fds

کاپوچینو با لته چه فرقی دارند؟ بررسی تفاوت کاپوچینو با لاته

اکثر افراد در تشخیص نوشیدنی‌های کلاسیک مبتنی بر اسپرسو دچار سردرگمی می‌شوند و این موضوع ربطی به مبتدی یا حرفه‌ای بودن آن‌ها در زمینه قهوه و قهوه‌نوشی ندارد، البته با توجه به ظاهر و مواد اولیه مشابه در تهیه بسیاری از این نوشیدنی‌ها کاملا طبیعی است که افراد نتوانند آن‌ها را از یکدیگر تشخیص بدهند. در این مقاله به بررسی تفاوت کاپوچینو با لاته و ویژگی‌های هر یک از این دو نوشیدنی محبوب می‌پردازیم.

کاپوچینو چیست؟

کاپوچینو یک نوشیدنی مبتنی بر اسپرسو است که در طول دو جنگ جهانی و در ایتالیا اختراع شد و بطور کلی از سه ماده اصلی تشکیل شده است:

  • لایه پایینی حاوی یک تا دو شات اسپرسو است،
  • لایه دوم حاوی شیر جوشیده است،
  • و در نهایت قسمت بالایی که با لایه‌ای ضخیم از فوم شیر پوشیده شده تا بافتی مخملی به نوشیدنی شما ببخشد.

اگر باریستا یک کاپوچینو را به درستی و به شکل سنتی آن تهیه و سرو کند نسبت مواد باید دقیقا مساوی ۱/۳ قهوه اسپرسو، ۱/۳شیر و ۱/۳ کف شیر باشد.

لاته چیست؟

لاته نیز مانند کاپوچینو یک نوشیدنی ایتالیایی است که برای تهیه آن یک یا دو شات اسپرسو با مقدار نسبتا زیادی شیر جوشیده ترکیب می‌شود تا یک نوشیدنی غنی و خامه‌ای ایجاد کند.

در قسمت بالایی لاته، لایه نازکی از فوم شیر قرار دارد و نسبت معمولی اسپرسو به شیر جوشیده در آن حدود ۱ به ۲ است.

البته امروزه با توجه به پیدایش انواع مختلف لاته طرز تهیه آن به طور چشم‌گیری تغییر یافته و انواع مختلفی از نوشیدنی‌ها با پیشوند لاته (حتی لاته‌های بدون قهوه) اختراع شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

تفاوت کاپوچینو با لاته

تفاوت کاپوچینو با لاته

بافت شیر

با توجه به توضیحات بالا، به جرات می‌توان گفت که قابل توجه‌‌ترین تفاوت بین این دو نوشیدنی، بافت شیر ​​است که در لاته حالت رقیق‌تر و در کاپوچینو غلیظ‌ و خامه‌ای‌تر است.

نسبت مواد تشکیل دهنده

کاپوچینوی سنتی حاوی نسبت مساوی از اسپرسو، شیر جوشیده و فوم شیر است در حالی که در تهیه لته مقدار شیر جوشیده از اسپرسو و فوم شیر بیشتر است.

همچنین یک کاپوچینو سنتی به طور مشخص لایه لایه است، در حالی که برای تهیه لته، اسپرسو و شیر با هم مخلوط می‌شوند.

تفاوت طعمی

کاپوچینو نسبت به لاته حاوی شیر کمتری است و پس از هوا‌دهی لایه فومی بیشتری خواهد داشت، در نتیجه شما هنگام نوشیدن آن طعم اسپرسو را قوی‌تر از لاته تصور می‌کنید.

مقدار کافئین

از آنجایی که هر دو نوشیدنی معمولاً حاوی مقدار یکسانی اسپرسو هستند، محتوای کافئین یکسانی دارند.

حجم نوشیدنی

اساسا یک لاته حجم بیشتری نسبت به کاپوچینو دارد و در لیوان‌های بزرگتری سرو می‌شود.

کدام شیرین تر است؟

هیچ یک از این نوشیدنی‌ها به طور سنتی شیرین (یعنی همراه با شکر) سرو نمی‌شود، اما به دلیل نسبت بالای شیر به اسپرسو، طعم لاته شیرین‌تر از کاپوچینو است.

نسبت مواد تشکیل دهنده

کدام یک سالم تر است؟

پاسخ این سوال تا حد زیادی به تعریف شما از “سالم” بودن بستگی دارد و می‌توان گفت که هیچ یک از این دو نوشیدنی حاوی مواد مضر و ناسالم نیستند، با این حال، اگر کالری و محتوای چربی نگرانی اصلی شما باشد، با توجه به مقدار شیر، یک کاپوچینو نسبت به لاته گزینه کم کالری و سالم‌تری است.

سخن پایانی

لاته و کاپوچینو هر دو نوشیدنی‌های بسیار محبوبی هستند که در ایتالیا اختراع شده‌اند و برای تهیه آن‌ها از مواد اولیه مشابهی استفاده می‌شود و این مهارت باریستا است که منجر به ایجاد دو نوشیدنی با طعم و بافتی کاملا متفاوت می‌شود.

با این حال، امروزه در بسیاری از کافی‌شاپ‌های تخصصی، نوشیدنی‌های مبتنی بر اسپرسو به درستی تهیه نمی‌شوند و باریستاها آموزش می‌بینند تا با استفاده از تکنیک‌های مشابه، بدون توجه به نوع نوشیدنی، روش یکسانی را به کار ببرند.

آن‌ها اغلب یک نوشیدنی را در اندازه‌های مختلف سرو می‌کنند تا میان آن‌ها تمایز ایجاد شود، به عنوان مثال کاپوچینو را در فنجان کوچکتر (مثلاً ۶ اونس) و لاته را در فنجان بزرگ‌تر ( ۸، ۱۰ یا ۱۲ اونس) سرو می‌کنند.

به هر حال تنها چیزی که باید به آن توجه کنید این است که لاته نوشیدنی بزرگ‌تر، شیری‌تر و ملایم‌تری است، در حالی که کاپوچینو کوچک‌تر، فوم‌ دارتر و قوی‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.