قهوه آمریکانو

آمریکانو چیست؟ طرز تهیه یک قهوه آمریکانوی حرفه‌ای

با نفوذ بیش از پیش قهوه به زندگی ما، گاها انواع کلاسیک‌تر قهوه‌ها را فراموش می‌کنیم. این فراموشی تا جایی است که امروز اگر وارد کافه‌ای شویم، اسامی نوشیدنی‌های آن به قدری عجیب و غریب است که انگار با خط میخی نوشته شده‌اند. این مسئله بهانه‌ای شده است تا بار دیگر جوابی به سوال «قهوه آمریکانو چیست؟» بدهیم. در پایان نیز طرز تهیه یک آمریکانوی حرفه‌ای را یاد بگیرید.

اگر در بحث قهوه و قهوه‌شناسی تازه‌کار باشید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که رفته‌رفته با آزمایش طعم‌ها و یادگیری مفاهیم مختلف، بیشتر و بیشتر به یک قهوه‌شناس ماهر تبدیل شوید. شاید هم تنها دوست دارید اطلاعات بیشتری در ارتباط با آمریکانو کسب کنید؛ در هر دو صورت ادامه مطلب برای شما بسیار جذاب خواهد بود.

آمریکانو (Americano) چیست؟

این نوع نوشیدنی یکی از انواع قهوه است. تاریخچه قهوه آمریکانو به زمان جنگ جهانی دوم باز می‌گردد. در آن زمان، سربازان آمریکایی که در ایتالیا مستقر بودند، ارتباط چندانی با قهوه اسپرسو ایتالیایی و طعم قوی آن برقرار نمی‌کردند. از همین رو، به فکر راهی افتادند تا طعم اسپرسو ایتالیایی را به قهوه‌های آمریکایی که در خانه می‌نوشیدند، نزدیک‌تر کنند. آنها برای این کار به‌ نوعی تابو شکنی کردند و به شات مقدس اسپرسو ایتالیایی، آب اضافه کردند! اینجا درست زمانی بود که آمریکانو متولد شد.

شاید تصورش را نمی‌کردید که تولد آمریکانو به همین سادگی باشد. باید گفت که درست حدس زدید، آمریکانوی معروف ما از به همین سادگی متولد شد. اما این قهوه پرطرفدار آنقدر ریزه‌کاری دارد که در ادامه مطلب هم شما را با خود همراه کنیم.

طرز تهیه قهوه آمریکانو

آمریکانو (Americano) چیست

اگر بخواهیم ساده بگوییم، آمریکانو اسپرسویی است که به آن آب اضافه شده است. نسبت اضافه‌کردن آب به اسپرسو نصف به نصف یا دوسوم آب و یک‌سوم اسپرسو است. یعنی شما برای درست‌کردن آمریکانو دو راه پیش روی خود دارید: اول آنکه اسپرسو و آب را به‌نسبت مساوی با یکدیگر ترکیب کنید، دوم آنکه یک‌سوم اسپرسو و دوسوم آب به ترکیب خود بی‌افزایید. صد البته نسخه‌های آمریکایی آمریکانو، آب بیشتری اضافه می‌کنند؛ چرا که در آن کشور مردم هنوز هم طعم اسپرسو را بیش از اندازه قوی می‌دانند. پس به یاد داشته باشید که ذائقه ملل تأثیر بسیاری بر دستور تهیه قهوه می‌گذارد. می‌توان گفت که طعم قوی اسپرسو سبب شده است تا طرفداران نوشیدنی‌هایی نظیر لاته‌ و کاپوچینو نیز بیشتر شود.

آمریکانو را می‌توان بسیار به نزدیک به اسپرسو دانست؛ چراکه بر خلاف انواع دیگر قهوه، از شیر در آن استفاده نمی‌شود. صد البته برخی به آن شیر نیز اضافه می‌کنند اما آمریکانو با شیر چیزی نیست که در منوی کافه‌ها ببینید. معمولا اگر تمایل به اضافه‌کردن شیر در داخل آمریکانوی خود داشته باشد، این موضوع را به باریستا یا مسئول سفارش‌ها اعلام می‌کند.

خبر خوب برای دوستداران آیسد کافی (Iced Coffee) هم این است که می‌توان آمریکانو را به‌صورت سرد هم نوشید و به آن آیسد آمریکانو می‌گویند. برای تهیه آیسد آمریکانو، به جای آب داغ، از آب سرد استفاده می‌شود. می‌توان برای سردتر شدن نوشیدنی، چند تکه یخ نیز به آن اضافه کرد.

اختلاف نظرها

قهوه آمریکانو

وقتی صحبت از طرز تهیه قهوه آمریکانو به میان می‌آید، دو دستور مختلف پیش رو ماست. هر یک از دستورها طرفداران دوآتشه خود را دارد. بحث اصلی بر سر آن است که برای تهیه آمریکانو باید اسپرسو را به آب داغ اضافه کرد یا آب داغ را به اسپرسو!

شاید اینکه برای تهیه قهوه آمریکانو باید اسپرسو را به آب داغ اضافه کرد یا آب داغ را به اسپرسو، مسئله‌ای قراردادی به نظر برسد، اما باید بدانید که ترتیب اضافه‌کردن مواد بر میزان کرم قهوه (Crema) تأثیرگذار است.

برای آن دسته از افرادی که با این مفهوم آشنا نیستند باید گفت که کرم قهوه یا «کرما»،‌ لایه‌ای نازک و با رنگ قهوه‌ای روشن از کف است که روی شات اسپرسو می‌نشیند. برخی معتقدند که این کف تأثیری در طعم نوشیدنی شما نخواهد داشت، اما برخی دیگر عقیده دارند که تأثیر آن بر طعم قهوه بالاست.

کرم قهوه حاصل ترکیب روغن و کربن دی‌اکسیدی است که در طول عصاره‌گیری قهوه تولید می‌شود. اگر باریستا، آب را پس از عصاره‌گیری قهوه به آن بی‌افزاید، کرم قهوه نیز با نوشیدنی مخلطو می‌شود. این کرم قهوه باعث می‌شود تا طعم آن کمی نرم‌تر شود و طعمی آمریکایی‌تر به خود بگیرد.

نوعی از قهوه نیز وجود دارد که لانگ بلک (Long Black) نام دارد. این نوع از قهوه طرفداران زیادی در میان مردم نیوزیلند و استرالیا دارد و از اضافه کردن آب به اسپرسو تهیه می‌شود. با این تفاوت که آب لانگ بلک، کمتر از آبی است که به آمریکانو اضافه می‌شود؛ از همین رو، کرم قهوه‌ای که این قهوه به شما می‌دهد نیز با آمریکانو متفاوت است.

لانگ بلک را می‌توان با اضافه‌کردن مستقیم اسپرسو از دستگاه به آب تهیه کرد. با این کار، رایحه کرم قهوه نیز جدا می‌شود و طعمی متفاوت به قهوه می‌دهد.

آیا می‌توان این قهوه را در خانه درست کرد؟

طرز تهیه آمریکانو

یکی از نکات مثبتی که می‌توان در ارتباط با آمریکانو مطرح کرد، این است که کاملا با روش‌های دم‌ کردن دستی در خانه نیز سازگار است. واقعیت این است که هر کسی از پس پرداخت هزینه‌های یک دستگاه اسپرسوساز اتوماتیک گران‌قیمت بر نمی‌آید. اما فرنچ پرس، ایروپرس یا موکاپات در هر خانه‌ای یافت می‌شود.

قطعا طعم اسپرسوهای خانگی با اسپرسوهایی که با دستگاه‌های پیشرفته درست می‌شود متفاوت است. اما آمریکانو از آنجایی که با آب رقیق می‌شود، گزینه بسیار مناسبی برای یک قهوه خانگی دلچسب است. مطمئن باشید که تنها با چند بار امتحان کردن، می‌توانید یک آمریکانوی عالی برای خودتان درست کنید.

طرز تهیه آمریکانو

آمریکانو یکی از انواع کلاسیک قهوه به شمار می‌رود. اگر اهل اضافه‌کردن شکر و شیر و افزودنی‌های دیگر به قهوه خود نیستید، آمریکانو یکی از بهترین گزینه‌های روی میز است.

طرز تهیه قهوه آمریکانو

قهوه آمریکانو

قهوه آمریکانو برای آن دسته از افرادی که علاقه‌ای به اضافه کردن شکر، شیر یا افزودنی‌های دیگر به قهوه خود ندارند، گزینه بسیار مناسبی است. این قهوه از آنجایی که با آب رقیق می‌شود، طعمی ملایم‌تر از اسپرسو دارد و تلخی آن نیز کمتر از اسپرسو است.
زمان آماده‌سازی 2 mins
زمان پخت/تهیه 3 mins
مجموع زمان 5 mins
دسته‌بندی نوشیدنی
نفرات 1 نفر
مقدار کالری 0.015 kcal

تجهیزات مورد نیاز

  • موکاپات یا قهوه‌ساز یا اسپرسوساز

مواد لازم
  

  • ۱۶.۵ گرم قهوه آسیاب‌شده نوع دانه‌های قهوه بسته به ذائقه شما متفاوت است اما معمولا از همان قهوه‌ای برای آمریکانو استفاده می‌شود که برای تهیه اسپرسو از آن بهره می‌برند.
  • 226 – 280 گرم آب

دستور پخت/تهیه
 

  • با استفاده از پودر قهوه، دو شات اسپرسو عصاره‌گیری کنید و آن را داخل فنجان بریزید.
  • آب داغ را در یک فنجان دیگر بریزید.
  • اسپرسویی که آماده کردید را داخل آب داغ بریزید.
  • از قهوه خود لذت ببرید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Recipe Rating
سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.