قهوه کلد برو چیست؟ طرز تهیه قهوه کلد برو به روش‌های مختلف

coffeeyarshakhes-(25)

کلد برو که گاهی به آن قهوه پرس سرد (Cold press coffee) نیز گفته می‌شود، روشی برای دم آوری قهوه با استفاده از آب سرد است. در این مقاله همراه ما باشید تا درباره این نوشیدنی خوش عطر و طعم بیشتر بدانید.

تاریخچه کلد برو

اگرچه سابقه این روش دم‌آوری بطور دقیق مشخص نیست، اما گفته می‌شود در گذشته ملوانان هلندی از روش دم سرد به عنوان راهی برای تهیه قهوه بدون نیاز به آتش استفاده می‌کردند. با این حال ژاپنی‌ها از مدت‌ها قبل از رسیدن کشتی‌های هلندی با استفاده از روش دم سرد، چای دم می‌کردند. پس این روش نخستین‌بار توسط ژاپنی‌ها اختراع شد و به دلیل خوش طعم و دلچسب بودن قهوه تهیه شده با این روش امروزه بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و در منوی بسیاری از رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها وجود دارد. 

قهوه دم سرد نسبت به سایر روش‌های دم‌آوری قهوه چه مزیت‌هایی دارد؟

 • به دلیل شیوه آسان تهیه قهوه کلد برو، هر کسی می‌تواند به راحتی این قهوه را تهیه کند.
 • وقتی قهوه را با آب داغ تهیه می‌کنید، مدتی پس از آماده شدن طعم و تازگی خود را از دست می‌دهد و دیگر قابل استفاده نخواهد بود، اما قهوه تهیه شده با آب سرد تازگی و عطر و طعم خود را تا دو هفته حفظ می‌کند و شما می‌توانید هر زمان که خواستید از آن استفاده کنید بدون اینکه کوچکترین تغییری در طعم آن صورت بگیرد.
 • در دم‌آوری قهوه با استفاده از آب داغ عصاره‌گیری به‌صورت ناقص انجام می‌شود و به دلیل تجزیه شدن اسید‌ها و چربی‌های موجود در دانه‌های قهوه در این روش قهوه نهایی مزه تلخی خواهد داشت. اما در تهیه قهوه با آب سرد عصاره‌گیری در طول چند ساعت و بطور کامل انجام می‌شود و به دلیل اسیدیته پایین، در نهایت قهوه آماده شده طعمی شیرین‌ و دلنشین خواهد داشت.

فواید قهوه کلد برو برای سلامتی

به‌طور کلی قهوه به دلیل داشتن آنتی اکسیدان‌های فراوان، مزایای زیادی برای سلامتی دارد اما قهوه کلد برو به‌طور خاص، به دلیل سطح پایین اسیدیته‌ برای معده‌های حساس مناسب‌تر است و باعث کاهش رفلاکس اسید معده و در نتیجه کاهش اختلالات گوارشی می‌شود.

کافئین موجود در کلد برو

قهوه کلد برو نسبت به روش‌های دیگر تهیه قهوه کافئین بیشتری دارد. دلیل این امر فرایند طولانی دم‌آوری است که باعث می‌شود تمام کافئین موجود در قهوه استخراج شود. از طرف دیگر در این روش از مقدار قهوه بیشتری استفاده می‌شود و همین امر باعث می‌شود تا شاهد کافئین بیشتری در این نوشیدنی باشیم. اگر علاقه به نوشیدن قهوه‌هایی با طعم قوی دارید اما نمی‌خواهید کافئین زیادی مصرف کنید می‌توانید این نوشیدنی را به صورت میلک شیک میل کنید و یا آن را با موادی مانند یخ و بستنی رقیق کنید.

تفاوت کلدبرو با آیسد کافی

آیسد کافی و کلد برو دو نوشیدنی کاملا متفاوت هستند و نباید این دو را با هم اشتباه گرفت. آیسد کافی همان قهوه عصاره‌گیری شده با آب داغ است که همراه با یخ سرو می‌شود اما کلد برو یک روش خاص برای عصاره‌گیری و دم‌آوری قهوه با استفاده از آب سرد است، علاوه بر این روش دم سرد متعلق به نسل سوم قهوه است که در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته در حالی که سابقه آیسد کافی به حدود ۵۰ سال پیش برمی‌گیردد.

