قهوه فرانسه چیست؟ طرز تهیه قهوه فرانسه

coffeeyarshakhes-(44)

 قهوه فرانسه یکی از روش‌های دم‌آوری قهوه است که نخستین بار توسط فرانسوی‌ها ابداع شد. این نوشیدنی در اروپا محبوبیت زیادی دارد و به دلیل روش خاص آماده‌سازی آن، بسیار پر خاصیت است. در این مقاله قصد داریم این نوشیدنی خوش طعم و پر طرفدار را به شما معرفی کنیم!

افسانه‌ای درباره تاریخچه قهوه فرانسه

درباره تاریخچه این قهوه افسانه‌ای وجود دارد. طبق این افسانه، یک فرد فرانسوی برای جدا کردن ذرات قهوه از ظرف نوشیدنی خود از یک فیلتر پارچه‌ای متصل به یک میله فلزی استفاده کرد و این کار بطور کاملا اتفاقی منجر به اختراع یکی از پر‌طرفدار ترین نوشیدنی‌های جهان شد.

طرز تهیه قهوه فرانسه

تهیه این نوشیدنی بسیار آسان است و برای درست کردن آن از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود، اما بطور کلی در تمام این روش‌ها آب از میان پودر قهوه عبور کرده و بعد از گذشتن از فیلتر، نوشیدنی آماده می‌شود.

نکاتی برای تهیه قهوه فرانسه با کیفیت

 • برای تهیه این نوع قهوه به ازای هر فنجان ( ۲۲۶ میلی‌لیتر) به ۲ قاشق غذاخوری دانه قهوه نیاز داریم.
 • کیفیت آب در مزه قهوه بسیار تاثیر گذار است، پس سعی کنید از آب معدنی و یا تصفیه شده برای تهیه قهوه استفاده کنید.
 • برای تهیه این نوع قهوه به هیچ عنوان از آب خیلی جوش استفاده نکنید، زیرا دمای بالای آب باعث سوختن پودر قهوه‌ و بدطعم شدن آن می‌شود.( دمای آب مناسب حدود ۹۱ تا ۹۳ درجه سانتی‌گراد است)
 • بهتر است برای تهیه قهوه فرانسه از رست ملایم و به اصطلاح مدیم رست استفاده کنید.
 • درجه گرایند(آسیاب) برای تهیه این نوشیدنی حتما باید درشت و یکدست باشد، زیرا در غیر این‌صورت دانه‌های ریز قهوه از فیلتر عبور کرده و باعث تلخ شدن قهوه شما می‌شود.
 • اگر برای تهیه این قهوه از فرنچ‌پس استفاده می‌کنید، قبل از دم کردن قهوه مقداری آب داغ داخل آن ریخته و بچرخانید تا فرنچ‌پرس گرم شود، سپس آب را تخلیه کنید.
 • همچنین برای تهیه این نوع قهوه بهتر است از ترکیب دانه‌های عربیکا و روبوستا باهم استفاده شود. (درصد استفاده از هر‌کدام کاملا سلیقه‌ای است) 
 • در صورت استفاده از فرنچ‌پرس، قهوه را بلافاصله پس از آماده‌شدن، از داخل فرنچ‌پرس خارج کنید تا باعث عصاره‌گیری بیش از حد قهوه و غلیظ‌‌تر و تلخ‌تر شدن آن نشود.

تهیه قهوه فرانسه با فرنچ‌پرس

همانطور که گفته شد، برای تهیه قهوه فرانسه به ازای هر فنجان ( ۲۲۶ میلی‌لیتر) به ۲ قاشق غذاخوری دانه قهوه با گرایند درشت نیاز داریم.

ابتدا آب را می‌جوشانیم و مدتی صبر می‌کنیم تا دمای آن کمی کاهش یابد.

قهوه را داخل فرنچ پرس ریخته و سپس مقدار کمی از آب را به صورت دایره‌ای بر روی قهوه می‌ریزیم، به‌طوری که قهوه کمی خیس بخورد و کف کند.

چند ثانیه (حدود ۴۰ ثانیه) صبر کرده و سپس باقی‌مانده آب را نیز به‌صورت چرخشی به قهوه اضافه می‌کنیم و با قاشق به سرعت مخلوط را هم می‌زنیم.

درپوش فرنچ پرس را بسته، اهرم را به آرامی سر جای خود قرار می‌دهیم و ۳ الی ۴ دقیقه صبر می‌کنیم تا عصاره‌گیری قهوه انجام شود.

سپس اهرم صافی فرنچ‌پرس را به آرامی به سمت پایین هل می‌دهیم تا قهوه صاف شود. قهوه شما آماده است. نوش جان!

برای ایجاد طعم بهتر، در صورت تمایل می‌توانید به قهوه فرانسه شیر گرم، عسل، کاکائو، دارچین و یا عصاره وانیل اضافه کنید.

طرز تهیه قهوه فرانسه با قهوه‌ساز برقی

استفاده از قهوه‌ساز برقی یک راه آسان برای تهیه قهوه فرانسه است. این دستگاه شامل یک قوری، یک محفظه قهوه و یک محفظه آب است. برای کار با این دستگاه، کافی‌است فیلتر را داخل دستگاه گذاشته و قهوه و آب را در محفظه مخصوص به خود بریزید. پس از چند دقیقه دستگاه به صورت خودکار قهوه آماده‌شده را داخل قوری می‌ریزد. پس از اتمام کار فیلتر را خارج کرده و با یک دستمال جایگاه آن را تمیز کنید.

طرز تهیه قهوه فرانسه با فنجان و فیلتر

در این روش ابتدا یک صافی بر روی دهانه فنجان قرار داده و پودر قهوه را داخل آن می‌ریزند. سپس مقدار کمی از آب را به‌صورت چرخشی بر روی قهوه می‌ریزند تا خیس خورده و کف کند. بعد از چند ثانیه بقیه آب را اضافه می‌کنند تا قهوه به‌شکل قطره‌ای از صافی رد شده و وارد فنجان شود.

سرو قهوه فرانسه

این قهوه به دلیل بافت سبکی دارد بیشتر در وعده صبحانه استفاده می‌شود. همچنین به دلیل رقیق بودن و داشتن کافئین کمتر نسبت به سایر قهوه‌ها آن را در فنجان‌های بزرگ‌ (معمولا ۱۵۰ میلی‌لیتر) و یا ماگ سرو می‌کنند.

تفاوت قهوه فرانسه با اسپرسو 

 • مهم‌ترین تفاوت قهوه فرانسه و اسپرسو را می‌توان در غلظت این دو نوشیدنی دانست، چرا که اسپرسو یکی از غلیظ‌‌‌‌ترین قهوه‌های جهان محسوب می‌شود در حالی که قهوه فرانسه بسیار رقیق است.
 • یکی دیگر از تفاوت‌های قهوه فرانسه و اسپرسو در اندازه گرایند آن‌ها است. گرایند دانه‌های قهوه فرانسه درشت است اما در اسپرسو از گرایند بسیار ریز استفاده می‌شود.
 • از نظر طعم نیز این دو نوشیدنی کاملا متفاوت هستند. اسپرسو به دلیل غلظت زیادی که دارد، تلخ‌ترین نوع قهوه به شمار می‌رود در صورتی که قهوه فرانسه یکی از انواع قهوه‌هایی است که تلخی کمی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی