فرق کافه با کافی شاپ؟ آیا “کافه” همان “کافی‌شاپ” است؟

hfyfyfyfyju

“کافه” و “کافی‌شاپ” دو عبارت متفاوتی هستند که اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند و حتی برخی از مردم، آن‌ها را به جای هم استفاده می‌کنند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنید کافه همان کافی‌شاپ است و تفاوت این دو تنها به دلیل خلاقیت در واژه پردازی و یا بازی با کلمات به وجود آمده، سخت در اشتباهید. در این مقاله به بیان تعریفی جامع از کافه و کافی‌شاپ و تفاوت‌های این دو مکان پر طرفدار می‌پردازیم.

کافی شاپ چیست؟

بررسی فرق کافه با کافی شاپ

به بیان ساده، کافی شاپ به مکانی گفته می‌شود که بطور تخصصی در زمینه تهیه و سرو نوشیدنی‌های مختلف قهوه از جمله قهوه‌های اسپشیالیتی، موج سوم و نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو فعالیت می‌کند و معمولا دارای یک منوی ساده از نوشیدنی‌های کافی‌شاپی و برخی شیرینی‌های رایج است.

در واقع، وقتی صحبت از کافی‌شاپ به میان می‌آيد بیشتر تمرکز بر روی کیفیت و عطر و طعم قهوه است تا غذا و سایر نوشیدنی‌های کافی‌شاپی!

اگر به دنبال فضایی آرام و دنج برای نوشیدن یک فنجان قهوه تخصصی و نشستن و کار چند ساعته هستید، رفتن به کافی‌شاپ برای شما انتخاب مناسب‌تری است.

بیشتر بخوانید: کافی‌شاپ سیار (Mobile cafe) چیست؛ همه چیز درباره کافه سیار و چالش‌های مربوط به آن!

کافه چیست؟

فرق کافه با کافی شاپ

کافه مکانی بین رستوران و کافی‌شاپ است که در آن انواع قهوه و نوشیدنی‌های کافی شاپی و همچنین غذاهای سرد و گرم سرو می‌شود. (معمولا تعادل فوق العاده‌ای بین نوشیدنی‌ها و غذاهایی که در کافه ارائه می‌شود، وجود دارد.)

اکثر مشتریان کافه‌ها افرادی هستند که قصد خوردن یکی از وعده‌های اصلی (صبحانه، ناهار یا شام) را دارند و در عین حال می‌خواهند کنار غذا چیزی شبیه به لاته یا ماکیاتو سنتی سفارش دهند.

دکور کافه‌ها نیز معمولا به شکل میز‌های چند نفره در تراس و یا محیط باز طراحی شده تا مشتریان با حال‌و‌هوای بهتر و استشمام هوای تازه از غذا و نوشیدنی‌هایی که سفارش داده‌اند لذت بیشتری ببرند.

با این حال اصطلاح کافه یک نام قرضی است و بسیاری از کشورها به طور متفاوتی از آن استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، آنچه در یک کافه آفریقایی سرو می‌شود با آنچه کافه‌های آسیایی و اروپایی سرو می‌کنند متفاوت است.

بیشتر بخوانید: با قهوه چی سفارش بدیم؟ پاسخ به سؤالی که هر بار که کافه می‌روید، در ذهن دارید

فرق کافه با کافی شاپ

به زبان ساده، مرز بین کافه و کافی شاپ خود “قهوه” است! همانطور که گفته شد، در یک کافی شاپ، تمرکز اصلی بر روی تهیه قهوه و نوشیدنی‌های مختلف بر پایه اسپرسو است، در حالی که در کافه‌، علاوه قهوه و نوشیدنی‌های مختلف، انواع میان‌وعده، دسر و غذا‌های متنوع نیز سرو می‌شود. (به طور رسمی می‌توان از کافه به عنوان رستوران نیز یاد کرد)

البته هیچ قانونی برای این دو وجود ندارد، برخی از کافی‌شاپ‌ها ممکن است غذا سرو کنند و برخی از کافه‌ها فقط قهوه ارائه می‌دهند! (اگرچه به ندرت با چنین مواردی مواجه می‌شوید)

کافه یا کافی شاپ؟

اگر قصد تاسیس کافه و یا کافی‌شاپ را دارید و نمی‌دانید که تجارت جدید قهوه شما باید کافه باشد یا کافی شاپ در درجه اول باید به منو و محیطی که قصد دارید کسب و کار خود را در آن راه اندازی کنید توجه داشته باشید.

ممکن است ایده خوبی باشد که در مورد نیاز جامعه و محیط اطراف خود تحقیق کرده و بدانید چه چیزی در حال حاضر در اطراف شما وجود ندارد، مکانی برای نشستن و خوردن یک غذای سفارشی با قهوه یا مکانی دنج و آرام برای امتحان ده‌ها نوشیدنی خاص؟

علاوه بر این، شما باید اندازه فضا، تعداد پرسنلی که قصد استخدام آن‌ها را دارید و بسیاری از موارد دیگر را نیز در نظر داشته باشید.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع طراحی منو کافی‌شاپ؛ چه آیتم‌هایی باید در منو کافه ارائه شود؟

سخن پایانی

اگر چه در طول زمان بحث‌های زیادی درباره تفاوت کافه و کافی‌شاپ وجود داشته، اما یک وجه مشترک بین هر دو مکان وجود دارد و آن عشق به قهوه است!

هر دو مکان برای جمع‌های دوستانه و دورهمی‌های دو یا چند نفره تاسیس شده‌اند و تجربه‌ای فوق‌العاده لذت بخش را برای شما رقم می‌زنند، پس اگر علاقه زیادی به قهوه و نوشیدنی‌های مختلف کافی‌شاپی دارید، درگیر اسامی و تفاوت میان آن‌ها (فرق کافه با کافی شاپ) نباشید و سعی کنید فقط لذت ببرید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی