huyk

چای سلطنتی انگلستان؛ هر آنچه باید درباره چای ارل گری بدانید!

برای بسیاری از دوستدارن چای، نوشیدن چای طعم‌دار یه راه جالب و منحصر به فرد برای کشف طیف وسیعی از طعم‌های ظریف موجود در چای است. ارل گری نوعی چای طعم‌دار معروف و گران قیمت است که به دلیل طعم خاص و بی‌نظیر، طرفداران بی‌شماری در سراسر جهان دارد. اگر علاقه‌مند به چای و تجربه‌های جدید از این نوشیدنی جذاب هستید در این مقاله با کافی‌یار همراه باشید.

چای ارل گری چیست؟

همانطور که می‌دانید چای طعم دار به نوشیدنی گفته می‌شود که از ترکیب یکی از انواع چای (چای سیاه، چای سفید، چای سبز، چای اولانگ و چای پوئر) با انواع میوه‌، گل، ادویه، روغن، عصاره و طعم‌های طبیعی یا مصنوعی معطر تهیه می‌شود.

ارل گری یکی از شناخته شده ترین چای‌های طعم دار در جهان است که بطور سنتی از ترکیب ساده‌ چای سیاه و روغن ترنج بدست می‌آید. (ترنج نوعی مرکبات با ظاهر و طعمی بین پرتقال و لیمو با کمی گریپ فروت و لیموترش است)

البته در تهیه این نوشیدنی ممکن است از سایر انواع چای مانند چای سبز، اولانگ و رویبوس نیز استفاده شود.

ارل گری نوعی چای بریتانیایی است و به دلیل همنامش به طور خاص یک نوشیدنی شیک و لوکس در نظر گرفته می‌شود.

برخی  از انواع شناخته شده چای ارل گری در سراسر جهان عبارت اند از:

 • انگلیسی‌ها طرفدار چای‌های طعم دار و چای سیاه Lapsang Souchong چینی با ارل گری برای یک نسخه دودی هستند.
 • لیدی گری یک ترکیب ارل گری است که گفته می‌شود ظریف تر و گلدارتر از ارل گری سنتی است، اما اکثر تولیدکنندگان که این ترکیب را به بازار عرضه می‌کنند، رویکردهای متفاوتی دارند.
 • فرانسوی‌ها اسطوخودوس محبوب خود را به ارل گری اضافه می‌کنند تا یک ارل گری با رگه‌های کاملاً پاریسی داشته باشند.
 • ارل گرین (Earl Green) با استفاده از چای سبز به جای سیاه مخلوط می‌شود.
 • رویبوس ارل گری دارای گیاه رویبوس قرمز آفریقای جنوبی است که معمولاً به عنوان چای قرمز با طعم ترنج به بازار عرضه می‌شود. (دوستداران چای ارل گری که به دنبال گزینه‌های بدون کافئین هستند، به سمت این ترکیب گرایش پیدا می‌کنند)

طعم

این چای ترکیبی از طعم شیرین، گلی، ترش و تلخ ترنج با طعم قوی، پر بادی و مالتی چای سیاه است.

بسیاری از افراد معتقدند افزودن روغن ترنج به چای سیاه برخی از نت‌های قابض یا تلخی که ممکن است در برگ‌های چای سیاه وجود داشته باشد را پنهان می‌کند.

محتوای کافئین

محتوای کافئین موجود در چای ارل گری که با پایه چای سیاه ساخته شده است، مشابه هر فنجان چای سیاه دیگری خواهد بود.

با این حال، مانند هر نوشیدنی دم شده از یک گیاه کافئین دار، عوامل زیادی وجود دارد که می‌تواند سطح کافئین را در فنجان چای سیاه ارل گری تعیین کنند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به  نحوه پردازش گیاه و شیوه دم‌آوری اشاره کرد.

نکته: بین قهوه، چای سیاه و چای سبز، قهوه به طور کلی دارای بیشترین میزان کافئین در هر ۸ اونس است. قهوه (۹۵ تا ۲۰۰ میلی گرم)، سپس چای سیاه (۱۴ تا ۶۱ میلی گرم)، و سپس چای سبز (۲۴ تا ۴۰ میلی گرم). 

بیشتر بخوانید: کدام خوراکی‌ها کافئین دارند؟ آشنایی با نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های کافئین‌دار

تاریخچه

با وجود اینکه بسیاری افراد چای ارل گری را یک اختراع انگلیسی می‌دانند، اما در حقیقت باید گفت که تمامی چای‌های معطر و طعم دار منحصر به فرد جهان، چینی هستند.

در گذشته استادان چای اولیه چینی به منظور جلب توجه امپراطوران آن زمان و فروش چای‌های عجیب و غریب به بازرگانان تجاری در سراسر جهان که هنگام بازگشت به دنبال چای با طعم‌های منحصر به فرد خاور دور بودند، به طور مداوم روش‌هایی را برای ایجاد چای‌های جدید‌‌ آزمایش می‌کردند.

آن‌ها از گل‌های یاس معطر و غنچه‌های رز وحشی گرفته تا پرتقال تلخ و میوه‌های شیرین لیچی، انواع عطر و طعم را در طول فرآوری به چای خود تزریق کردند تا نوشیدنی‌های متمایز و بسیار منحصر به فرد ایجاد کنند.

طبق شواهد موجود اولین نسخه از چای ارل گری توسط یکی از استادان چای چینی به عنوان هدیه‌ای برای چارلز گری، دومین ارل گری و نخست وزیر بریتانیا از سال ۱۸۳۰ تا ۱۸۳۴ تهیه شد.

به گفته خانواده گری، این استاد چای از ترنج به عنوان طعم دهنده برای جبران طعم آهک موجود در آب چاه املاک ارل گری، هاویک هال، نزدیک نیوکاسل، انگلستان استفاده کرد.

همسر ارل گری، لیدی گری، پس از نوشیدن چای ارل گری آنقدر طعم آن را دوست داشت که از تاجران چای در لندن خواست تا این چای را مجددا برای او تهیه کنند.

درباره اینکه دقیقاً کدام تاجر چای انگلیسی اولین ترکیب چای ارل گری را به بازار عرضه کرده بحث‌های زیادی وجود دارد، اما چیزی واضح است این است که چای ارل گری پس از گذشت مدت کوتاهی، در جامعه لندن گسترش یافته و به یک عضو جدا نشدنی از فرهنگ چای انگلیسی تبدیل شده است.

طعم‌دار کردن چای

بطور کلی، یک چای در حین تولید و در اواخر فرآوری، معمولاً پس از خشک شدن برگ‌های چای، طعم‌دار یا معطر می‌شود.

یکی از راه‌های طعم‌دهی چای این است که آن را پس از آماده سازی با گل‌ها، گیاهان و ادویه‌ها مخلوط می‌کنند تا علاوه بر اینکه از نظر بصری جذاب باشند، به آرامی عطر و طعم خود را به برگ‌های چای منتقل کنند.

یکی دیگر از روش‌های طعم‌دهی چای، اسپری کردن یا پوشاندن چای با عصاره‌ها، اسانس‌ها یا مواد طعم‌دهنده در طول یا بعد از فرآیند خشک کردن است. (این کار عطر و طعم بسیار قوی‌تری به چای می‌دهد)

چای ارل گری چگونه تهیه می‌شود؟

بطور کلی هیچ قاعده کلی برای تهیه چای ارل گری وجود ندارد، به همین دلیل است که طعم هر چای ارل گری که تا به حال امتحان کرده اید، احتمالاً کمی متفاوت از دیگری است.

نسبت استفاده از طعم دهنده به چای و همچنین طعم‌های موجود در چای طعم‌دار نیز ممکن است بسته به مارک چای و تولید کننده آن کاملا متفاوت باشد.

با این حال برخی از مهم ترین متغیرها در نحوه تهیه چای ارل گری عبارتند از:

نوع چای مصرفی

ارل گری بطور کلاسیک با پایه‌ای از برگ‌های چای سیاه درست می‌شود، با این حال چای سیاه استفاده شده می‌تواند هر نوع از سیلان گرفته تا هندی و آفریقایی متغیر باشد.

نکته: طعم چای سیاه می‌تواند شیرین و گلدار یا غنی و مالتی باشد و این موضوع کاملا به terroir (ویژگی‌های جغرافیایی، آب و هوا و فرهنگ) گیاه چای و سبک پردازش استاد چای بستگی دارد.

نوع ترنج مورد استفاده

بطور کلی در تهیه چای ارل گری هم از ترنج مصنوعی و هم از ترنج طبیعی استفاده می‌شود، اما ترنج مصنوعی در بین تولیدکنندگان محبوب‌تر است، زیرا طعم آن ثابت بوده و مرکبات واقعی ندارد، بنابراین مصرف آن برای کسانی که نسبت به مصرف مرکبات حساس هستند، بی‌خطر است.

در مقابل، طعم ترنج طبیعی بسته به محل کشت و نحوه فرآوری آن می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

مقدار ترنج استفاده شده

هنر و سبک استاد چای نه تنها نوع ترنج، بلکه میزان استفاده از آن را در یک ترکیب خاص ارل گری مشخص می‌کند.

