهه گذشته نوعی دیگر از فراپه تهیه شده که در آن از مخلوط شکر، اسپرسو و یخ استفاده می‌شود و مستقیما از داخل شیکر به لیوان ریخته می‌شود.

طرز تهیه فراپه

برای تهیه فراپه کافی است تکه‌های یخ، شکر، قهوه غلیظ، کمی آب، شیر و یا سایر طعم دهنده‌های دلخواه خود را در مخلوط کن ریخته و به خوبی ترکیب کنید و در یک لیوان بلند بریزید. همچنین برای تزئین این نوشیدنی می‌توانید از خامه فرم‌گرفته، بستنی وانیلی، شکلات و یا هر نوع خوراکی دیگری (بنا‌ به ذائقه) استفاده کنید.

 فراپه در کشور‌های مختلف

نوشیدن فراپه

با وجود اینکه فراپه در کشور‌های قبرس و یونان بیشترین محبوبیت را بین مردم و گردشگران دارد اما این نوشیدنی در سراسر جهان به شیوه‌های مختلفی سرو می‌شود.

  • در بلغارستان به جای آب در فراپه کوکاکولامی‌ریزند.
  • در دانمارک نیز اغلب از شیر سرد به جای آب استفاده می‌کنند.
  • و در صربستان این نوشیدنی معمولا با بستنی یا شیر تهیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی