coffeeyarshakhes-(86)

فرنچ پرس (French Press) چیست؟ طرز تهیه قهوه با فرنچ پرس

استفاده از فرنج پرس یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای تهیه قهوه است و در صورت استفاده صحیح از آن یک فنجان قهوه خوش طعم و با کیفیت خواهید داشت. در این مقاله قصد داریم این ابزار کاربردی را به شما معرفی و نحوه صحیح استفاده از آن را بیان کنیم.

فرنچ پرس چیست؟

فرنچ پرس متداول‌ترین ابزار برای تهیه قهوه به روش غوطه‌وری است که از دو بخش اصلی اهرم فیلتر و مخزن تشکیل شده است. این وسیله با حرارت مستقیم کار نمی‌کند و نوشیدنی تهیه شده با استفاده از آن دارای بادی و طعم قوی است. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد فرنچ پرس توانایی کنترل تمامی متغیر‌های قهوه از جمله، درجه حرارت آب، زمان دم‌آوری و… است و از همه مهمتر اینکه اگر از این وسیله به شیوه صحیح استفاده کنید، می‌توانید از تمامی رایحه و طعم‌های متنوع قهوه‌ لذت ببرید.

تاریخچه

تاریخچه فرنج پرس

درباره منشاء فرنچ پرس و اینکه اولین‌بار توسط فرانسوی‌ها اختراع شده یا ایتالیایی‌ها بحث‌هایی وجود دارد، اما گفته می‌شود این ابزار نخستین بار در سال ۱۸۵۲ و توسط دو فرد فرانسوی به نام‌های مایر (Mayer) و دلفرگ (Delforge) طراحی شده است. همچنین نسخه مدرن آن که شباهت زیادی به فرنچ‌پرس‌های امروزی دارد توسط دو طراح میلانی به نام‌های آتیلیو کالیمانی (Attilio Calimani) و جولیو مونتا (Giulio Moneta) ابداع و ثبت اختراع شده است.

طرز تهیه قهوه با فرنچ پرس

تهیه قهوه با استفاده از این وسیله بسیار آسان است و شما می‌توانید به راحتی و با دنبال کردن مراحل زیر یک قهوه عالی تهیه کنید.

ابتدا آب را بجوشانید و حدود ۴۰ ثانیه صبر کنید تا حرارت آن کمی فروکش کند و به حدود ۹۵ درجه سانتی گراد برسد.

قهوه آسیاب شده را داخل فرنج پرس بریزید و کمی تکان دهید تا قهوه‌ها هم سطح شوند.

تهیه قهوه با استفاده از فرنج پرس

آب گرم اضافه کنید و مطمئن شوید که تمام قهوه‌ به خوبی با آب اشباع شده‌ است.

طرز تهیه قهوه

قهوه و آب را به آرامی بهم بزنید، سپس ۳۰ ثانیه صبر کنید.

دم‌آوری قهوه با استفاده از فرنج پرس
  • درب فرنج پرس را بگذارید و ۴ دقیقه منتظر بمانید تا قهوه دم‌بکشد.
  • بعد از گذشت ۴ دقیقه به آرامی پیستون فرنچ‌پرس را فشار دهید تا به پایین برسد. (بهتر است در طول فرآیند فیلتر قهوه، فشار آرام و مداوم باشد)
فیلتر کردن قهوه

نکات مهم در هنگام تهیه قهوه با فرنچ پرس

  • نسبت آب و قهوه برای تهیه قهوه با استفاده از فرنچ پرس معمولا ۱:۱۵ است، اما شما می‌توانید با توجه به سلیقه و ذائقه خود این نسبت را تغییر دهید. 
  • به دلیل امکان استخراج بیش از حد طعم‌ها در این روش انتخاب درجه گرایند مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است، بهترین درجه برای آسیاب دانه‌های قهوه برای فرنج پرس کاملا درشت و مانند ذرات شن و ماسه است. ( تمامی ذرات قهوه باید یکدست و هم اندازه آسیاب شوند)
  • اگر از درجه گرایند (آسیاب) مناسب برای قهوه استفاده کرده باشید، فشار دادن فیلتر به سمت پایین کمی سخت انجام می‌شود، پس اگر می‌توانید پیستون را به راحتی به سمت پایین فشار دهید یعنی درجه گرایند بسیار درشت است و استخراج طعم‌ها بطور ناقص انجام می‌شود.
  • پس از دم‌آوری قهوه با استفاده از فرنچ پرس بلافاصله آن را سرو کنید و یا اگر قصد نوشیدن سریع قهوه را ندارید حتما آن را به ظرف دیگری منتقل کنید تا از استخراج بیش از حد طعم‌ها و در‌نتیجه تلخ شدن نوشیدنی جلوگیری شود.
  • از تمیز بودن فرنچ پرس اطمینان حاصل کنید، زیرا قهوه‌های قدیمی که در فیلتر گیر کرده باشند کیفیت نوشیدنی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.