بسته به طعم چای پایه، یک استاد چای ممکن است تصمیم بگیرد از مقدار ملایمی از روغن ترنج استفاده کند تا طعم لطیف برگ‌های چای را پنهان نکند، یا بخواهد که به یک چای سیاه پررنگ و تند، مقدار بیشتری ترنج اضافه کند تا در مقابل طعم پررنگ برگ‌های چای مقاومت کند.

آماده سازی ارل گری

چای ارل گری

همیشه از فروشنده چای خود دستورالعمل‌های دم کردن مخصوص چای خریداری شده را بخواهید، زیرا چای‌های طعم دار می‌توانند دمای دم و زمان دم کشیدن ایده آل متفاوتی داشته باشند. با این حال، در اینجا چند نکته کلی برای دم کردن چای ارل گری وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای تهیه تمامی انواع این چای استفاده کرد:

 • همیشه از آب تصفیه شده تازه، خالص و سرد استفاده کنید.
 • اگر ارل گری شما پایه چای سیاه داشته باشد، معمولاً می‌تواند برای مدت زمان طولانی‌تر و در دماهای گرم‌تر نسبت به چای‌های طعم دار با پایه چای سبز دم شود. (به طور کلی، این چیزی بین ۲۰۰ تا ۲۱۲ درجه است)
 • اگر چای ارل گری شما با توصیه‌های خاصی برای دم‌آوری همراه بود، از آن‌ها استفاده کنید. اما استفاده از حدود ۲ گرم برگ چای در هر ۸ اونس فنجان آب یک شرایط مطمئن است.
 • چای ارل گری خود را در یک ظرف درب دار مانند قوری تهیه کنید و در حین دم‌آوری درب آن را ببندید تا گرمای مورد نیاز برای تهیه چای فراهم شود.
 • از مصرف بیش از حد چای طعم دار خودداری کنید.
 • به یاد داشته باشید، هر چه چای شما مدت زمان طولانی‌تری دم بکشد، طعم آن قوی‌تر می‌شود و برگ‌های چای با سرعت بیشتری تلخی و قابض بودن خود را آزاد می‌کنند.
 • چای خود را بعد از زمان دم کردن توصیه شده بچشید و سپس تصمیم بگیرید که آیا دوست دارید کمی بیشتر دم بکشد یا خیر!
 • چای‌ ارل گری بریتانیایی بطور سنتی به تنهایی و بدون افزودنی‌هایی مانند شیر و شکر سرو می‌شوند.

فواید سلامتی

چای ارل گری به دلیل داشتن کافئین و طعم منحصر به فرد، نوشیدنی محبوبی است. برخی افراد همچنین به فواید سلامتی آن از پیشگیری از سرطان گرفته تا درمان سرماخوردگی قسم می‌خورند.

متأسفانه اکثر این ادعاها هنوز توسط تحقیقات ثابت نشده‌اند، اما تحقیقات برخی از مزایای بالقوه نوشیدن چای ارل گری را برای سلامتی نشان داده است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کاهش فشار خون، کاهش کلسترول و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی اشاره کرد.

به طور متوسط، ۸ اونس چای سیاه دم کرده شامل:

 • کالری: ۰
 • پروتئین: ۰ گرم
 • چربی: ۰ گرم
 • کربوهیدرات: ۰ گرم
 • فیبر: ۰ گرم
 • شکر: ۰ گرم

نکات مهم برای خرید و نگهداری چای ارل گری

 • مانند هر نوع چای دیگری، نگهداری یک چای طعم‌دار به درستی تضمین می‌کند که چای شما تا زمانی که ممکن است در کابینت شما تازه بماند.
 • همیشه ایده خوبی است که چای را از یک شرکت معتبر خریداری کنید که می‌تواند به شما بگوید چه زمانی و چگونه چای فرآوری و بسته بندی شده است و همچنین نکات نگهداری و تازگی را ارائه دهد.
 • به طور کلی، یک چای سیاه اکسید شده نسبت به چای سبز ظریف خود پایدارتر است، اما چای‌هایی که طعم دار شده‌اند، ماندگاری کوتاه تری نسبت به چای سیاه معمولی دارند.
 • در حالی که چای طعم‌دار شما واقعاً «بد»نمی‌شود، اما اگر زیاد بماند کهنه می‌شود و قطعاً قدرت طعم خود را از دست می‌دهد.
 • اگر به درستی در مکانی خنک و تاریک و در ظرفی غیر شفاف و دربسته و دور از نور، رطوبت و وسایل انباری مانند قهوه و ادویه جات نگهداری شود، چای‌های طعم دار می‌توانند شش ماه تا یک سال باقی بمانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.