آفوگاتو چیست؟ چگونه آفوگاتو درست کنیم؟

coffeeyarshakhes-(2)

آفوگاتو یک نوشیدنی سرد و گرم از ترکیب اسپرسو و بستنی وانیلی است. این ترکیب غنی و خامه‌ای که نخستین بار در ایتالیا اختراع شد، دارای طعمی بسیار متفاوت و جذاب است و می‌تواند تجربه‌ای جدید از قهوه را برایتان ایجاد کند. این نوشیدنی چیزی بیش از یک اسکوپ بستنی غرق در اسپرسو نیست! به همین دلیل به آن آفوگاتومی‌گویند که در زبان انگلیسی به معنای غرق شده است. 

تاریخچه آفوگاتو

یافتن اطلاعات مربوط به تاریخچه آفوگاتو و تاریخ مشخصی برای اختراع آن دشوار است اما تصور می‌شود که شکل کلاسیک این دسر بعد از اختراع دستگاه اسپرسو ظهور کرده و در اواخر دهه ۱۹۰۰ شروع به گسترش در سراسر جهان کرده است. 

آفوگاتو، دسر یا نوشیدنی؟!!

در حالی که آفوگاتو عمدتا به عنوان یک دسر شناخته می‌شود، هنوز هم برخی رستوران‌ها و کافه‌ها در ایتالیا آن را به عنوان یک نوشیدنی دسته بندی می‌کنند. در واقع بیشتر حجم این دسر جامد است و از مقدار زیادی بستنی وانیلی تهیه می‌شود که حتی برای خوردن آن به قاشق نیاز است. هرچند بر سر اینکه آفوگاتو دسر است یا نوشیدنی بحث و جدال وجود دارد اما همه در مورد چگونگی خوردن آن اتفاق نظر دارند و بطور کلی توصیه می‌شود قبل از خوردن آن قهوه را بر روی بستنی بریزید و تا آب شدن بستنی آن را بخورید.

طعم آفوگاتو چگونه است؟

وقتی اسپرسو را روی بستنی می‌ریزید ، بستنی شروع به آب شدن می‌کند و کف زیادی روی آفوگاتو ایجاد می‌شود، اما پس از چند دقیقه بستنی دیگرآب نمی‌شود و مقداری از آن روی نوشیدنی شما باقی می‌ماند. طعم آفوگاتو بسیار دلنشین است و تلخی قهوه و شیرینی بستنی در کنار هم طعم فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند. همچنین به دلیل کافئین موجود در قهوه و شیرین بودن بستنی این دسر انرژی زیادی دارد و پس از نوشیدن آن احساس نشاط زیادی خواهید کرد.

طرز تهیه آفوگاتو

تهیه این دسر خامه ای بسیار آسان است و برای درست کردن آن تنها به بستنی وانیلی و قهوه اسپرسو نیاز دارید.

  • ابتدا یک اسپرسو غلیظ آماده کنید.( برای تهیه اسپرسو با کیفیت ترجیحا از دستگاه اسپرسو ساز استفاده کنید.)
  • سپس اسکوپ‌هایی از بستنی وانیلی را داخل یک فنجان با دهانه‌ باز بریزید و اسپرسو را به آن اضافه کنید.
  • می‌توانید برای تزیین این دسر خوشمزه از پودر کاکائو استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی