rgrg

همه چیز درباره آیریش کافی؛ نگاهی به داستان جذاب قهوه ایرلندی

قهوه ایرلندی از ترکیب دو نوشیدنی بسیار پرطرفدار یعنی قهوه و الکل تهیه شده و می‌توان آن را یکی از عجیب‌ترین نوشیدنی‌هایی دانست که تا به امروز در دنیای قهوه اختراع شده است. البته قهوه ایرلندی جزو نوشیدنی‌های الکلی است که مصرف آن در ایران غیر مجاز محسوب می‌شود و این مقاله تنها برای بالا بردن اطلاعات شما درباره نوشیدنی‌های مختلف قهوه و تاریخچه جذاب آن‌ها است.

قهوه ایرلندی چیست؟

قهوه ایرلندی یا آیریش کافی (Irish coffee) یک نوشیدنی گرم و الکلی است که بطور سنتی از ترکیب قهوه، ویسکی ایرلندی، شکر قهوه‌ای و خامه فرم گرفته تهیه می‌شود.

البته خامه استفاده شده در آیریش کافی باید تا انتهای نوشیدن در بالای لیوان باقی بماند و به هیچ عنوان هم زده نشود.

این نوشیدنی در تمامی فصول سال تهیه و سرو می‌شود، اما اکثر افراد ترجیح می‌دهند آن را در فصل سرد سال یعنی پاییز و زمستان بنوشند.

تاریخچه

تاریخچه قهوه ایرلندی

قهوه ایرلندی اولین بار در سال ۱۹۴۲ برای سرنشینان یک هواپیمای مسافربری سرو شد و ایرلند و آمریکا هر دو در اختراع آن نقش پررنگی ایفا کرده‌اند.

در آن زمان یک هواپیمای مسافربری به مقصد نیویورک به دلیل شرایط نامساعد جوی تصمیم گرفت در فوینز فرود آید و خدمه آن، از مسافران هواپیما درخواست کردند تا برای خوردن و نوشیدن به رستوران فرودگاه بروند.

سرآشپز این رستوران که یک فرد ایرلندی بود، تصمیم گرفت برای گرم کردن مسافران، مقداری ویسکی ایرلندی به قهوه آن‌ها اضافه کند.

یکی از مسافران که از خلاقیت سرآشپز و طعم نوشیدنی هیجان زده شده بود بود از او پرسید که آیا از قهوه برزیلی در تهیه این نوشیدنی استفاده کرده یا خیر؟ و سرآشپز به شوخی پاسخ داد: نه این یک قهوه ایرلندی بود!!!

سرو آیریش کافی در فنجان‌های مخصوص

زمانی که جو شریدان (همان سرآشپز معروف) برای اولین بار از مسافران هواپیما پذیرایی کرد، هیچ ظروف شیشه‌ای شیکی برای نمایش نوشیدنی خود نداشت، اما پس از این ماجرا، با یک لیوان بلند وارد دفتر رئیس شد تا نوشیدنی را به او نشان دهد! این کار شرایدن مورد استقبال رئیس رستوران قرار گرفت و از آن زمان به بعد این ظروف شیشه‌ای به لیوان قهوه سنتی ایرلندی تبدیل شدند.

آیریش کافی مدرن

امروزه انواع محبوبی از قهوه ایرلندی وجود دارد که برای تهیه آن‌ها از خامه ایرلندی بیلیز استفاده می‌کنند، اما این ماده از اقلام تشکیل دهنده در دستورالعمل اصلی آیریش کافی نیست.

طرز تهیه قهوه ایرلندی

آیریش کافی

مواد لازم

  • ۳/۴ فنجان خامه فرم گرفته
  • ۱ تا ۱ و ۱/۲ قاشق غذا‌خوری شربت افرا
  • ۱ و ۱/۲ قاشق چای‌خوری عصاره وانیل
  • ۱/۲ فنجان ویسکی ایرلندی
  • ۱/۲ فنجان قهوه قوی تازه دم شده

طرز تهیه

  • برای تهیه این نوشیدنی ابتدا شکر را به همراه قهوه داخل لیوان دلخواه ریخته و به خوبی ترکیب می‌کنند.
  • سپس ویسکی ایرلندی را اضافه می‌کنند و مجددا هم می‌زنند.
  • در مرحله آخر خامه را با یک قاشق به آرامی بر روی نوشیدنی قرار می‌دهند و تا زمانی که داغ است آن را سرو می‌کنند.

نکات مهم

استفاده از دانه‌های قهوه باکیفیت و آسیاب آن‌ها درست قبل از شروع فرآیند دم‌آوری، نقش کلیدی در کیفیت نوشیدنی نهایی ایفا می‌کند.

شما می‌توانید به جای شکر قهوه‌ای از شربت افرا نیز استفاده کنید. (شربت افرا راحت‌تر با قهوه ترکیب می‌شود)

برخی افراد برای تهیه این نوشیدنی از سیروپ آیریش استفاده می‌کنند که طعمی جدید به نوشیدنی‌های قهوه می‌دهد.

قبل از ریختن قهوه در لیوان ابتدا مقداری آب داغ را به مدت یک یا دو دقیقه داخل لیوان بریزید و سپس آن را خالی کنید تا لیوان گرم شود.

برای نوشیدن قهوه اصیل به سبک ایرلندی خامه را به هیچ عنوان هم نزنید و اجازه دهید هنگام نوشیدن در بالای قهوه باقی بماند. (قهوه داغ از طریق کرم سرد نوشیده می‌شود تا تجربه‌ای بی‌نظیر داشته باشید)

پیشنهاد ما به شما این است که برای تهیه قهوه ایرلندی قهوه را قوی‌تر از حالت معمولی دم کنید تا بعد از ترکیب با مواد دیگر طعم آبکی نداشته باشد.

برای آیریش کافی بهتر است از قهوه فرانسه یا سایر قهوه‌های دمی استفاده شود.

در صورت تمایل، قهوه ایرلندی را با خامه فرم گرفته، خرده‌های شکلات و شکر قهوه ای تزیین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.