قهوه ماراگوگیپ (Maragogipe) چیست؟ هر آنچه که باید در مورد این قهوه نادر بدانید

coffeeyarshakhes-(106)

ماراگوگیپ یکی از کمیاب‌ترین گونه‌های قهوه‌ در جهان محسوب می‌شود و امروزه به دلیل داشتن عطر و طعم فوق‌العاده مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان به قهوه قرار گرفته است. در این مقاله قصد داریم این گونه قهوه نادر و گران‌قیمت را به شما معرفی کنیم.

قهوه ماراگوگیپ چیست؟

ماراگوگیپ (Maragogipe) حاصل یک جهش ژنتیکی گیاه تایپیکا است که اولین بار در منطقه ماراگوگیپ در ایالت باهیا برزیل کشف شد. میوه‌های این گیاه در مقایسه با سایر دانه‌های گونه عربیکا بسیار بزرگ هستند، به همین دلیل به آن قهوه فیل (elephant coffee) نیز گفته می‌شود و در حال حاضر در چندین کشور جهان پرورش می‌یابد.

ویژگی‌های کلی

عطر و طعم

طعم میوه‌ای شیرین و ظریف با نت‌هایی از ادویه و شکلات و عطر ملایم و مطبوع

اسدیتیه

کم

بادی

زیاد

رست مناسب

متوسط

کشت و پرورش گیاه ماراگوگیپ

قهوه ماراگوگیپ

گیاه ماراگوگیپ در ارتفاع ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ متری کشت می‌شود و برای رشد به خاک آتشفشانی غنی، آب و هوای گرمسیری و سایه کافی نیاز دارد. تولید گیلاس در اندازه مناسب برای گیاه پنج سال طول می‌کشد و به دلیل عملکرد کم، بزرگ بودن درختان و شرایط دشوار برای برداشت تنها تعداد کمی از کشاورزان به کشت و پرورش این گیاه می‌پردازند.

برداشت و فرآوری قهوه ماراگوگیپ

ماراگوگیپ

از آنجا که تعداد بسیار کمی درخت ماراگوگایپ در مزرعه وجود دارد، فقط یک نفر وظیفه چیدن گیلاس‌های رسیده قهوه را برعهده دارد و بعد از برداشت در مدت ۴۸ ساعت کاملاً شسته و در پاسیو یا تخت‌های مرتفع به مدت ۷ الی ۱۰ روز بسته به آفتاب خشک می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی