اسپرسو بلوند (Blonde Espresso) چیست و چه تفاوتی با اسپرسو معمولی دارد؟

R4T43

از تنوع گیاهی و شیمی خاک گرفته تا آب و هوا و ارتفاع، عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند بر طعم قهوه تأثیر بگذارند. حتی دانه‌های کشت شده در یک مزرعه با شرایط رشد یکسان ممکن است پس از اتمام برداشت و شروع کار رستری‌ها (به دلیل درجه رست متفاوت)، از نظر کیفیت و طعم متفاوت باشند. اسپرسو بلوند یکی از نوشیدنی‌هایی است که به دلیل تفاوت درجه رست، ویژگی‌های متمایزی نسبت به اسپرسوی معمولی پیدا کرده است. در این مقاله به تمامی ابهامات شما درباره اسپرسو بلوند و ویژگی‌های کلی آن پاسخ می‌دهیم.

اسپرسو چیست؟

همانطور که می‌دانید، اسپرسو به یک روش دم‌آوری خاص اشاره دارد که در اواخر قرن نوزدهم کشف شد و لوئیجی بزرا و دزیدریو پاوونی بعداً آن را اصلاح کردند.

اگر شما اسپرسو را بدون شیر، شکر و یا سایر افزودنی‌ها امتحان کرده باشید، می‌توانید به راحتی طعم قوی و منحصر به فرد آن را تشخیص دهید.

این نوشیدنی به طور سنتی از قهوه با رست‌های تیره تر تهیه می‌شود، با این حال، واقعیت این است که شما می‌توانید اسپرسو خود را با هر نوع رستی تهیه کنید.

اسپرسو بلوند چیست؟

در حالی که اسپرسو سنتی به دلیل استفاده از رست تیره به داشتن عطر و طعم قوی معروف است، اسپرسوی بلوند که به تازگی رایج شده، از رست لایت یا روشن تهیه می‌شود.

البته هیچ تعریف واحدی برای این نوشیدنی وجود ندارد و اسپرسو بلوند بیشتر یک اصطلاح بازاریابی برای دانه‌های قهوه برشته شده سبک تا متوسط در تهیه اسپرسو است تا یک نوشیدنی واقعی!

در واقع اسپرسو بلوند یک نوشیدنی با رست سبک تر و طعمی لطیف است که به دلیل طعم منحصر به فرد در گذشته به آن “رست دارچینی” می‌گفتند.

اگرچه، توجه به این نکته مهم است که “بلوند” در یکی از دسته‌های اصلی رست قرار نمی‌گیرد.

یکی از مزایای رست‌های سبک، سطح اسیدیته کمتر نسبت به قهوه‌ای است که مدت زمان طولانی تری برشته شده است، به همین دلیل برای معده‌های حساس مناسب‌تر است.

مچنین گفته می‌شود اسپرسو بلوند نسبت به اسپرسو معمولی طعم شیرین‌تری دارد و به خوبی با سیروپ‌های طعم دار و شیر جشدی ترکیب می‌شود.

اسپرسو بلوند چه طعمی دارد؟

بسیاری از دوستداران قهوه ویژگی‌های طعمی اسپرسو بلوند را ترکیبی از نت‌های کاراملی و شکلاتی تصور می‌کنند، در حالی که برخی دیگر معتقدند که این نوشیدنی دارای نت‌های مرکباتی است!

با این حال، طعم اسپرسو بلوند بسیار ملام‌تر از اسپرسو معمولی است، پس اگر عادت به نوشیدن قهوه‌های شیرین‌ و خوشمزه دارید و در عین حال رست‌های تیره را بیش از حد قوی می‌دانید اسپرسو بلوند بهترین انتخاب برای شما است.

رست بلوند برای مدت زمان کوتاه تری نسبت به رست‌های تیره برشته می‌شود که در نتیجه طعمی متفاوت دارد.

تفاوت رست بلوند با رست اسپرسو

اسپرسو بلوند

وجه تمایز اسپرسوی بلوند نیز دقیقا در پروفیل برشته سبک‌تر نهفته است.

در دسته بندی کلی رست قهوه به طور معمول، چهار درجه مختلف وجود دارد که نشان دهنده برشته شدن دانه‌های قهوه شما است:

با این حال، استانداردسازی صنعتی کمی در مورد این دسته‌ها وجود دارد.

فرآیند برشته کردن بر سه ویژگی اصلی قهوه یعنی رنگ، اسیدیته و طعم آن تأثیر می‌گذارد. بطور کلی:

رست‌های تیره تر با طعم تقریبا سوخته مشخص می‌شوند در حالی که رست‌های روشن یا بلوند طعم بسیار سبک تر و اسیدیته بالا‌تری دارند و بسته به نوع دانه مورد استفاده، اغلب حتی می‌توانند دارای نت‌های مرکبات یا شکلاتی باشند.

آیا اسپرسو بلوند قوی‌تر از اسپرسو معمولی است؟

پاسخ این سوال بستگی به این دارد که منظور شما از قوی‌تر چیست! کافئین بیشتر یا طعم قوی‌تر؟

از نظر طعمی اسپرسو بلوند بسیار ملایم‌تر از اسپرسو معمولی است و در عوض فرآیند برشته کردن سبک تر اجازه می‌دهد تا طعم طبیعی دانه‌ها بیشتر بدرخشد. (این طعم را می‌توان با زمان دم آوری طولانی تر افزایش داد.)

مقایسه کافئین اسپرسو بلوند با اسپرسو معمولی

بسیاری از مصرف کنندگان تصور می‌کنند که طعم قوی و غنی رست‌ه تیره تر نشان دهنده سطح بالاتری از کافئین است، اما در حقیقت دانه‌های قهوه در اثر حرارت زیاد ممکن است مقدار کمی از کافئین خود را از دست بدهند.

با این حال تفاوت میزان کافئین اسپرسو معمولی و اسپرسو بلوند بسیار ناچیز است و سطح کافئین نوشیدنی‌های مختلف قهوه بیشتر توسط نوع گیاه تعیین می‌شود تا درجه رست آن!

چگونه اسپرسو بلوند درست کنیم؟

برای رسیدن به یک رست سبک، دانه‌های قهوه را در دمای پایین‌تر و مدت زمان کوتاه‌تری برشته می‌کنند. این کار تضمین می‌کند که دانه‌ها تمامی طعم‌های طبیعی و سطح کافئین خود را حفظ می‌کنند.

برای انجام این کار کافی است دانه‌ها را حرارت داده و پس اولین ترک، فرآیند برشته کردن را متوقف کنید. (پس از اتمام رست، حتما به دانه‌های استراحت دهید.)

مرحله بعدی انتخاب روش دم‌آوری و فرآیند آسیاب متناسب با آن است. (درجه آسیاب بستگی به نوع روش دم آوری اسپرسو دارد.)

  • اگر به دنبال طعم قوی تری هستید، قهوه خود را در یک فرنچ پرس درست کنید.
  • اگر به طعم کلاسیک اسپرسو علاقه دارید، آن را در یک دستگاه اسپرسوساز دم کنید. (به طور کلی، برای یک دستگاه اسپرسوساز، باید اندازه آسیاب آن بافت بسیار ظریفی داشته باشد.)
  • و اگر فضایی برای دستگاه اسپرسوساز ندارید، موکاپات را انتخاب کنید.

آیا اسپرسو بلوند خوب است؟

پاسخ به این سوال تا حد زیادی شخصی است و به سلیقه و ذائقه شما باز می‌گردد.

برخی از افراد ممکن است اسپرسو بلوند را خیلی شیرین بدانند، در حالی که برخی دیگر از طعم منحصر به فرد آن لذت می‌برند.

بطور کلی اگر به دنبال اسپرسوی قوی تری هستید، ممکن است قهوه با رست تیره‌تر یا اسپرسو برای شما مناسب‌تر باشد، اما اگر به نوشیدنی متفاوت‌تری فکر می‌کنید دانه‌های اسپرسو بلوند ارزش چشیدن را دارند!

اگر مطمئن نیستید که این نوع خاص از اسپرسو متناسب با سلیقه شما است یا خیر، توصیه می‌کنیم یکبار هم که شده آن را امتحان کنید و نظر خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی