بهترین زمان برای نوشیدن قهوه کدام است؟ کی قهوه بخوریم؟‌ صبح یا شب؟

coffeeyarshakhes-(77)

همانطور که می‌دانید قهوه یک محرک بسیار معروف به نام کافئین دارد که علاوه بر افزایش سطح انرژی یک تقویت‌کننده عملکرد ورزشی نیز محسوب می‌شود، اما اینکه چه زمانی قهوه بنوشیم تا کافئین موجود در آن بالاترین تاثیر را در بدنمان داشته باشد موضوعی است که در این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم و درباره بهترین زمان نوشیدن قهوه صحبت می‌کنیم.

کورتیزول و قهوه

بسیاری از افراد هنگام بیدار شدن از خواب و یا کمی بعد از آن یک فنجان قهوه می‌نوشند، اما گفته می‌شود که نوشیدن قهوه بلافاصله بعد از بیدار شدن اثرات انرژی‌زای آن را کاهش می‌دهد، دلیل این امر هورمون کورتیزول است که می‌تواند هوشیاری و تمرکز را افزایش دهد و متابولیسم، پاسخ سیستم ایمنی بدن و فشار خون شما را تنظیم کند. این هورمون از یک ریتم خاص برای چرخه خواب و بیداری شما پیروی می‌کند و ۳۰ الی ۴۵ دقیقه بعد از بیدار شدن از خوب به اوج خود می‌رسد و بعد از آن به تدریج تا اواخر روز کاهش پیدا می‌کند.

بهترین زمان نوشیدن قهوه در طول روز

بهترین زمان نوشیدن قهوه در طول روز

بهترین زمان نوشیدن قهوه اواسط تا اواخر صبح است که سطح کورتیزول شما رو به کاهش است. به عنوان مثال اگر شما حوالی ساعت ۶:۳۰ صبح از خواب بیدار می‌شوید زمان مناسب برای نوشیدن قهوه به منظور افزایش انرژی بین ساعت ۹:۳۰ الی ۱۱:۳۰ است.

قهوه و عملکرد ورزشی

بهترین زمان نوشیدن قهوه برای بهبود عملکرد ورزشی
  • تحقیقات نشان داده کافئین خستگی حاصل از ورزش را به تاخیر می‌اندازد و قدرت عضلات را بهبود می‌بخشد.
  • به علاوه قهوه می‌تواند جایگزین بسیار ارزانتری برای مکمل‌های حاوی کافئین مانند پودرهای قبل از تمرین باشد.
  • قهوه همچنین با افزایش ترشح هورمون‌هایی مانند دوپامین باعث بهبود روحیه و لذت بردن از تمرین می‌شود.
  • اگر به دنبال تاثیرات مفید قهوه بر عملکرد ورزشی هستید بهتر است این نوشیدنی را ۳۰ الی۶۰ دقیقه قبل از تمرین مصرف کنید تا اثرات کافئین در بدن به خوبی نمایان شود.

مصرف قهوه قبل از خواب

اثرات تحریک کننده کافئین بین ۳ الی ۵ ساعت در بدن باقی می‌ماند و مصرف قهوه نزدیک به ساعات خواب ممکن است باعث بی‌خوابی در برخی افراد شود، پس برای جلوگیری از اثرات مخرب کافئین و اختلالات خواب، حداقل ۶ ساعت قبل از خواب از مصرف قهوه خودداری کنید.

تاثیر کافئین بر اضطراب

علاوه بر مشکلات خواب کافئین می‌تواند اضطراب را در برخی افراد افزایش دهد، پس اگر اضطراب دارید ممکن است نوشیدن قهوه باعث بدتر شدن آن شود. اگر بعد از نوشیدن قهوه علائمی مانند اضطراب را تجربه می‌کنید ممکن است نیاز به کاهش مصرف کافئین داشته باشید یا به طور کامل از نوشیدن قهوه اجتناب کنید. همچنین می توانید چای سبز را که حاوی یک سوم کافئین موجود در قهوه است جایگزین آن کنید، این نوشیدنی همچنین حاوی اسید آمینه L-theanine است که خاصیت آرام بخشی دارد.

چه مقدار قهوه بی خطر است؟

افراد سالم می توانند روزانه تا ۴۰۰ میلی گرم (معادل ۴ فنجان قهوه) کافئین مصرف کنند. (توصیه برای زنان باردار و شیرده ۲۰۰ میلی گرم کافئین در روز است)

سخن پایانی

نحوه واکنش افراد به کافئین به سلامت و متابولیسم بدن و عادت شما به دریافت منظم کافئین بستگی دارد و ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. همچنین انواع مختلف قهوه حاوی مقادیر متفاوت کافئین هستند، برای مثال یک قهوه با رست تیره حاوی کافئین کمتری نسبت به قهوه‌های با رست سبک‌تر است، بنابراین برای شروع، قهوه با درجه رست تیره‌تر را امتحان کنید و اگر احساس می‌کنید به کافئین بیشتری نیاز دارید به سراغ رست‌های سبک‌تر بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی