tuyj

ترند جدید دنیای قهوه؛ قهوه بشکه‌ ای چیست؟

ترندهای قهوه ظاهراً یک شبه به صحنه می‌آیند و معمولاً با انبوهی از تصاویر و هشتگ‌ها در سراسر رسانه‌های اجتماعی ظاهر می‌شوند. در حالی که برخی از این ایده‌های نوآورانه (مانند قهوه کلد برو) باقی می‌مانند، به نظر می‌رسد ایده‌های دیگر به همان سرعتی که رسیدند، ناپدید می‌شوند. این روز‌ها نوشیدنی جدیدی به نام قهوه بشکه‌ ای در صنعت قهوه پدیدار شده و به نظر می‌رسد محبوبیت آن به سرعت در حال افزایش است. در ادامه به بررسی این روند جدید در دنیای قهوه می‌پردازیم.

قهوه بشکه‌ای چیست؟

قهوه بشکه‌ای به دانه‌های قهوه‌ای گفته می‌شود که قبل از رست، در بشکه‌های خاصی که زمانی برای پیری شراب و الکل استفاده می‌شد، کهنه‌ شده‌اند.

این دانه‌ها حداقل به مدت ۲ تا ۳ هفته درون بشکه باقی می‌مانند و به آرامی طعم منحصر به فردی به خود می‌گیرند.

قهوه بشکه‌ای با قهوه طعم‌دار متفاوت است، زیرا در تهیه آن از هیچ شربت، طعم‌دهنده مصنوعی یا عصاره‌ای استفاده نمی‌شود، بنابراین قهوه واقعاً به‌طور طبیعی طعم‌دار می‌شود و حتی با «سالم‌ترین» قهوه‌های طعم‌دار ساخته شده با طعم‌دهنده ارگانیک، کاملاً در تضاد است.

قهوه بشکه‌ ای چگونه تهیه می‌شود؟

برای درست کردن قهوه بشکه‌ای ابتدا دانه‌های قهوه سبز را در بشکه‌هایی قرار می‌دهند که قبلا برای پیری الکل استفاده می‌شد، سپس آن‌ها را به مدت ۲ الی ۳ هفته به حال خود رها می‌کنند. )البته مدت زمان آماده‌سازی و کهنه شدن قهوه بشکه‌ای ممکن است با توجه به رطوبت موجود در چوب بشکه کمی متفاوت باشد.)

این بشکه‌های خالی حاوی عطر و طعم الکل هستند و طعم دانه‌های قهوه را تغییر می‌دهند. (دانه‌های قهوه به شدت متخلخل بوده و عطر و طعم اطراف را به خود جذب می‌کنند)

به بیان ساده از آنجایی که دانه‌های قهوه به شدت متخلخل‌اند، عطر و طعم موجود در بشکه‌ را جذب کرده و طعم منحصر به فردی ایجاد می‌کنند.

پس از اتمام فرآیند پیری، دانه‌های قهوه برشته شده و آماده استفاده می‌شوند که نتیجه آن یک فنجان قهوه با طعم طبیعی و خاص است.

نکته: فرآیند تهیه قهوه در بشکه بسیار ساده است، اما برای ایجاد طعم مناسب نیاز به زمان و صبر دارد.

طعم قهوه بشکه‌ ای چگونه است؟

بدون در نظر گرفتن سن، ویژگی‌های طعمی قهوه بشکه‌ای تا حد زیادی به نوع الکل موجود در بشکه‌ها بستگی دارد، اما تمامی انواع این قهوه دارای نت‌های میوه‌ای و طعم‌های غنی هستند.

همچنین این دانه‌ها ممکن است دارای نت‌های شکلات تلخ، بلوط، توت فرنگی، گیلاس و… نیز باشند. بطور کلی:

  • قهوه‌ای که در بشکه‌های بوربن کهنه شود، طعم شیرین تر و شبیه وانیل خواهد داشت.
  • قهوه بشکه‌ای که در بشکه‌‌‌‌‌های ویسکی کهنه می‌شود، عموماً طعم خاکی و آجیل تری دارد.
  • طعم قهوه‌ موجود در بشکه شراب، بر اساس نوع شراب متفاوت است، اما معمولاً همان طعم‌های خاکی شراب قرمز را دارد.
  • و قهوه‌ای که در بشکه رام طعم‌دار شده، نت‌های شیرین و تند شبیه کارامل دارد.

آیا قهوه بشکه‌ای حاوی الکل است؟

دانه‌های قهوه بشکه‌ای حاوی الکل نیستند و تنها درون بشکه‌های خالی از الکل طعم‌دار شده‌اند، به همین دلیل به هیچ عنوان باعث مست شدن افراد نمی‌شوند و نباید آن‌ را با نوشیدنی‌های قهوه حاوی الکل مانند قهوه ایرلندی اشتباه گرفت!

کدام روش دم‌آوری برای قهوه بشکه‌ ای مناسب‌تر است؟

قهوه بشکه‌ ای

برای درست کردن قهوه بشکه‌ای می‌توانید از تمامی روش‌های دم‌آوری قهوه استفاده کنید، اما روش کلد برو یا سرد دم برای دم‌آوری این قهوه مناسب‌تر است، زیرا تمامی نت‌های منحصر به فرد نوشیدنی را به فنجان قهوه منتقل کرده و تجربه‌ای منحصر به فرد را برای شما ایجاد می‌کند.

درجه رست مناسب

در بیشتر مواقع، دانه‌های قهوه بشکه‌ای به آرامی تا یک رست متوسط ​​برشته می‌شوند تا تمام نت‌های منحصر به فرد آن‌ها حفظ شده درون دانه‌ها باقی بمانند.

نوع دانه قهوه

می‌توان گفت که هر دانه قهوه را می‌توان کهنه کرد، زیرا پس از کهنه شدن و به دنبال آن فرآیند برشته کردن معمولی، طعم بیشتری پیدا می‌کند.

سخن پایانی

بسیاری از طرفداران قهوه بشکه‌ای، آن را یک جایگزین عالی برای طعم‌های تقلبی و پر ضرر می‌دانند و معتقدند، این نوشیدنی تجربه ای کاملاً جدید برای عاشقان قهوه در همه جای جهان ایجاد می‌کند.

اگرچه این تکنیک هنوز به طور گسترده‌ شناخته نشده است، اما در سال‌های اخیر محبوبیت آن رو به افزایش بوده و بسیاری عقیده دارند که ترند بعدی دنیای قهوه خواهد بود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.