طرز تهیه کلد برو

وقتی برای تهیه قهوه خود آب سرد را انتخاب می‌کنید، روند عصاره‌گیری آن آرام‌تر و طولانی تر می‌شود، به همین دلیل برای آماده شدن قهوه کلد‌برو به ۸ الی ۲۴ ساعت زمان نیاز دارید اما با این وجود طرز تهیه آن بسیار آسان است. در تهیه کلد برو از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود، اما تمامی این روش‌ها از فرمول یکسانی پیروی می‌کنند.

نکات مهم در تهیه کلد برو

قبل از اینکه برای تهیه این نوشیدنی دست به کار شوید بهتر است نکاتی را در نظر بگیرید که به شما کمک می‌کند قهوه با کیفیت‌تری داشته باشید.

 • در تهیه کلد برو به دلیل شیوه خاص آماده سازی آن، کیفیت دانه‌ها بیش از سایر روش‌ها اهمیت دارد و نکته بسیار مهم در تهیه این نوشیدنی، استفاده از دانه‌های قهوه با کیفیت و خوش طعم است.
 • در این روش استفاده از درجه آسیاب(گرایند) درشت بسیار اهمیت دارد. پیشنهاد می‌شود در روش دم سرد برای تهیه قهوه درجه آسیاب(گرایند) دستگاه خود را بر روی حالت(Coarse)قرار دهید. (اگر آسیاب دانه‌های قهوه ریز باشد تفاله‌ها از فیلتر قهوه عبور می‌کنند و باعث کدر شدن و بد طعم شدن طعم قهوه می‌شود.)
 • برای تهیه کلد برو به هیچ عنوان از آب گرم استفاده نمی‌شود اما می‌توان از آب با دمای اتاق، آب سرد و آب یخ استفاده کرد.
 • توصیه می‌شود برای ایجاد طعم بهتر در قهوه از آب تصفیه شده استفاده کنید.
 • اگر می‌خواهید کلد برو را مدت زمان بیشتری نگهداری کنید آن به یک ظرف درب دار تمیز انتقال دهید و داخل یخچال بگذارید. این نوشیدنی حداکثر به مدت دو هفته در یخچال قابل استفاده است.
 • در هنگام فیلتر کردن قهوه، از فشار دادن قهوه و یا عجله کردن در صاف کردن نوشیدنی خود‌داری کنید.
 • درب ظرف حاوی نوشیدنی را حتما ببندید تا سایر بوهای موجود در یخچال در طعم و عطر قهوه شما تاثیر نگذارند.

طرز تهیه کلد برو در خانه

 • ابتدا یک ظرف در دار (مانند پارچ فلزی و یا محفظه‌های شیشه‌ای که درب آن‌ به راحتی بسته می‌شود) را انتخاب کنید و قهوه آسیاب شده و آب سرد را داخل آن بریزید.(به ازای هر ۲۰ گرم قهوه ۲۰۰ میلی‌لیتر آب اضافه کنید)
 • این ترکیب را خوب بهم بزنید و مطمئن شوید که تمام قهوه خیس خورده است. سپس درب ظرف را بگذارید.( ممکن است در این مرحله قهوه در سطح آب شناور شود که در این صورت جای نگرانی نیست)
 • مخلوط آب و قهوه را به مدت ۸ الی ۲۴ ساعت داخل یخچال و یا در دمای اتاق قرار دهید تا عصاره‌گیری قهوه بطور کامل انجام شود.
 • بعد از گذشت این زمان قهوه را صاف کنید تا به آرامی ناخالصی‌های قهوه جدا شود.( سعی کنید عمل صاف کردن قهوه را چند بار تکرار کنید تا تمام تفاله‌های قهوه جدا شود.)

