باورهای غلط درباره قهوه؛ چطور یک کافی‌لاور باشیم

coffeeyarshakhes-(50)

ش از ۴۰۰ سال است که قهوه یکی از پرطرفدار‌ترین نوشیدنی‌های دنیا محسوب می‌شود، بنابراین خیلی تعجب آور نیست که عقاید و افسانه‌های زیادی درباره این نوشیدنی وجود داشته باشد، اما مانند اکثر مسائل زندگی، هر آنچه می‌شنوید را باور نکنید. در واقع بسیاری از باور‌هایی که درباره نوشیدن قهوه وجود دارند و به راحتی پذیرفته می‌شوند کاملاً اشتباه هستند و این باورهای غلط می‌تواند لذت این نوشیدنی خوشمزه را از بین ببرد. در ادامه به بررسی این باور‌های غلط می‌پردازیم.

نوشیدن قهوه در بعد از ظهر باعث بی‌خوابی درشب می‌شود!

با وجود اینکه کافئین یک ماده محرک است و باعث افزایش انرژی می‌شود اما کافئین مصرفی شما در فنجان بعد از ناهار با سرعت رعد و برق از طریق کبد فرآوری شده و تقریباً تمام آن (حدود 75٪) طی ۴ الی ۷ ساعت از بدن خارج می شود. بنابراین ، اگر به عنوان مثال فنجان دوم خود را در ساعت ۳ بعد از ظهر بنوشید، تا ساعت ۱۰ شب بدن به حالت عادی برمی‌گردد!

برای تهیه قهوه باید از آب جوش استفاده شود!

اگر دمای آب برای تهیه قهوه از ۲۰۰ درجه فارنهایت (۹۳ درجه سانتی‌گراد) بالاتر رود، آب شروع به استخراج برخی از روغن‌های تلخ از قهوه می‌کند و حتی ممکن است آن را سوزاند.( طعم قهوه سوخته به دلیل استفاده از آب بیش از حد داغ است)

قهوه باعث کمبود آب بدن شما می‌شود!

با وجود اینکه قهوه کمی مدرر است و کلیه‌ها را فعال‌تر می‌کند، اما این میزان بسیار کمتر از آن چیزی است که باعث کم آبی بدن شود. بنابراین، حتی با اینکه قهوه باعث می شود تا بیشتر ادرار داشته باشید بدن را بی آب نمی‌کند، زیرا به اندازه ای که مایعات می‌نوشید، مایعات از دست نمی‌دهید.

قهوه به شما در کاهش وزن کمک می کند!

نه دقیقا! اثرات تحریک کننده کافئین می‌تواند اندکی (بسیار ناچیز) سوخت و ساز بدن شما را افزایش دهد و به بهبود عملکرد ورزشی و استقامت کمک کند، اما برای لاغری کافی‌ نیست (به ویژه از نظر کاهش وزن در طولانی مدت)! کافئین ممکن است میل شما به غذا خوردن را برای مدت کوتاهی کاهش دهد، اما شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد مصرف قهوه به کاهش وزن کمک می کند.

کافئین بسیار اعتیاد آور است!

اگرچه کمی حقیقت در مورد این باور وجود دارد، اما آنقدرها هم بد و جدی نیست! کافئین سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کند، به همین دلیل باعث وابستگی خفیف جسمی می‌شود، اما این وابستگی، قاعدتا اعتیاد محسوب نمی‌شود.

قهوه برای سلامتی شما مضر است!

دقیقا برعکس! شواهد زیادی از دانشگاه‌های معتبر همچون هاروارد وجود دارد که نشان می‌دهد قهوه به دلیل داشتن آنتی اکسیدان فراوان برای سلامتی مفید است و روزانه مصرف مقدار متوسط ​​(تا ۳۰۰ میلی گرم یا سه فنجان قهوه) کافئین به شما آسیب نمی‌رساند. (اگر فشار خون بالا داشته باشید، می توانید به طور بالقوه افزایش موقت ضربان قلب را تجربه کنید، اما هیچ ارتباطی با کافئین و کلسترول بالا یا بیماری های قلبی عروقی وجود ندارد.)

هر چه رست (برشتگی) قهوه تیره‌تر باشد، قهوه قوی‌تر است!‍

این باور کاملا اشتباه است. در واقع رست زیاد کافئین را می سوزاند و طعم اسیدی بیشتری به نوشیدنی شما می‌دهد.

تمامی قهوه‌ها کافئین یکسانی دارند!

میزان کافئین همه قهوه‌ها یکسان نیست و بسته به نوع قهوه، روش‌های دم‌آوری و ترکیبات قهوه و… متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی