faewrewr

ضرورت استفاده از ترازو قهوه؛ استفاده از ترازو چه تاثیری در کیفیت قهوه دارد؟

وقتی نوبت به دم‌آوری یک فنجان قهوه خوب و بی‌نقص می‌رسد، باید تمامی نکات ریز و درشت مربوط به تهیه آن، از گرایند دانه‌ها گرفته تا درجه رست، روش دم‌آوری و حتی سرو نوشیدنی، به درستی رعایت شوند. یکی مهم‌ترین نکات در تهیه قهوه به روش باریستا، استفاده از ترازو برای اندازه‌گیری دقیق نسبت قهوه آسیاب شده به آب است. البته در گذشته، فقط کافی‌شاپ‌های تخصصی که بطور حرفه‌ای قهوه سرو می‌کردند‍ این کار را انجام می‌دادند، اما در چند سال اخیر همه چیز به سرعت تغییر کرده و حتی کافه‌های کوچیک و فروشگاه‌های معمولی نیز از این روش برای بهبود کیفیت نوشیدنی و تهیه قهوه‌ای خوشمزه‌، متعادل‌ و اصولی‌ استفاده می‌کنند. در این مقاله به بررسی اهمیت استفاده از ترازو برای تهیه قهوه و تاثیر آن در طعم نوشیدنی می‌پردازیم.

چرا باید از ترازو قهوه استفاده کنیم؟

ترازو قهوه وسیله‌ای است که برای اندازه گیری وزن قهوه و آب در طول فرآیند دم‌آوری مورد استفاده قرار می‌گیرد و نقش بسیار مهمی در طعم نهایی نوشیدنی شما خواهد داشت.

در واقع می‌توان گفت، استفاده از ترازو یکی از مهم‌ترین دلایلی است که به نظر می‌رسد کافی شاپ‌ها همیشه قهوه بهتری دم می‌کنند!‍

از ترازوی قهوه می‌توان برای بسیاری از روش‌های دم‌آوری از اسپرسو گرفته تا روش قطره‌ای، فرنچ پرس، کلد برو و… استفاده کرد.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که تفاوت‌های قابل توجهی بین ترازو قهوه و ترازوی آشپزخانه وجود دارد و این دو وسیله از نظر دقت کاملا متفاوت هستند.

در ادامه به بیان مهم‌ترین دلایل استفاده از ترازو برای دم‌آوری قهوه می‌پردازیم:

دقت و درستی

یک ترازو گرمی امکان کنترل کامل بر میزان مصرف قهوه و آب را برای شما فراهم می‌کند و این بدان معنا است که دیگر هرگز مجبور نخواهید بود با پیمانه مقدار مواد اولیه را حدس بزنید و از خود بپرسید که آیا مقدار مناسبی از قهوه استفاده کرده‌اید یا خیر!

بنابراین اگر می‌خواهید قهوه شما تا جایی که ممکن است خوشمزه باشد، از یک ترازو برای اندازه گیری مواد تشکیل دهنده نوشیدنی خود استفاده کنید.

به هر حال ترازو دقیق‌تر از استفاده از قاشق غذاخوری برای اندازه‌گیری است و می‌تواند طعم نوشیدنی قهوه شما را تا حد زیادی بهبود ببخشد.

ثبات و تکرارپذیری

استفاده از یک ترازوی دقیق، به شما امکان می‌دهد تا قهوه‌ای با طعم ثابت تهیه کرده و هر بار همان نتایج قبل را تکرار کنید!

در واقع، شما می‌توانید از ترازو به عنوان مقیاسی برای دم آوری قهوه استفاده کنید تا همیشه طعمی متعادل و یکسان داشته باشید.

آزمایش نسبت‌های مختلف

در میان علاقه مندان به قهوه، اجماع کلی درباره «نسبت طلایی» قهوه به آب وجود دارد که به عنوان بهترین راه برای دم‌آوری قهوه متعادل و با کیفیت پذیرفته شده است.

این نسبت طلایی بسته به نوع قهوه‌ای که می‌نوشید، از ۱:۱۵ تا ۱:۱۸ متغیر است؛ یعنی شما باید به ازای هر ۱ گرم دانه قهوه، ۱۵ تا ۱۸ گرم (یا میلی لیتر) آب اضافه کنید.

به یاد داشته باشید، نسبت‌های طلایی متفاوت نت‌های مختلف قهوه را تقویت می‌کنند، بنابراین اگر می‌خواهید، روی طعم قهوه‌ کنترل بیشتری داشته باشید و این نسبت‌ها را به خوبی تنظیم کنید، وجود یک ترازوی دقیق برای شما بسیار ارزشمند و حیاتی است. (در حقیقت شما بدون ترازو، راهی ندارید که بدانید در محدوده طلایی هستید یا خیر!)

وزن بهتر از حجم!

از آنجایی که دانه‌های قهوه یک محصول کشاورزی هستند و در کارخانه تولید نمی‌شوند، ممکن است از نظر اندازه و چگالی بسیار متفاوت باشند، بنابراین حتی اگر شما در امر تهیه قهوه بسیار خبره و حرفه‌ای باشید، تشخیص میزان دقیق قهوه بدون ترازو برایتان دشوار خواهد بود.

به بیان دیگر، دانه‌های مختلف قهوه ممکن است کم و بیش متراکم باشند که این امر باعث نادرست بودن اندازه گیری‌های حجمی در مقایسه با اندازه گیری‌های وزنی می‌شود، به همین دلیل اگر برای سنجش میزان قهوه به پیمانه تکیه کنید، درجه‌های آسیاب مختلف میزان حجمی متفاوتی را به شما می‌دهند، در حالی که وزن قهوه آسیاب شده همیشه یکسان خواهد بود!

برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر توجه کنید:

دو پیمانه دانه قهوه کوچک از اتیوپی ۲۰ گرم وزن دارد، در حالی که وزن دو پیمانه دانه قهوه اندونزیایی بزرگتر، حدود ۱۶ گرم است.

اتفاقی که در اینجا می‌افتد این است که دانه‌های قهوه اتیوپی به دلیل اندازه کوچکتر، حجم کمتری را اشغال می‌کنند (زیرا حفره‌های هوا بین دانه‌ها کوچک است)، در نتیجه هر پیمانه، حاوی مقدار بیشتری قهوه خواهد بود.

از آنجایی که شما از پیمانه به عنوان مقیاس اندازه‌گیری استفاده کرده‌اید، هر دو قهوه را با همان مقدار ثابت از آب دم می‌کنید و در نهایت با قهوه‌ای بد طعم و دور از انتظارتان مواجه خواهید شد.

مقرون به صرفه

اگر هنگام دم‌آوری قهوه به طور دقیق میزان قهوه مصرفی خود را اندازه گیری نکنید، احتمال اینکه بیشتر از نیازتان قهوه آسیاب کنید، بسیار زیاد است! 

در حقیقت شما در هر بار استفاده، ۱ تا ۳ گرم بیشتر قهوه آسیاب می‌کنید که در نهایت باید آن را دور بریزید، در حالی که استفاده از دوزهای وزنی هنگام دم‌آوری، تقریباً به طور کامل ضایعات را کاهش می‌دهد و در نتیجه شما می‌توانید ۴ تا ۵ فنجان بیشتر قهوه بنوشید!

نحوه صحیح استفاده از ترازو قهوه

فرض کنید می‌خواهید با استفاده از قهوه‌ساز ایروپرس، یک فنجان قهوه ۱۰ اونسی تهیه کنید! (توصیه ما این است که از نسبت ۱:۱۷ و درجه آسیاب متوسط استفاده کنید.)

با توجه به نسبت ۱:۱۷ که ایده‌آل‌ترین نسبت برای تهیه قهوه ایروپرس است، شما به ۲۸۴ میلی‌گرم آب (در دمای ۲۰۰ درجه فارنهایت) و ۱۶/۷ گرم قهوه نیاز دارید.

برای درست کردن قهوه‌ای درجه یک با این قهوه ساز باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  • قهوه آسیاب شده را درون ایروپرس بریزید.
  • نیمه پایین ایروپرس را روی لیوان خود بچسبانید و آن را روی ترازو قرار دهید.
  • با فشردن دکمه زار به طوری که صفر شود مقیاس را کاهش دهید.
  • تایمر ترازو را روشن کنید و آب اضافه کنید تا ترازو ۲۸۴ گرم را نشان دهد.
  • مخلوط آب و قهوه را به مدت ۳ تا ۵ ثانیه هم بزنید و ۴۵ تا ۶۰ ثانیه صبر کنید تا دم بکشد.
  • لیوان و ایروپرس را از روی ترازو بردارید.
  • فرآیند دم‌آوری را با با ضربه زدن به پیستون به پایان برسانید.

نکته: هنگام خرید بهتر است ترازوی ضد آب خریداری کنید.

سخن پایانی

ترازو قهوه

بسیاری از افراد برای دم‌آوری قهوه، تنها به کیفیت آب و قهوه توجه می‌کنند و در نهایت از طعم نامطلوب نوشیدنی خود ناراضی هستند، در حالی که دم‌آوری یک قهوه عالی نیازمند رعایت نکات زیادی است که از مهم‌ترین آن‌ها، پیروی از نسبت‌های صحیح و استاندارد قهوه به آب است، بنابراین اگر می‌خواهید نوشیدنی شما از نظر طعم و ماندگاری بی‌نقص باشد یا حتی دوست دارید انواع مختلف قهوه، درجه‌های آسیاب و روش‌های دم‌آوری را آزمایش کنید، حتما باید یک ترازو قهوه داشته باشید.

در پایان، این نکته را فراموش نکنید که یک ترازو برای دم‌آوری قهوه تنها در صورتی به شما کمک می‌کند که از قهوه تازه رست شده و با کیفیت استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبدخرید نیست.