تهیه قهوه با فرنچ پرس

 • ابتدا آب و قهوه را درون فرنچ پرس بریزید و سپس به هم بزنید.
 • درب فرنچ پرس را ببندید و به مدت ۸ تا ۲۴ ساعت داخل یخچال قرار دهید تا عصاره‌گیری قهوه انجام شود.
 • بعد از این مدت فرنچ پرس را از یخچال بیرون آورده و پیستون آن را فقط چند سانت پایین بیاورید( توجه کنید که پستون را انتها فشار ندهید زیرا این امر دانه‌های قهوه را تحریک می کند و باعث می‌شود قهوه طعم تلخ خود را آزاد کند). بهتر است در هنگام استفاده از فرنچ پرس از یک فیلتر ثانویه مانند فیلتر کاغذی استفاده کنید تا تفاله‌های قهوه بطور کامل جدا شوند.
 • بهتر است برای جدا کردن کامل تفاله‌هی قهوه فیلتر قهوه را چند بار تکرار کنید تا جایی که دیگر قهوه ته نشین شده ای ته پارچ نبینید.
 • نوش جان!

تهیه قهوه با استفاده از قهوه ساز کلد برو

به منظور بهبود روند خیساندن قهوه و عصاره‌گیری بهتر آن می‌توانید از قهوه‌ساز کلد برو استفاده کنید. این دستگاه تاثیری در مدت زمان آماده شدن قهوه ندارد اما با استفاده از آن قهوه کلد‌بروی با کیفیت‌تری خواهید داشت.

بطور کلی قهوه ساز کلد برو از سه مخزن تشکیل شده است. در مخزن بالایی آب ریخته می‌شود و مخزن میانی محل قرار گیری قهوه است(این دو مخزن از طریق یک شیر به هم متصل می شوند)، در مخزن زیرین نیز قهوه عصاره‌گیری شده ریخته‌ می‌شود.

 • برای تهیه قهوه با این روش ابتدا فیلتر را در مخزن میانی قرار دهید و قهوه آسیاب شده را بر روی آن بریزید.
 • سپس آب را در مخزن بالایی ریخته و شیر مابین دو مخزن را باز کنید.(هر چقدر شیر را بیشتر باز کنید زمان آماده شدن قهوه کمتر می‌شود).
 • به مدت ۸ الی ۲۴ ساعت صبر کنید تا عصاره‌گیری قهوه تمام شود.
 • بعد از تمام شدن عصاره‌گیری مخزن زیرین را جدا کرده و قهوه را داخل فنجان بریزید.نوش جان!

مزایای استفاده از دستگاه قهوه‌ساز کلد برو

 • به دلیل محکم بودن درب‌ این دستگاه، می‌توانید از بسته بودن کامل محفظه قهوه اطمینان حاصل کنید و مطمئن باشید که سایر رایحه‌های محیط اطراف قهوه تان را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. 
 • این دستگاه طوری طراحی شده که عطر و طعم نوشیدنی شما را به مدت دو هفته تازه نگه‌می‌دارد.
 • فیلتر‌های این دستگاه مانع از عبور تفاله‌های قهوه به فنجان شما می شوند و باعث می شوند شما قهوه تمیز و بدون تفاله داشته باشید. این فیلتر‌ها چند بار مصرف و قابل شست و شو هستند و شما می‌توانیدی بار‌ها از آن‌ها استفاده کنید.
 • جنس بدنه دستگاه قهوه‌ساز کلد برو از پلاستیک، فلز ضد زنگ و یا شیشه با جنس پیرکس است بنابراین نباید مانند فرنچ پرس نگران شکستن شیشه باشید.
 • استفاده از آن‌ها بسیار آسان است و تنها باید قهوه آسیاب شده به آن‌ها اضافه کنید.بعد از ۲۴ ساعت قهوه شما آماده خواهد بود.

سرو کلد برو

قهوه آماده شده با استفاده از دم سرد بسیار غلیظ است و معمولا آن را با آب و یا چند تکه یخ رقیق می‌کنند. برای سرو کلد برو، آن را داخل یک فنجان پر از یخ بریزید و بعد مقداری آب تصفیه شده آن اضافه کنید. در صورت تمایل می‌توانید نوشیدنی خود را خامه و یا شیر میل کنید و لذت ببرید. همچنین شما می‌توانید با توجه با علاقه و ذائقه خود قهوه را در هر دمایی که دوست دارید سرو کنید. برخی افراد ترجیح می‌دهند کلد برو خود را گرم کنند و سپس آن را بنوشند و معتقد اند در دمای بالاتر طعم این قهوه بهتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی