ایروپرس (AeroPress) چیست؟ طرز تهیه قهوه با ایروپرس

coffeeyarshakhes-(98)

این روز‌ها آئروپرس به دلیل قابلیت‌های متنوعی که دارد، به یکی از محبوب‌ترین روش‌های دم‌آوری قهوه تبدیل شده است. این وسیله کوچک، مقرون به صرفه و با دوام بوده و از همه مهم‌تر قهوه تهیه شده با استفاده از آن کیفیت بالایی دارد. در ادامه به بررسی دقیق این قهوه‌ساز پرطرفدار می‌پردازیم و طرز تهیه قهوه با ایروپرس را به شما آموزش می‌دهیم.

آئروپرس چیست؟

آئروپرس چیست؟

ایروپرس یک قهوه‌ساز جمع و جور است و در عرض چند ثانیه یک فنجان قهوه عالی تهیه می‌کند. با استفاده از این وسیله شما توانایی کنترل همه متغیرهایی که برای تهیه یک فنجان قهوه عالی نیاز دارید را خواهید داشت، بنابراین افراد با سلیقه‌های مختلف با استفاده از آن می‌توانند قهوه مطابق ذائقه خود را به راحتی درست کنند. نوشیدنی تهیه شده با استفاده از ایروپرس تحت فشار هوا بوده و گفته می‌شود طعمی مشابه اسپرسو دارد.

تاریخچه‌ای مختصر از ایروپرس

اروپرس نخستین بار در سال ۲۰۰۵ توسط شخصی به نام آلن‌آدلر (Alan Adler) و به عنوان جایگزین ارزان قیمتی برای دستگاه‌های اسپرسو‌‌ساز اختراع شد، اما به سرعت در بین طرفداران قهوه محبوبیت زیادی پیدا کرد و برای تهیه انواع مختلف قهوه مورد استفاده قرار گرفت.

جنس آئروپرس

این ابزار از سه نوع پلاستیک مختلف ساخته شده که عبارت‌اند از:

 1. کوپلی استر که در محفظه تولید دم و قسمتی از پیستون استفاده می‌شود.
 2. الاستومر ترموپلاستیک که در قسمت سیاه پیستون استفاده می‌شود.
 3. پلی پروپیلن که در درپوش فیلتر، قیف، همزن و اسکوپ اندازه گیری استفاده می‌شود

هر سه این پلاستیک‌ها توسط سازمان غذا و دارو تأیید شده‌اند و اثرات زیست محیطی را به حداقل می‌رسانند.

طرز تهیه قهوه با ایروپرس

مواد لازم

 • ۱۵ گرم دانه قهوه
 • ۲۳۰ گرم آب تصفیه شده

طرز تهیه

 • ابتدا آب را بجوشانید.
 • دانه‌های قهوه را کمی ریزتر از نمک دریا آسیاب کنید. (گرایند دانه‌های قهوه چند دقیقه قبل از دم‌آوری باعث عطر و طعم بهتر در نوشیدنی می‌شود)
گرایند مناسب برای تهیه قهوه با ایروپرس
 • فیلتر کاغذی آئروپرس را بر روی درپوش پلاستیکی قرار دهید و کمی با آب داغ مرطوب کنید تا علاوه بر گرم شدن بدنه دستگاه، طعم کاغذ را از بین ببرد و فیلتر به توری بچسبد.
 • درپوش پلاستیکی را به انتهای ایروپرس ببندید و بر روی فنجان سرو قهوه قرار دهید.
 • قهوه آسیاب شده را اضافه کنید.
طرز تهیه قهوه با ایروپرس
 • تا درجه سوم دستگاه آب جوش بریزید و با قاشق مخصوص بهم بزنید.
 • پیستون ایروپرس را به سمت پایین فشار دهید تا قهوه داخل فنجان سرو بریزد.
چگونه با ایرو پرس قهوه درست کنیم
 • قهوه شما آماده است. نوش جان!

نکات مهم در تهیه قهوه با استفاده از ایروپرس

 • پس از تهیه قهوه با استفاده از این وسیله، سریعاً پیستون را از محفظه دم خارج کنید، زیرا اگر پیستون برای مدت زمان طولانی در سیلندر باقی بماند ممکن است آسیب ببیند و دیگر آنچنان محکم نباشد.
 • ترکیب فیلتر کاغذی و زمان غوطه وری کوتاه در این روش، باعث می‌شود نوشیدنی قهوه بادی یا تن‌واری نسبتا کمی داشته باشد، اما با استفاده از این وسیله می‌توان زمان غوطه وری را افزایش داد و در نتیجه بادی قهوه را بیشتر کرد. همچنین استفاده از فیلتر فلزی به جای فیلتر کاغذی باعث عبور روغن‌ها و ذرات ریز قهوه به فنجان نهایی و در نتیجه افزایش بادی و طعم نوشیدنی می‌شود.
 • شما می‌توانید با انتخاب درجه گرایند (آسیاب) درشت‌تر با استفاده از آئروپرس یک قهوه فرانسه به سبک فرنچ‌پرس تهیه کنید.

آیا ایروپرس می‌تواند به خوبی دستگاه اسپرسو ساز قهوه اسپرسو تولید کند؟

مقایسه ایروپرس با دستگاه اسپرسو‌ساز واقعی کمی ناعادلانه است، زیرا شما تنها کسری از هزینه خرید یک دستگاه اسپرسو ساز را برای خرید اروپرس پرداخت می‌کنید اما بطور کلی با وجود اینکه قهوه تهیه شده با استفاده از این وسیله مشابه اسپرسو واقعی است، بطور خاص نمی‌تواند فشار کافی برای ساخت اسپرسو ایجاد ‌کند.

چگونه می توان ایروپرس را تمیز کرد؟

برای تمیز کردن ایروپرس تنها کافی است پیستون، محفظه دم و فیلتر فلزی (در صورت استفاده از فیلتر فلزی) را جدا کرده و برای چند ساعت در مخلوط سرکه سفید و آب خیس کنید و سپس هر سه قسمت را به خوبی شستو و شو دهید. سرکه سفید در از بین بردن روغن‌های باقی مانده از دانه‌های قهوه و مواد معدنی موجود در آب سخت بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی