پوسته تخم مرغ در قهوه؟ چرا و چگونه انجام می‌شود؟!

KJKJKN

اگرچه ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما برخی افراد هنگام دم‌آوری قهوه به آن مقداری پوسته تخم مرغ اضافه می‌کنند و معتقد‌اند این کار باعث بهبود طعم نوشیدنی می‌شود. در ادامه هر آنچه باید درباره این ترفند ساده بدانید را برای شما بیان می‌کنیم.

چرا به قهوه پوسته تخم مرغ اضافه می‌کنند؟!

استفاده از پوسته‌های تخم مرغ در قهوه یک ترفند قدیمی است که ریشه آن به اوایل دهه ۱۹۰۰ (و حتی قبل‌تر) باز‌می‌گردد و بطور کلی دو دلیل اصلی برای انجام آن وجود دارد:

کاهش تلخی قهوه

دلیل اصلی استفاده از پوسته تخم مرغ، کاهش تلخی و بهبود طعم قهوه‌های کهنه و بی‌کیفیت است.

همانطور که می‌دانید قهوه ذاتاً یک ماده اسیدی است (اگرچه برخی از قهوه‌ها اسیدی‌تر از بقیه هستند) و هرچه میزان اسیدیته آن بالا‌تر باشد، طعمی قوی‌تر و تلخ‌تر خواهد داشت، در حالی که پوسته تخم مرغ از کربنات کلسیم ساخته شده که یک ماده قلیایی است و می‌تواند به متعادل کردن طعم قهوه اسیدی کمک کند.

نکته: مسلماً وجود تلخی ملایم، اسیدیته و طعم‌های پیچیده از مشخصه‌های اصلی قهوه درجه یک هستند، اما برخی افراد به دلایل مختلف سعی در کاهش این تلخی دارند که در این مواقع استفاده از پوسته تخم مرغ می‌تواند کمک کننده باشد.

جداسازی تفاله‌ها

دلیل دیگری که مردم از پوسته تخم مرغ در قهوه استفاده می‌کنند، جداسازی تفاله‌ها و کمک به ته نشین‌ شدن آن‌ها است.

البته این ترفند برای قهوه جوش‌های مدرن که در آن‌ها از فیلتر برای جداسازی تفاله‌ها استفاده می‌شود کارایی ندارد و تنها در روش‌هایی مانند کابوی مفید است.

بیشتر بخوانید: انواع فیلتر قهوه را بشناسید؛ هر آنچه که باید مورد فیلترهای قهوه بدانید

چگونه این کار را انجام دهیم؟

ریختن پوسته تخم مرغ در قهوه

اجرای این ترفند بسیار ساده است و نیازی به دانش تخصصی در زمینه آشپزی و قهوه ندارد:

  • برای شروع تخم مرغ را در یک کاسه بشکنید و پوسته‌ها را در ظرف دیگری بریزید.
  • پس از شکستن تمام تخم مرغ‌ها، باید پوسته‌ آن‌ها را با آب جوش تمیز کنید. در این مرحله اجازه ندهید هیچ تخم مرغی داخل پوسته باقی بماند.
  • قبل از اضافه کردن پوسته‌ها به قهوه، کمی آن‌ها را در دستان خود له کنید. (پوسته‌های تخم‌مرغ باید به اندازه‌ای کوچک باشند که به خوبی با مایه مخلوط شوند)
  • پوسته‌های تخم مرغ را به قهوه اضافه کرده و آن را به شیوه معمول دم‌ کنید. (از این مرحله به بعد نیازی نیست روش دم‌آوری را تغییر دهید)

نکات مهم

  • افزودن پوسته تخم مرغ به قهوه چندان سخت نیست، اما نکاتی وجود دارد که برای ایجاد نتیجه مطلوب بهتر است به خاطر بسپارید:
  • مهم‌ترین نکته در هنگام استفاده از پوسته تخم مرغ این است که حتما از تخم مرغ تازه استفاده کنید، زیرا تخم مرغ کهنه اثر خوبی در خنثی سازی طعم قهوه ندارد.
  • تعداد تخم‌مرغ‌های مورد نیاز با توجه به میزان قهوه‌ای که قصد دم‌آوری آن را دارید تعیین می‌شود. به عنوان مثال برای یک ظرف کوچک که گنجایش آن حدوداً چهار فنجان قهوه یا کمتر است، یک تخم مرغ کافی است. (با این نسبت، برای ۸ فنجان قهوه، دو تخم مرغ نیاز دارید)
  • بعد از درست کردن اولین فنجان، طعم آن را با توجه به ذائقه خود بسنجید، اگر خیلی ملایم بود، پوسته تخم مرغ کمتری اضافه کنید و اگر هنوز طعم تلخی داشت، نسبت پوسته تخم مرغ به قهوه را افزایش دهید.
  • نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که همه قهوه‌ها سطح اسیدیته یکسانی ندارند، به همین دلیل ممکن است لازم باشد دستور تهیه را با انواع مختلف قهوه‌ای که می‌نوشید هماهنگ کنید.
  • به هیچ عنوان از پوسته‌های تخم مرغ آب پز استفاده نکنید، زیرا هر زمان که تخم‌مرغ پخته شود، یک ترکیب گوگردی به نام سولفید هیدروژن تولید می‌کند که می‌تواند در تفاله‌های قهوه و نوشیدنی شما نفوذ کند.

بیشتر بخوانید: قهوه‌ای با طعم تخم مرغ؛ هر آنچه باید درباره قهوه تخم مرغ سوئدی بدانید

سخن پایانی

همانطور که گفته شد، بین قرن یازدهم و نوزدهم که فیلتراسیون و دسترسی به دانه‌های تازه قهوه به صورت امروزی وجود نداشت مردم تصمیم گرفتند از پوسته تخم مرغ به منظور جداسازی تفاله‌ها و همچنین کاهش تلخی در نوشیدنی استفاده کنند، با این حال در سال‌های اخیر با توجه به پیشرفت‌های زیادی که در دنیای قهوه وجود داشته و ظهور قهوه‌ساز‌های به روز و باکیفیت، دیگر نیازی به استفاده از پوسته تخم مرغ نیست و انجام آن بسیار نادر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی