coffeeyarshakhes-(70)

تاریخ انقضای قهوه چقدر است؟ تا چه زمانی می‌توان قهوه را نگه داشت؟

یکی از لذت‌های بزرگ زندگی برای دوست‌داران قهوه، نوشیدن یک فنجان قهوه اول صبح است، اما نوشیدنی که از دانه‌های کهنه تهیه شده باشد به هیچ عنوان دلپذیر نیست. در این مقاله قصد داریم درباره تاریخ انقضای قهوه و راه‌های صحیح نگهداری آن صحبت کنیم.

تاریخ انقضای قهوه

قهوه نیز مانند سایر مواد غذایی از ترکیبات مختلف تجزیه پذیر تشکیل شده است که با گذشت زمان شروع به از بین رفتن می‌کنند. این ترکیبات شامل کربوهیدرات‌ها، لیپید‌ها و اسیدهای آمینه است که به مرور از نظر شیمیایی و فیزیکی تجزیه می‌شوند و کیفیت و عطر و طعم کلی قهوه را تحت تاثیر قرار می‌دهند. معمولاً تاریخ انقضای قهوه بر روی بسته‌بندی آن درج شده است و به طور معمول حدود یک سال پس از تاریخ رست (رشته شدن) قهوه است. اگرچه خوردن قهوه تاریخ گذشته شما را بیمار نخواهد کرد، اما قهوه منقضی شده به هیچ عنوان از عطر و طعم و کیفیت خوبی برخوردار نیست.

عوامل موثر بر ماندگاری قهوه

رست

طبق مطالعات انجام شده، قوی‌ترین رایحه های قهوه از دو ترکیب موجود در دانه‌های رست شده یعنی متا‌نتیول و ۲- متیل پرو‌پانال ایجاد می‌شوند که پس از گذشت هشت روز از تاریخ رست، متا‌نتیول ۷۰٪ درصد کاهش یافته است. معمولا قهوه‌هایی با درجه رست سبک‌تر ممکن است بیشتر ازرست‌های تیره ماندگاری داشته باشند، زیرا در قهوه‌های با رست تیره‌تر، روغن و آمینو اسید بیشتری از درون دانه‌ها استخراج می‌شود که بر روی سطح آن‌ها می‌نشیند و باعث کهنه شدن زودتر قهوه می‌شود.

گرایند (آسیاب)

قهوه آسیاب شده به سرعت کهنه می‌شود و قرار گرفتن در معرض اکسیژن به صورت گاز یا مایع، می‌تواند طعم دانه‌های آسیاب شده را تحت تاثیر قرار دهد. برای حفظ طراوت و تازگی قهوه، دانه‌های کامل قهوه که هنوز آسیاب نشده‌اند را خریداری کنید. (پیشنهاد ما به شما این است که قهوه را به مقدار نیاز برای مصرف یک الی دو هفته خریداری کنید و خودتان در خانه آن را آسیاب کنید)

دما

تحقیقات نشان داده است که افزایش ۱۰ درجه‌ای دما سرعت خراب شدن دانه‌های قهوه را ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش می‌دهد. پس از نگهداری قهوه در محیط‌های بیش از حد گرم خودداری کنید.

رطوبت

رطوبت بدترین دشمن قهوه شماست و اگر آن را مدت زمان طولانی در معرض رطوبت قرار دهید نه تنها تمام عطر و طعم‌های موجود را از بین می‌برد، بلکه باعث رشد کپک نیز می‌شود.

نحوه صحیح نگهداری دانه‌های قهوه

همانطور که گفته شد بهترین روش برای حفظ طراوت و تازگی قهوه خرید دانه‌های تازه و آسیاب آن‌ها بیست دقیقه قبل از دم‌آوری قهوه است اما اگر به هر دلیلی قادر به این کار نیستید با نگهداری صحیح دانه‌های قهوه می‌توانید کیفیت آن را حتی پس از گذشتن تاریخ انقضای قهوه حفظ کنید.

  • بزرگترین دشمن قهوه، هوا، رطوبت، گرما و نور است. برای جلوگیری از تماس قهوه با این عوامل بهتر است آن را در یک ظرف مات و در بسته نگه دارید.
  • اگر به هر دلیلی ظروف مات و در بسته در دسترستان نبود، می‌توانید برای نگهداری قهوه از کیسه‌های پلاستیکی استفاده کنید. (توجه داشته باشید که هوای داخل کیسه را تا حد امکان خارج کنید)
  • بطور کلی بسته بندی اصلی قهوه برای نگهداری طولانی مدت آن ایده آل نیست. برای افزایش ماندگاری بهتر است این کیسه را داخل یک کیسه پلاستیکی دیگر قرار دهید تا از نفوذ اکسیژن به آن جلوگیری کنید.
  • ظروف قهوه را در مکان‌های خشک، خنک و تاریک قرار دهید.
  • از قرار دادن قهوه نزدیک اجاق گاز و محیط‌های گرم خودداری کنید.
  • تا حد امکان قهوه را در نزدیکی ادویه‌جات مواد معطر قرار ندهید، زیرا دانه‌های قهوه به شدت جاذب هستند و تمام عطر‌های اطراف را به خود جذب می‌کنند.
  • برخی از ظروف به طور خاص برای ذخیره دانه‌های قهوه ساخته شده اند و از نفوذ نور، اکسیژن رطوبت و گرما به داخل قهوه جلوگیری می‌کنند.

نگهداری قهوه در یخچال یا فریزر

با وجود اینکه بسیاری افراد قهوه آسیاب شده را با هدف حفظ طراوت و شادابی در یخچال یا فریزر نگهداری می‌کنند، اما این امر در واقع برای حفظ عطر و طعم قهوه مفید نیست. یخچال و فریزر هر دو محیط‌های مرطوبی هستند و رطوبت دقیقاً همان چیزی است که کیفیت قهوه را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. از طرف دیگر قهوه بسیار متخلخل است و عطرها و بوها را جذب می‌کند و از آنجایی که یخچال و فریزر مملو از بوهای مختلف مواد غذایی است، نگهداری آن در یخچال توصیه نمی‌شود.

ماندگاری قهوه فوری

تاریخ انقضای قهوه فوری

قهوه فوری نوعی قهوه آسیاب شده است که ماندگاری بسیار طولانی دارد و بسته به شرایط نگهداری می‌تواند بین ۲ تا ۲۰ سال تازه بماند. قهوه فوری به اندازه قهوه معمولی خوش طعم و کافئین دار نیست اما امکان نگهداری آن در فریزر وجود دارد و برای کسانی که وقت تهیه قهوه تازه را ندارند می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

ماندگاری کپسول‌های قهوه

تاریخ انقضای قهوه کپسولی

کپسول‌های قهوه با استفاده از فناوری خاصی تولید و بسته‌بندی می‌شوند و مانند قهوه معمولی نیستند. این کپسول‌ها بسته‌بندی‌های تک نفره دارند و فقط در هنگام استفاده از قهوه باز می‌شوند و نه بصورت مکرر و همین امر مانع از نفوذ رطوبت، اکسیژن و نور به درون قهوه می‌شود.

با قهوه‌های تاریخ گذشته چه کنیم؟

با وجود اینکه قهوه‌های تاریخ گذشته عطر و طعم واقعی خود را از دست می‌دهند اما هنوز هم قابل استفاده و مفید هستند. شما می‌توانید برای انجام کارهای مختلف مانند اسکراب بدن، اسکراب مو و یا پوست سر، به عنوان کود برای تقویت گیاهان، کمپوست، و حتی به عنوان نرم کننده گوشت استفاده کنید.

سخن پایانی

نگهداری قهوه در خانه بسیار ساده است و اگر به درستی این کار را انجام دهید می‌توانید دانه‌های قهوه را مدت طولانی تری تازه و خوش طعم نگه دارید. به یاد داشته باشید که قهوه یک غذا است و با آن مانند سایر مواد غذایی رفتار کنید و اطمینان حاصل کنید که تازه می‌ماند و می‌توانید از آن لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.