9D9

قهوه تک خاستگاه (Single Origin) چیست و چه تفاوتی با قهوه ترکیبی دارد؟

این روز‌ها اصطلاح قهوه تک خاستگاه یا سینگل اورجین یکی از ترند‌های جذاب در دنیای قهوه است که به دلیل کیفیت بالا، تقاضا برای خرید آن روز به روز افزایش پیدا می‌کند. در ادامه همراه کافی‌یار باشید تا با قهوه تک‌خاستگاه و ویژگی‌های منحصر به فرد آن بیشتر آشنا شوید.

قهوه تک خاستگاه چیست؟

قهوه تک خاستگاه یا سینگل اوریجین به دانه‌هایی گفته می‌شود که در یک “مزرعه”، “منطقه‌ای کوچک از یک کشور”، “توسط تولید‌کننده‌ واحد” و یا حتی “یک برداشت خاص” تهیه می‌شود و به دلیل داشتن قابلیت ردیابی می‌توان تمامی اطلاعات مربوط به آن (از کشت و پرورش گرفته تا نحوه پردازش، فراوری و…) را بر روی بسته‌بندی مشاهده کرد که این ویژگی به شما امکان می‌دهد تا بتوانید بطور دقیق اصالت قهوه خود را بررسی کنید. (حتی بر روی بسته‌بندی برخی از این دانه‌‌ها نام مالک و قطعه‌ای که قهوه در آن پرورش یافته نیز درج شده است)

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد قهوه‌های تک خاستگاه این است که تمامی آن‌ها در یک مکان خاص پرورش یافته‌اند و بر اساس میزان بارندگی، سنت‌های کشاورزان، شرایط خاص رشد و روش‌های فرآوری شکل گرفته‌اند، به همین دلیل محصول منحصر به فرد آن زمان و مکان خاص هستند.

برای درک بهتر مفهوم قهوه مثال زیر را در نظر بگیرید:

اگر قهوه‌خور حرفه‌ای هستید احتمالا هنگام خرید دانه‌های قهوه بار‌ها و بار‌ها نام قهوه برزیل را شنیده‌اید، با این حال، امروزه این اصطلاح بسیار گسترده به نظر می‌رسد و معمولا برای توصیف قهوه‌های ترکیبی بکار می‌رود، زیرا کشور بزرگی مانند برزیل دارای زیر اقلیم‌های بسیار متفاوتی است و طبیعی است که تفاوت‌های غیرقابل انکاری بین دانه‌هایی که در مناطق مختلف آن برداشت می‌شوند وجود داشته باشد.

نکته: عواملی مانند نوع خاک، آب و هوا، روش‌های تولید و فرآوری و… مواردی هستند که عطر و طعم نهایی نوشیدنی را تعیین می‌کنند، به همین دلیل منشاء قهوه یکی از ملاک‌های اصلی برای سنجش کیفیت آن است.

قهوه ترکیبی در مقابل قهوه سینگل اورجین

قهوه ترکیبی چیست؟

قهوه‌های ترکیبی مخلوطی از دانه‌های قهوه هستند که از مکان‌های مختلف تهیه شده و در کنار هم پردازش می‌شوند، این دانه‌ها می‌توانند از نقاط مختلف در یک منطقه جغرافیایی یا از کشورهای کاملاً جداگانه در سراسر جهان آمده باشند.

اکثر ترکیب‌های قهوه مخلوطی از دانه‌هایی هستند که از دو تا چهار مکان به دست می‌آیند، اما برخی از رستری‌های قهوه ممکن است حتی هشت یا نه نوع را با هم مخلوط کنند.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد قهوه‌های ترکیبی این است که هر بار طعمی ثابت ایجاد می‌کنند و در تمام فصل‌ها در دسترس هستند.

قهوه تک خاستگاه

مهم‌ترین تفاوت‌های قهوه تک خاستگاه و قهوه ترکیبی عبارت‌اند از:

دسترسی

قهوه تک خاستگاه یک محصول فصلی است که محدودیت‌ جغرافیایی دارد، به همین دلیل دسترسی به آن بسیار محدود است و نمی‌توان آن را در مقادیر فراوان تولید کرد (به خصوص زمانی که از یک مزرعه خاص تهیه شود)، در حالی که قهوه‌های ترکیبی معمولا در تمام طول سال و به مقدار انبوه در دسترس هستند.

هزینه

قهوه‌های سینگل اورجین کمیاب بوده و برداشت آن‌ها محدود است، به همین دلیل نسبت به قهوه‌های ترکیبی قیمت بسیار بالا‌تری دارند. 

قابلیت ردیابی

وقتی تمامی دانه‌ها در یک مکان رشد می‌‌‌‌کنند، می‌توان منشاء آن‌ها را بطور دقیق ردیابی کرد که این امر به ارتقای پایداری و تجارت منصفانه کمک می‌کند، اما بسیاری از قهوه‌های ترکیبی قابلیت ردیابی ندارند و منشاء آن‌ها نامشخص است.

طعم

به نظر می‌رسد که بسیاری از قهوه‌خور‌های حرفه‌ای و متخصصان قهوه به طور خاص تجربه منحصر به فرد نوشیدن قهوه سینگل اورجین را ترجیح می‌دهند و آن را به عنوان قهوه در خالص ترین شکل در نظر می‌گیرند.

قهوه سینگل اوریجین یا قهوه ترکیبی؟ کدام بهتر است؟

همانطور که می‌دانید تنوع قهوه‌های ترکیبی و تک خاستگاه بسیار بالا است و تشخیص بهترین نوع قهوه از بین آن‌ها تا حد زیادی به ترجیحات و ذائقه شخصی شما باز می‌گردد، زیرا هر فرد بسته به تمایلات خود نوع خاصی از قهوه را بهترین می‌داند.

اگر از آن دسته افرادی هستید که قهوه خود را با عجله و همراه با مقدار زیادی شیر، شکر و سایر افزودنی‌ها می‌نوشید احتمالا قهوه‌های ترکیبی مناسب شما است، اما اگر ترجیح می‌دهید بنشینید و زمانی را به لذت بردن از طعم‌ها و نت‌های منحصر به فرد موجود در قهوه اختصاص دهید، ما مطمئن هستیم که قهوه تک منشا را دوست خواهید داشت.

قهوه تک خاستگاه در موج سوم

قهوه تک خاستگاه در موج سوم قهوه

در موج سوم قهوه، افراد به دنبال درک عمیق‌تری از مشخصات عطری و طعمی قهوه هستند، به همین دلیل قهوه‌های تک‌ خاستگاه در این موج از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و بسیار پرطرفدار‌اند.

در این موج، علاقه افراد به قهوه‌های اسپشیالیتی تحت تاثیر کافه‌های تخصصی قرار گرفته و روش‌های دم‌آوری جایگزین مانند پوراور و ایروپرس را ارائه می‌دهند که این روش‌ها نت‌های ظریف موجود در دانه‌های قهوه سینگل اوریجین را برجسته می‌کنند و با توجه به گسترش صنعت قهوه و تمایل باریستاها به آزمایش مداوم و نوآوری، هر بار تجربه‌ای شگفت‌انگیز برای دوستداران قهوه ایجاد می‌کنند.

اکنون که با قهوه تک خاستگاه و ویژگی‌های آن آشنا شدید، سفارش یک فنجان با کیفیت و لذیذ برایتان راحت‌تر خواهد بود و حتی می‌توانید از طریق فنجان قهوه بفهمید که هر کدام از قهوه‌ها چه بو و طعمی دارند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.